Maisematiemaraton

 

 

Viimeinen Maisematiemaraton juostiin vuonna 2016. Jatkossa juostaan Lujan järjestämä Huittisten Hullu Hölkkä.

-----------------------------------------------------

 

XX Maisematiemaraton 2016

Urjalan Valajärvi, Punkalaidun, Huittinen

Päivän kisan tulokset (tulospalvelu Timo Jokinen)

Tuloste on valmis 17:54:24

Kilpailun sarjat: MMY; MM40; MM45; MM50; MM55; MM60; MMK60; MNY; MN40; MN50; PMMY; PMM40; PMM50; PMM60; PMNY; PMN40; PMN50; MWARN; MWARM; MWPAN; MWPAM; P05; T05; P07; T07; P09; T09; P11; T11; P13; T13
SijaKilpailijan numeroKilpailijan nimiSeuran nimiTulosEro voittajaan
MMYMiehet 42.195 km , tilanne
1.8Tähtinen MarkusSäkylä2:51:53 
2.1Ruohola TuomasKlaukkala2:55:56   4:03
3.5Isoaho JanneAlavus3:03:40   11:47
4.7Pitkänen TeemuTurku3:16:01   24:08
5.2Saarinen SamuliNokia3:42:14   50:21
6.3Sandvik KimTampere5:24:57   2:33:04
7.4Väkiparta PetteriJuoksukaljat Pirkkala5:25:35   2:33:42
8.6Saukkonen KaleviVsVU7:05:22   4:13:29
Sarjaluettelo
MM40Miehet 40 vuotta 42.195 km , tilanne
1.25Isoaho MarkoTampere3:14:48 
2.27Pihlavirta SamiNokia3:45:11   30:23
3.26Lahti AnttiSasky4:27:40   1:12:52
4.28Rantahalvari Arto 4:37:44   1:22:56
5.29Vähä-Piikkiö KalleRusko5:53:39   2:38:51
Sarjaluettelo
MM45Miehet 45 vuotta 42.195 km , tilanne
1.48Uusitalo JanneFMR4:20:18 
2.47Kerttunen JuhaJärvenpää4:33:55   13:37
Sarjaluettelo
MM50Miehet 50 vuotta 42.195 km , tilanne
1.71Julin PetriTurku3:26:50 
2.73Koskela-Koivisto MarkoPirkkala3:33:02   6:12
3.74Wiik PekkaHuittinen4:14:09   47:19
4.72Santala PasiRauma4:14:09   47:19
5.70Helppolainen PasiEki Kokemäki4:19:48   52:58
6.69Alkiora PetriPolamk Espoo5:07:17   1:40:27
Sarjaluettelo
MM55Miehet 55 vuotta 42.195 km , tilanne
1.94Sahla ReijoLittoinen3:51:16 
2.92Peltomaa ReijoKanMara Pomarkku3:52:36   1:20
3.93Reunanen JariVirttaan Nousu3:53:54   2:38
4.95Niinisalo JariTeam Jaksaa & co4:15:06   23:50
5.91Pajula HeikkiAura4:38:13   46:57
Sarjaluettelo
MM60Miehet 60 vuotta 42.195 km , tilanne
1.119Malinen PasiEura3:27:57 
2.120Koskinen Markku100mc.fi3:44:12   16:15
3.118Tatti PekkaHuittisten Maratoonarit3:45:48   17:51
4.117Sjöblom ReijoOlkiluodon Voima4:01:05   33:08
5.113Halkivaha ErkkiOripää4:02:17   34:20
6.114Kainulainen TapioLempäälä4:24:24   56:27
7.116Peltonen Pasi 4:58:31   1:30:34
Sarjaluettelo
MMK60Miehet 60 Käsipyörä 42.195 km , tilanne
1.121Syrjälä AarreJokioinen2:08:01 
Sarjaluettelo
MNYNaiset 42.195 km , tilanne
1.136Hyvärinen PaulaRauma3:39:09 
2.137Ritvonen MinnaLiikuttavat Sastamala4:29:14   50:05
3.135Granroth KatiHarjavalta4:39:21   1:00:12
Sarjaluettelo
MN40Naiset 40 vuotta 42.195 km , tilanne
1.157Ahonoja PiaJärvenpää4:33:52 
2.158Palevuo-Antas PiaRiihimäki4:44:33   10:41
Sarjaluettelo
MN50Naiset 50 vuotta 42.195 km , tilanne
1.182Närvä MinnaValkeakoski3:49:13 
2.179Lehtinen HeliFMR3:51:28   2:15
3.181Santala MariRauma3:55:57   6:44
4.180Pajula HelenaYpäjän Yllätys4:17:53   28:40
Sarjaluettelo
PMMYMiehet, puoli 21 km , tilanne
1.206Välimäki MarkusKylmäkosken Veikot1:19:37 
2.209Toivola AleksiKemiön Kiilat1:33:53   14:16
3.208Sivula RikuSammun Kunto1:41:25   21:48
4.202Nurmi PekkaLiikuttavat Sastamala1:47:37   28:00
5.212Haavisto HenriLempäälä1:53:07   33:30
6.210Ojala VilleUlvila1:53:59   34:22
7.205Toivo MarkoNOT-OK PKSSK1:56:55   37:18
8.201Ahonen JussiPunkalaidun1:58:04   38:27
9.204Ruusela TeemuHuittinen2:01:16   41:39
10.207Kiuru ArtturiHuittinen2:19:47   1:00:10
11.211Hietikko KimTampere2:25:22   1:05:45
DNS203Peurala MattiPunkalaidun- 
Sarjaluettelo
PMM40Miehet 40 vuotta, puoli 21 km , tilanne
1.264Leinonen VesaNakkila1:43:29 
2.265Nieminen KariLiikuttavat1:47:37   4:08
3.266Nokkala MikkoLauttakylän Luja1:49:08   5:39
4.267Vaintola TomiAlastaron Urheilijat1:54:50   11:21
5.270Nieminen PasiSammun Kunto1:58:45   15:16
6.263Ketonen TeroPöytyä2:07:51   24:22
7.262Karttunen TapioHuittinen2:27:42   44:13
8.268Vuori HarriRusko2:27:55   44:26
9.269Saikkonen HeikkiPunkalaidun2:39:22   55:53
DNS261Heikkonen RamiSuSi Karjalohja- 
Sarjaluettelo
PMM50Miehet 50 vuotta, puoli 21 km , tilanne
1.306Mahlamäki JoukoLauttakylän Luja1:15:37 
2.311Virta MarkkuLoimaan Leisku1:26:56   11:19
3.305Leppänen PekkaMellilä1:32:48   17:11
4.310Saari TimoLiikuttavat Sastamala1:38:50   23:13
5.302Kokkonen AskoVampulan Urheilijat1:49:22   33:45
6.313Uotila MikkoUrjala1:50:49   35:12
7.314Marila HarriLiikuttavat1:51:25   35:48
8.312Pakkanen JuhaPIR-HI1:51:29   35:52
9.309Nummela TimoVesinummela Oy1:59:47   44:10
10.307Moilanen PetriHämeenlinna2:01:05   45:28
11.308Niemi JariPunKu2:05:07   49:30
12.303Korteniemi JoukoLempäälä2:06:15   50:38
13.304Kuntsi PekkaVampulan Urheilijat2:08:34   52:57
14.301Isosaari EsaWanajan juoksuklubi2:20:36   1:04:59
Sarjaluettelo
PMM60Miehet 60 vuotta, puoli 21 km , tilanne
1.350Nikkilä HannuTyrvää1:46:27 
2.348Virtanen PenttiÄetsän Kunto -811:46:41   14
3.344Kortelahti JuhaniPunkalaidun1:46:58   31
4.341Hannikainen JormaVihdin Urheiluveteraanit1:47:20   53
5.349Yli-Huhtala TeuvoLiikuttavat1:51:12   4:45
6.347Virko EsaVahdon Tuisku1:56:20   9:53
7.345Oinaanoja JormaHuittinen1:56:26   9:59
8.342Henttinen TapaniPunKu1:57:20   10:53
9.346Peurala PekkaPunkalaidun2:11:25   24:58
10.115Lukkarinen EsaTeam Raju Laitila2:17:58   31:31
DNS343Holmberg RolfFMR Turku- 
Sarjaluettelo
PMNYNaiset, puoli 21 km , tilanne
1.372Ranta NooraHuittinen1:54:04 
2.366Lastunen HeidiSalo1:56:28   2:24
3.365Laamanen JuliaHuittinen2:03:10   9:06
4.361Hyrkäs MarjoHuittinen2:06:32   12:28
5.368Määttä JennaNokia2:07:37   13:33
6.363Kuntsi AinoVampulan Urheilijat2:08:34   14:30
7.371Sivula HeidiHuittinen2:09:20   15:16
8.367Mäkelä JoannaYlöjärvi2:29:05   35:01
9.362Jonkka LauraPunkalaidun2:31:57   37:53
10.369Rovaharju KatjaHuittinen2:32:12   38:08
10.370Saha SiniHuittinen2:32:12   38:08
12.373Ritola TeijaEura2:36:41   42:37
DNS364Laaksonen NinnuNokia- 
Sarjaluettelo
PMN40Naiset 40 vuotta, puoli 21 km , tilanne
1.419Tryyki PäiviLiikuttavat1:40:10 
2.411Asa LottaPunKu1:47:26   7:16
3.421Haavisto MaritaKuljun Kusema1:51:12   11:02
4.415Nuojua SatuEspoo1:56:37   16:27
5.414Lenardic SanjaKarjalohja1:56:45   16:35
6.417Savolainen ElinaLauttakylän Luja1:57:49   17:39
7.420Rapeli NinaLiikuttavat2:06:46   26:36
8.413Kyeemyint-Kaski MayEspoo2:13:27   33:17
9.418Kiuru SariHuittinen2:27:55   47:45
DNS416Rantoja KatjaRiihimäki- 
Sarjaluettelo
PMN50Naiset 50 vuotta, puoli 21 km , tilanne
1.462Hakala AnneSporttiveteraanit Helsinki1:42:42 
2.465Tolvi AnnaFunRun Salo1:44:16   1:34
3.467Vatka RiittaNokia1:59:51   17:09
4.464Laihonen MerjaPori2:13:37   30:55
5.468Kykylä TuulaVampU2:17:17   34:35
6.461Aro TuijaHuittinen2:27:59   45:17
7.466Turunen SeijaAlastaro2:42:37   59:55
8.463Hemmo-Markkula Mari 3:23:02   1:40:20
Sarjaluettelo
MWARNWarttiMaratonN 10 km , tilanne
1.535Häkkinen Anna-LiisaPunKu39:10 
2.536Joensuu NiinaKokemäki47:20   8:10
3.412Kivi LeenaHarjavalta47:52   8:42
4.542Pitkänen AnnePunkalaidun48:09   8:59
5.541Nieminen JohannaVsV48:21   9:11
6.554Piha PäiviPöytyä49:35   10:25
7.546Tenkanen VirpiLoimaa51:27   12:17
8.550Palonen ArjaKPK24752:29   13:19
9.540Mikkola JohannaTurku55:36   16:26
10.548Vainio PirjoNummela56:37   17:27
11.549Niemensalo HeidiHuittinen57:11   18:01
12.551Langenoja MariannaHuittinen58:29   19:19
13.534Huhtala JohannaÄetsän Kunto -8158:32   19:22
14.539Mattila PiaSastamala59:21   20:11
15.547Urpo LiisiSomero1:01:29   22:19
16.532Ahonen LeenaHuittinen1:05:49   26:39
17.538Kiuru JaanaÄetsän Kunto -811:07:01   27:51
17.552Ahonen LeenaHuittinen1:07:01   27:51
19.531Aapro KatjaPunkalaidun1:09:34   30:24
20.553Marttila SiruPunKu1:12:44   33:34
21.533Antila MaritaForssa1:14:05   34:55
22.544Roitto-Mäkelä NiinaMänttä-Vilppula1:14:07   34:57
DNS537Järvi PaulaYu -95 Kokemäki- 
DNS543Rehakka SusannaHuittinen- 
DNS545Ruohomäki ArjaHuittinen- 
Sarjaluettelo
MWARMWarttiMaratonM 10 km , tilanne
1.513Nikkilä SamiVsV38:01 
2.502Koivula Juha-PekkaSastamala38:45   44
3.511Färm JukkaPoKu42:04   4:03
4.508Keero JanisEspoo44:36   6:35
5.510Moilanen JukkaPoKu45:40   7:39
6.509Malm JannePori47:50   9:49
7.503Langenoja OlliHuittinen49:41   11:40
8.512Timonen OlliLoimaa51:42   13:41
9.507Vainio JuhaNummela54:07   16:06
10.505Pöllänen JanneNakkila56:07   18:06
11.504Mäkelä JukkaMänttä-Vilppula1:04:03   26:02
12.501Antila PetriPunkalaidun1:14:05   36:04
DNS506Silenko RobertLauttakylän Luja- 
Sarjaluettelo
MWPANWarttiPatikkaN 10 km , tilanne
1.589Tuominen MariAlastaro57:15 
2.586Lehtilä MinnaAlastaron Urheilijat1:03:18   6:03
3.587Mäki TyttiAlastaro1:04:26   7:11
4.588Ruoho Taina 1:14:10   16:55
5.590Heinonen KatjaYpäjä1:25:29   28:14
Sarjaluettelo
MWPAMWarttiPatikkaM 10 km , tilanne
1.571Lauhanen RistoLauttajärvi Bisons53:59 
Sarjaluettelo
P05Miehet 5 vuotta 0.4 km , tilanne
1.603Mäkelä SanteriLauttakylän Luja2:05 
2.606Saha OnniHuittinen2:41   36
3.601Evala EetuHuittinen2:48   43
4.605Kiuru EliasHuittinen3:05   1:00
5.607Saha NiiloHuittinen3:05   1:00
6.602Kangasperko LeeviTurku4:00   1:55
Sarjaluettelo
T05Naiset 5 vuotta 0.4 km , tilanne
1.801Anttila MiljaNakkilan Vire2:06 
2.803Häkkinen MettePunkalaidun2:23   17
3.804Ranta TyttiHuittinen2:34   28
4.805Saarinen SiiriNokia3:17   1:11
5.802Helkkula AdeleEura3:18   1:12
6.806Kiuru SeelaHuittinen3:55   1:49
7.604Saarinen EmmiNokia4:21   2:15
DNF807Ranta LilliHuittinen- 
Sarjaluettelo
P07Miehet 7 vuotta 2 km , tilanne
1.644Turgan RimoHuittinen12:00 
2.641Helkkula AndreasEura12:48   48
3.642Häkkinen VeetiPunkalaidun14:21   2:21
DNS643Laamanen RomaLauttakylän Luja- 
Sarjaluettelo
T07Naiset 7 vuotta 2 km , tilanne
1.841Kangasperko SanniTurku12:51 
2.842Sivula SenniLauttakylän Luja15:12   2:21
Sarjaluettelo
P09Miehet 9 vuotta 2 km , tilanne
1.681Helkkula AugustEura10:12 
2.682Mäkelä SakariLauttakylän Luja10:29   17
Sarjaluettelo
T09Naiset 9 vuotta 2 km , tilanne
1.881Aarnio AinoYlöjärven Ryhti9:58 
2.887Mäki IdaVirttaan Nousu10:19   21
3.886Mäkelä SiiriLauttakylän Luja10:28   30
4.889Teronen AnniVsV10:29   31
5.885Laine LiinaLauttakylän Luja10:34   36
6.888Pohjolainen EeviLauttakylän Luja11:23   1:25
7.884Kaapu MiljaPunKu12:19   2:21
8.882Alanen AadaLauttakylän Luja13:24   3:26
9.890Kaunistola HeidiLauttakylän Luja14:11   4:13
10.883Anttila KerttuNakkilan Vire14:58   5:00
Sarjaluettelo
P11Miehet 11 vuotta 2 km , tilanne
1.722Helkkula EmanuelEura9:47 
2.723Lehtilä TeemuAlastaron Urheilijat10:35   48
3.726Lehtinen VerneriLauttakylän Luja10:37   50
4.724Mattila EetuVirttaan Nousu10:56   1:09
5.721Heikkinen NikoPunKu11:22   1:35
6.725Laine SeveriLauttakylän Luja11:33   1:46
Sarjaluettelo
T11Naiset 11 vuotta 2 km , tilanne
1.921Aarnio AdaYlöjärven Ryhti9:10 
2.923Anttila AinoNakkilan Vire10:43   1:33
3.922Alanen JennyLauttakylän Luja12:53   3:43
Sarjaluettelo
P13Miehet 13 vuotta 4 km , tilanne
1.762Lampinen AleksiPunKu18:33 
2.761Alanen AkseliLauttakylän Luja21:52   3:19
Sarjaluettelo
T13Naiset 13 vuotta 4 km , tilanne
DNS961Heikkinen HeidiPunKu- 
DNS962Pohjolainen EmmiLauttakylän Luja- 
DNS963Vaintola EveliinaAlastaron Urheilijat- 

Sarjaluettelo

 

 

-------------------------------------------------



XIX Maisematiemaraton 2015                T U L O K S E T             12.9.2015

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

     Miehet 42 km
     ============

  1. Markus Tähtinen          Säkylä                       3.10.21
  2. Jaakkola Tapani          Kaarina                      3.26.09        15.48
  3. Lauri Inna               PunKu                        3.44.58        34.37
  4. Huhtala Jari             Häjyt K:pää                  3.47.02        36.41
  5. Jarkko Mikkola           Amelia-keittiöt              4.10.12        59.51
  6. Kalevi Saukkonen         VSVU                         7.00.00       229.39

 Keskeyttäneet   1
  -   3.            Vahti Jukka              Helsinki

     Miehet 45 vuotta 42 km
     ======================

  1. Haromo Petri             TeamRaju                     4.26.49
  2. Kerttunen Juha           Järvenpää                    4.55.13        28.24

     Miehet 50 vuotta 42 km
     ======================

  1. Shelepen Viacheslav      100 me Russia                3.52.06
  2. Onkamo Erkki             Öbacka LK                    3.56.55         4.49
  3. Pekka Wiik               Huittinen                    4.17.53        25.47
  4. Laine Olli               100mc.fi                     4.21.28        29.22
  5. Välimäki Tapani          Tampereen Maratonklubi       4.39.18        47.12
  6. Polari Jukka             Turku                        4.39.19        47.13
  7. Kerttula Jarmo           Laitila                      4.55.07        63.01

 Keskeyttäneet   1
  -  69.            Julin Petri              Turku
 Poisjääneet   1
  -  72.            Mononen Pekka            Häjyt Pirkkala

     Miehet 55 vuotta 42 km
     ======================

  1. Virta Markku             Loimaan Leisku               3.03.18
  2. Pekka Tatti              Huittisten Maratoonarit      3.44.58        41.40
  3. Reunanen Jari            Virtttaan Nousu              3.59.33        56.15
  4. Tiiri Jorma S.           VSVU Loimaa                  4.38.24        95.06
  5. Pasto Antti              Häjyt Loimaa                 4.58.27       115.09

     Miehet 60 vuotta 42 km
     ======================

  1. Pasi Malinen             Eura                         3.28.47
  2. Koskenmäki Jorma         TREMK                        3.33.43         4.56
  3. Halkivaha Erkki          Oripää                       3.40.42        11.55
  4. Koskinen Markku          Häjyt Turku                  3.52.50        24.03
  5. Kainulainen Tapio        Lempäälä                     4.29.00        60.13
  6. Esa Lukkarinen           Laitila                      5.09.18       100.31

     Naiset 42 km
     ============

  1. Hyvärinen Paula          Rauma                        3.34.08
  2. Satu Taipale             Rauma                        3.34.12         0.04
  3. Mäkelä Meri              Espoo                        3.39.20         5.12
  4. Haromo Kati              TeamRaju                     3.53.38        19.30
  5. Hilkka Kallio            -                            4.01.54        27.46
  6. Järvinen Sanna           TeamRahola                   4.07.13        33.05
  7. Salonen Pauliina         TeamRahola                   4.15.46        41.38
  8. Piili Reetta             Tampere                      4.16.51        42.43

     Naiset 40 vuotta 42 km
     ======================

  1. Marttila Jaana           Narva                        4.41.36
 
     Naiset50 vuotta 42 km
     =====================

  1. Vallivaara-Pasto Ritva   Häjyt Loimaa                 3.55.43
  2. Sirpa Partinen           Häjyt                        4.10.12        14.29
  3. Tossainen Marjo          Tampere                      4.16.25        20.42

 Keskeyttäneet   1
  - 181.            Sari Halonen             Tampere Maraton KPK 24/7

     Maraton pyörätuolikelaajat 42 km
     ================================

  1. Aarre Syrjälä            Jokioinen                    1.48.56

     Miehet, puoli 21 km
     ===================

  1. Naatula Sami             Vantaa                       1.31.45
  2. Saarinen Samuli          Nokia                        1.35.03         3.18
  3. Mäkinen Aimo             TT226                        1.41.29         9.44
  4. Ville Ojala              Ulvila                       1.44.26        12.41
  5. Tomi Leivo               Pori                         1.44.30        12.45
  6. Sampsa Hirvineva         Sammun Kunto                 1.44.50        13.05
  7. Riku Sivula              Kiikan Riento                1.47.30        15.45
  8. Rantala Jarno            PapPa                        1.47.58        16.13
  9. Mika Toivonen            -                            1.52.21        20.36
 10. Hakasuo Frans            Lluja                        1.58.18        26.33
 11. Manner Rasa              Pori                         2.04.25        32.40
 12. Petri Moilanen           Hämeenlinna                  2.16.40        44.55
 13. Louko Topi               Sastamala                    2.42.56        71.11

 Poisjääneet   3
  - 202.            Korkeamäki Joni          Pori
  - 203.            Leppäsalo Ismo           Sastamala
  - 210.            Väre Oskari              Porras

     Miehet 40 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Pekka Suvitie            Valkealan Kajo               1.38.10
  2. Leinonen Vesa            Nakkila                      1.44.52         6.42
  3. Pari Helppolainen        EuRa                         2.00.04        21.54
  4. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.05.03        26.53
  5. Nummela Timo             Vesinummela Oy               2.06.11        28.01
  6. Karttunen Tapio          Huittinen                    2.29.48        51.38
  7. Vuori Harri              Rusko                        2.31.30        53.20

     Miehet 50 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Leppänen Pekka           Mellilä                      1.27.38
  2. Petri Lähde              Kiikka                       1.34.14         6.36
  3. Pyssysalo Tero           Keski-Uudenmaan YU           1.37.37         9.59
  4. Saari Timo               Liikuttavat Sastamala        1.39.09        11.31
  5. Sandholm Pasi            Liikuttavat Sastamala        1.46.58        19.20
  6. Juha Pakkanen            PIR-HI                       1.48.04        20.26
  7. Asko Kokkonen            VampU                        1.49.34        21.56
  8. Niemi Jari               PunKu                        2.06.50        39.12
  9. Jouko Korteniemi         Lempäälä                     2.07.52        40.14
 10. Lehtelä Antti            Vantaa                       2.15.07        47.29

     Miehet 60 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Juha Kortelahti          Punkalaidun                  1.44.18
  2. Luoma Orvo               Porin Kuntoilijat            1.44.43         0.25
  3. Virtanen Pentti          Äetsän Kunto 81              1.45.08         0.50
  4. Antero Lintulahti        Saunatalo Orivesi            1.51.35         7.17
  5. Teuvo Yli-Huhtala        Liikuttavat                  1.52.08         7.50
  6. Henttinen Tapani         PunKu                        1.53.54         9.36
  7. Virko Esa                Vahdon Tuisku                1.56.53        12.35
  8. Oinaanoja Jorma          Huittinen                    1.58.00        13.42
  9. Pertti Nieminen          -                            1.58.06        13.48
 10. Peurala Pekka            PunKu                        2.11.04        26.46
 11. Salminen Hannu           Ratu                         2.53.28        69.10

 Poisjääneet   1
  - 342.            Kuusiluoma Risto         Porin Kuntoilijat

     Naiset, puoli 21 km
     ===================

  1. Häkkinen Anna-Liisa      Punkalaidun                  1.27.41
  2. Savukoski Marika         Keuruun Kisailijat           1.33.14         5.33
  3. Halkivaha Anne           Oripää                       1.34.53         7.12
  4. Katajisto Johanna        Turku                        1.45.02        17.21
  5. Ranta Noora              Huittinen                    1.50.11        22.30
  6. Mäkelä Jonna             PapPa                        1.58.10        30.29
  7. Aino Kuntsi              VampU                        1.59.03        31.22
  8. Laamanen Julia           Turku                        2.07.11        39.30
  9. Tervaportti Outi         Huittinen                    2.13.03        45.22
 10. Linkojärvi Aino          Kiukainen                    2.13.39        45.58
 11. Karnila Stefanie         Mietoinen                    2.16.43        49.02
 12. Teija Ritola             Olkiluodon Voima             2.18.57        51.16
 13. Mäkelä Joanna            Ylöjärvi                     2.26.43        59.02
 14. Lehtelä Heli             Punkalaidun                  2.27.54        60.13
 15. Järvinen Laura           Tampere                      2.27.58        60.17
 16. Ahti Jonna               Naantali                     2.38.04        70.23

 Keskeyttäneet   1
  - 364.            Heiska Kirsikka          Pori
 Poisjääneet   7
  - 362.            Ahtola Tellervo          Pori
  - 366.            Jokikoivu Satu           Sastamala
  - 373.            Luoma Kaisa              Huittinen
  - 374.            Mikkola Johanna          Turku
  - 378.            Rauhala Paula            Espoo
  - 380.            Suominen Päivi           Sastamala
  - 381.            Tatti Irina              Kaarina

     Naiset 40 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Onnela Teija             Merimasku                    1.46.40
  2. Savolainen Elina         LLuja                        1.57.32        10.52
  3. Jenni-Maria Inna         Punkalaidun                  2.00.23        13.43
  4. Pihlaja Eija             Valkeakoski                  2.01.51        15.11
  5. Rantoja Katja            Riihimäki                    2.02.31        15.51
  6. Hakasuo Päivi            Lluja                        2.02.39        15.59
  7. Ranta Johanna            Peipohja                     2.03.19        16.39
  8. Karjala Mari             Ulvila                       2.03.34        16.54
  9. Turgan Monika            Huittinen                    2.06.59        20.19
 10. Hiekkala-Tiusanen Laura  Tampere                      2.07.26        20.46
 11. Turunen Eija             Loimaa                       2.11.41        25.01
 12. Kivipelto Ella           Huittinen                    2.16.44        30.04
 13. Kiuru Sari               Huittinen                    2.31.31        44.51
 
 Poisjääneet   1
  - 417.            Peräjoki Katja           Herto

     Naiset 50 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Päivi Mäkelä             Liikuttavat/Huittinen        1.44.58
  2. Kykylä Tuula             VampU                        2.09.54        24.56
  3. Mäki-Äijö Anneli         Valkeakoski                  2.09.55        24.57
  4. Laihonen Merja           Pori                         2.16.41        31.43
  5. Maija-Riitta Iso-Ilomäki Kokemäki                     2.21.06        36.08
  6. Turunen Seija            Alastaro                     2.32.23        47.25
  7. Aaltonen-Aho Merja       Köyliö                       2.37.18        52.20
  8. Ahti Pirjo               Köyliö                       2.49.23        64.25
  9. Karnila Tanja            Vauhtisammakon juoksukoulu   2.50.18        65.20
 10. Salminen Anne            Ratu                         2.50.47        65.49
 11. Hemmo-Markkula Mari      Helsinki                     3.21.24        96.26

 Keskeyttäneet   1
  - 469.            Notkonen Kirsti          Nokia
 Poisjääneet   2
  - 464.            Kaasalainen Tuula        Huittinen
  - 472.            Venho Reija              Vauhtisammakon juoksukoulu


     WarttiMaratonM 10 km
     ====================

  1. Pitkänen Teemu           Säkylä                         36.57
  2. Eero Helkkula            Eura                           37.07         0.10
  3. Koivula Juha-Pekka       Sastamala                      38.22         1.25
  4. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           40.32         3.35
  5. Huuki Asko               Tampere                        42.47         5.50
  6. Joona Mäntylä            Lauttakylän Luja               43.47         6.50
  7. Veli Hietalahti          VampU                          47.24        10.27
  8. Langenoja Olli           Huittinen                      49.40        12.43
  9. Tomi Vaintola            Alastaro                       49.43        12.46
 10. Mannila Juha-Pekka       Nokia                          52.02        15.05
 11. Vainio Juha                                             52.47        15.50
 12. Rosendahl Pekka          Harjavalta                     57.36        20.39
 13. Hällfors Matti           Huittinen                      58.09        21.12
 14. Mäkelä Jukka             Mänttä                       1.02.19        25.22

     WarttiMaratonN 10 km
     ====================

  1. Katja Kojo               Liikuttavat                    43.31
  2. Moilanen Elina           Metsä-Veikot 85                46.17         2.46
  3. Nieminen Johanna         VsV                            46.49         3.18
  4. Eno Aino                 Lluja                          47.34         4.03
  5. Lotta-Maria Maine        Lauttakylän Luja               47.35         4.04
  6. Lotta Asa                PunkU                          48.10         4.39
  7. Helkamäki Annakaisa      Vatajankoski                   49.31         6.00
  8. Haapasalo Jenni          Koski Tl                       49.39         6.08
  9. Tenkanen Virpi           Mellilä                        55.02        11.31
 10. Seija Peurakoski         Harjavalta                     58.38        15.07
 11. Vainio Pirjo             Nummela                        58.41        15.10
 12. Puranen Reija            Sastamala                    1.00.41        17.10
 13. Halkivaha Päivi          Oripää                       1.02.40        19.09
 14. Santala Maria            Tampere                      1.04.13        20.42
 15. Aittomäki Terttu         Sastamala                    1.05.25        21.54
 16. Järvinen Hanna           Kauttua                      1.07.22        23.51
 17. Heinonen Elina           Savikon Kiitäjät             1.07.25        23.54
 18. Lehtinen Irma            Jokioinen                    1.07.28        23.57
 19. Huuki Eeva-Marju         Tampere                      1.10.25        26.54
 20. Roitto-Mäkelä Niina      Mänttä                       1.10.27        26.56
 21. Jalonen Marjo            Huittinen                    1.17.41        34.10

 Poisjääneet   2
  - 543.            Ojansivu Virpi           Sastamala
  - 548.            Tuomi Johanna            YU95

     WarttiPatikkaM 10 km
     ====================

  1. Risto Lauhanen           Lauttajärvi Bisons             53.47
  2. Iso-Tryykäri Tapani      TottU                        1.02.00         8.13
  3. Intonen Markku           Äetsän Kunto                 1.05.35        11.48
  4. Usko Lind                Nurmijärvi                   1.29.55        36.08

     WarttiPatikkaN 10 km
     ====================

  1. Aro Tuija                Huittinen                    1.03.55
  2. Mari Tuominen            Alastaro                     1.09.44         5.49
  3. Riikka Tuominen          Alastaro                     1.09.45         5.50
  4. Koskela Kaija-Leena      Turku                        1.18.17        14.22

     Miehet  5 vuotta 0.4 km
     =======================

  1. Karjala Aku              Porin YU                        2.04
  2. Savukoski Eeli           KeuKi                           2.35         0.31
  3. Laamanen Roma            Lluja                           2.45         0.41
  4. Mäkelä Santeri           Huittinen                       3.23         1.19
  5. Kangasperko Leevi        Turku                           5.03         2.59

     Naiset  5 vuotta 0.4 km
     =======================

  1. Kangasperko Sanni        Turku                           2.11
  2. Anttila Milja            Nakkila                         2.15         0.04
  3. Hovilehto Helmi          Lluja                           2.40         0.29
  4. Sivunen Martta           Huittinen                       2.47         0.36
  5. Sivula Senni             Huittinen                       2.50         0.39
  6. Ranta Tytti              Huittinen                       3.20         1.09
  7. Helkkula Adele           Eura                            3.40         1.29
  8. Saarinen Siiri           Nokia                           3.57         1.46

 Poisjääneet   1
  - 804.            Häkkinen Mette           PunKu

     Miehet  7 vuotta 2 km
     =====================

  1. Mäkelä Sakari            Huittinen                      11.47
  2. Välimäki Nico            VsV                            12.22         0.35
  3. Helkkula Andreas         Eura                           13.57         2.10
  4. Turgan Rimo              Huittinen                      16.15         4.28

 Poisjääneet   1
  - 642.            Häkkinen Veeti           PunKu

     Naiset  7 vuotta 2 km
     =====================

  1. Pohjolainen Eevi         LLuja                          11.37
  2. Laine Liina              Lluja                          11.48         0.11
  3. Lamminen Olivia          LLuja                          12.04         0.27
  4. Anttila Kerttu           Nakkila                        14.17         2.40
  5. Sivonen Viola            Rantaperkiön Isku              14.56         3.19

     Miehet  9 vuotta 2 km
     =====================

  1. Savukoski Joona          KeuKi                           8.55
  2. Helkkula August          Eura                           10.31         1.36
  3. Kuusisto Tomi            TuUL                           10.46         1.51
  4. Lehtinen Verneri         Lluja                          10.57         2.02
  5. Teemu Lehtilä            Alastaron Urheilijat           10.58         2.03

 Poisjääneet   1
  - 684.            uusi ilm                 LLuja

     Naiset  9 vuotta 2 km
     =====================

  1. Aarnio Aino              Kangasala SK                   10.46
  2. Anttila Aino             Nakkila                        10.54         0.08
  3. Mäkelä Siiri             Huittinen                      11.38         0.52
  4. Hujanen Vilja            Viialan Valtti                 12.00         1.14
  5. Alanen Aada              Lluja                          12.13         1.27
  6. Hänninen Henna           Köyliön Lallit                 12.17         1.31
  7. Kangasperko Elli         Turku                          16.53         6.07

     Miehet 11 vuotta 2 km
     =====================

  1. Anton Kyläheikkilä       virttaan nousu                  9.07
  2. Helkkula Emanuel         Eura                           10.23         1.16
  3. Kaapu Topias             PunKu                          10.57         1.50
  4. Reiko Lipp               Lauttakylän Luja               11.28         2.21

     Naiset 11 vuotta 2 km
     =====================

  1. Välimäki Nina            VsV                             9.29
  2. Junkkala Jessica         VsV                             9.31         0.02
  3. Aarnio Ada               Kangasala SK                   10.02         0.33
  4. Hujanen Helmi            Viialan Valtti                 10.40         1.11
  5. Pohjolainen Emmi         LLuja                          10.50         1.21
  6. Vaintola Eveliina        Alastaro                       10.54         1.25
  7. Hovilehto Viivi          LLuja                          11.38         2.09
  8. Haavisto Anna-Stiina     Lluja                          11.40         2.11
  9. Lamminen Juulia          LLuja                          11.49         2.20
 10. Sivonen Venla            Rantaperkiön Isku              12.07         2.38

 Poisjääneet   2
  - 927.            xxx
  - 929.            xxx                      -

     Miehet 13 vuotta 4 km
     =====================

  1. Silenko Robert           LLuja                          16.13
  2. Taavi Nyström            Hämeenlinnan Tarmo             16.15         0.02
  3. Pyssysalo Aaron          K-U YU                         16.53         0.40
  4. Alanen Akseli            Lluja                          24.43         8.30
  5. Kiuru Artturi            LLuja                          25.11         8.58

     Naiset 13 vuotta 4 km
     =====================

  1. Latva Jeanette           Raision Kuula                  18.14
  2. Karjala Liinu            Porin YU                       22.00         3.46
  3. Lipp Sarah               LLuja                          23.45         5.31
  4. Saari Essi               Huittinen                      26.55         8.41
 


 

 

 

 

 

-----------------------------------------

 

XVIII Maisematiemaraton 2014 T U L O K S E T 13.9.2014


Miehet 42 km
 1. Markus Tähtinen Säkylä 2.58.47
 2. Antti Järvinen Liikuttavat 3.08.07 9.20
 3. Tuomas Ruohola Hovi Sales 3.13.23 14.36
 4. Aleksi Toivola Kemiön Kiilat 3.42.33 43.47
 5. Jukka Stenholm Lieto 3.47.24 48.38
 6. Ari Reunanen Kestävyystalli TT Lehtonen 3.47.33 48.47
 7. Miikka Bäckström Häjyt 3.53.12 54.25
 8. Lauri Inna PunKu 3.54.21 55.35
 9. Timo Koskela Pälkäne 4.04.21 65.34
10. Kari Peltonen Pirkkala 5.28.43 149.57
11. Kalevi Saukkonen VSVU 6.32.41 213.55
Keskeyttäneet
 Miika Laato Ace of Spades
 Kristian Saarisalo Ace of Spades


Miehet 40 vuotta 42 km
 1. Ilkka Ojaniittu Rusko Runners 3.41.35
 2. Timo Walli Noormarkun Nopsa 3.54.21 12.46
 3. Markku Ylärakkola Turku 4.01.11 19.36
 4. Petri Haromo Loppi 4.21.01 39.26
 5. Antti Lahti Sasky 4.22.19 40.43
 6. Markku Männistö Pori 4.31.24 49.48


Miehet 45 vuotta 42 km
 1. Mika Myöhänen Team Höllämäki 3.49.17
 2. Jarkko Ahlqvist Loppi 3.55.56 6.39
 3. Jyrki Kuusrainen Säkylän Urheilijat 3.59.45 10.28
 4. Harri Marila Äetsän Kunto -81 4.01.54 12.36
Poisjääneet
 Pasi Santala Rauma
 Marko Tasanen Tyykikylän Blues


Miehet 50 vuotta 42 km
 1. Jouko Korteniemi Lempäälä 4.55.45
 2. Vesa Kerokoski Nousiainen 5.36.51 41.05


Miehet 55 vuotta 42 km
 1. Pasi Malinen Eura 3.23.57
 2. Veikko Sivosavi Team Raju 3.28.29 4.32
 3. Reijo Sahla Littoinen 3.28.39 4.43
 4. Pekka Tatti Huittisten Maratoonarit 3.49.46 25.49
 5. Jorma S Tiiri VSVU-Loimaa 4.45.58 82.01
 6. Asko Kokkonen VampU 4.48.36 84.39
 7. Esa Lukkarinen Laitila 4.54.11 90.14
 8. Tage Lemström IP-80 5.56.16 152.19

Miehet 60 vuotta 42 km
 1. Veikko Ollila Hajyt, Rajamäki 3.10.37
 2. Erkki Halkivaha Oripää 3.35.33 24.56
 3. Pertti Kalliola FMR 3.37.22 26.44
 4. Erkki Sundelin PUV 3.43.07 32.30
 5. Antero Lintulahti Saunatalo Orivesi 3.51.52 41.14
 6. Markku Koskinen Häjyt/Turku 3.56.59 46.21
 7. Juha Niemelä Endurance 4.16.31 65.54
 8. Timo Maasilta Helsinki 4.24.14 73.37
 9. Pasi Peltonen Endurance 4.39.09 88.31
10. Antti Ajosmäki Pori 5.03.48 113.10
Kilpailun ulkopuolella
Aarre Syrjälä Jokioinen 0.00
Keskeyttäneet
Aarre Syrjälä Jokioinen


Naiset 42 km
 1. Elina Junnila Eurajoki 2.54.05
 2. Anna-Leena Korhonen Tampere 3.32.32 38.26
 3. Kati Haromo Team Raju 3.53.08 59.02
 4. Sirpa Partinen Häjyt 4.03.43 69.38


Naiset 40 vuotta 42 km
 1. Heli Lehtinen Finnish Maraton Runners 3.34.23
 2. Mari Santala Rauma 3.44.58 10.36
 3. Outi Veneskoski Lempäälä 4.01.53 27.31
 4. Ritva Vallivaara-Pasto Häjyt 4.04.47 30.25
 5. Jaana Rosenqvist Säkylän Yritys 4.42.36 68.13


Miehet, puoli 21 km
 1. Tomi Halme FMR 1.15.22
 2. Markus Välimäki Kylmäkosken Veikot 1.18.55 3.34
 3. Anton Pyssysalo KUY 1.27.33 12.11
 4. Jussi Eskola Turenki 1.34.12 18.50
 5. Samuli Saarinen Nokia 1.37.56 22.34
 6. Asko Huuki Huittinen 1.38.30 23.08
 7. Mika Salmi Louheen Lupaus 1.39.23 24.01
 8. Aimo Mäkinen Kiikan Riento 1.39.24 24.02
 9. Roope Koskinen Vantaa 1.40.12 24.51
10. Jarkko Miika Liikuttavat Vammala 1.43.09 27.47
11. Matti Ihantoja Sammun Kunto 1.45.41 30.19
12. Sami Majuri Alavus 1.50.35 35.14
13. Joonas Eklöf Huittinen 1.52.36 37.15
14. Ilmari Helen Louheen Lupaus 1.54.26 39.04
15. Kimmo Riihimäki Huittinen 1.54.51 39.30
16. Lasse Niemi Lempäälä 1.56.28 41.07
17. Rasa Manner Pori 1.57.03 41.41
18. Arto Koivula Sastamala 2.00.46 45.25
19. Mikko Piiroinen Hämeen Laaturemontti oy 2.01.12 45.51
20. Juha Laitinen Vantaa 2.02.57 47.35
21. Janne Ahtiala Tampere 2.05.52 50.31
22. Heikki Tuomainen Uusikaupunki 2.08.39 53.18
23. Janne Kauriinmäki Kangasala 2.10.01 54.40
24. Sami Koivula Rauma 2.15.03 59.42
25. Tuomas Rantanen Hyvinkää 2.17.55 62.34
26. Jani Tuominen Nurmijärvi 2.23.33 68.12
27. Jaakko Rekola Tampere 2.23.33 68.12
28. Ilari Kultavirta HNS 2.24.33 69.11
29. Jari Niemi Huittinen 2.29.58 74.36


Miehet 40 vuotta, puoli 21 km
 1. Mika Nurmo PunKu 1.19.27
 2. Tommi Leinonen Vaajakosken Kuohu 1.20.06 0.40
 3. Heikki Sorvoja Pöytyän Urheilijat 1.24.47 5.20
 4. Olli Ström TRE 1.25.19 5.52
5. Harri Suonpää Alstom Grid 1.41.02 21.36
 6. Heikki Koho Virttaan Nousu 1.43.49 24.23
 7. Matti Ojansivu Sastamala 1.44.47 25.20
 8. Pekka Kujanpää Marttila 1.44.56 25.30
 9. Jouni Saloniitty Raisio 1.46.05 26.38
10. Marko Leppäniemi Kokemäki 1.46.28 27.01
11. Harri Lehto Alastaron Urheilijat 1.56.24 36.57
12. Timo Nummela Vesinummela Oy 1.57.22 37.55
13. Sami Yski Salaservice 1.57.55 38.28
14. Tapio Karttunen Huittinen 2.16.35 57.09
15. Jouni Rantanen Hyvinkää 2.17.57 58.31


Miehet 50 vuotta, puoli 21 km
 1. Juha Vihervaara Pori 1.26.11
 2. Eero Hämäläinen Hämeenlinnan Tarmo 1.27.50 1.38
 3. Arto Viitala KanMara 1.32.35 6.23
 4. Pekka Kouri TREMK 1.38.54 12.43
 5. Tero Pyssysalo KUY 1.39.25 13.14
 6. Kari Koskinen Liikuttavat 1.40.58 14.47
 7. Timo Saari Liikuttavat 1.41.07 14.55
 8. Aaro Juntunen Pyhämaan Pyry 1.44.30 18.19
 9. Seppo Kiuru Valkeakoski 1.45.51 19.39
10. Jari Reunanen Virttaan Nousu 1.47.58 21.46
11. Ilkka Valtonen Eura 1.54.29 28.18
12. Petri Moilanen Hämeenlinna 1.54.57 28.45
13. Tapani Henttinen PunKu 1.56.35 30.24
14. Esa Virko Vahdon Tuisku 1.58.21 32.09
15. Antti Häkkinen Uusikaupunki 2.03.57 37.46
16. Pekka Kuntsi VampU 2.04.30 38.19
17. Jari Niemi PunKu 2.06.55 40.43
18. Jukka Mäkelä Mänttä 2.15.39 49.27
19. Antti Lehtelä Vantaa 2.16.36 50.25


Miehet 60 vuotta, puoli 21 km
 1. Juhani Kortelahti Punkalaidun 1.43.21
 2. Pentti Virtanen Äetsän Kunto -81 1.44.14 0.53
 3. Teuvo Yli-Huhtala Liikuttavat 1.47.56 4.36
 4. Heikki Helminen Loimaa 1.51.55 8.34
 5. Timo A Tanninen Tampereen Maratonklubi 1.54.23 11.02
 6. Risto Kuusiluoma Porin Kuntoilijat 2.05.27 22.06
7. Pekka Peurala PunKu 2.08.28 25.07
 8. Hannu Kojo Loimaa 2.16.37 33.17
 9. Hannu Salminen Helsinki 2.39.06 55.46
10. Martti Aaltonen 2.51.10 67.50
Poisjääneet
Arto Hievanen MASU


Naiset, puoli 21 km
 1. Saara Kauranen Hämeenlinnan Tarmo 1.28.17
 2. Paula Hyvärinen Rauma 1.43.21 15.05
 3. Mervi Laine Kiukainen 1.58.45 30.29
 4. Noora Ranta Huittinen 1.58.54 30.37
 5. Aino Kuntsi VampU 2.01.35 33.19
 6. Julia Laamanen Huittinen 2.02.10 33.54
 7. Johanna Nieminen PunKu 2.02.56 34.40
 8. Johanna Mikkola Turku 2.07.06 38.50
 9. Karoliina Mäkinen Aqua Plus Triathlon 2.08.49 40.33
10. Sari Laakso PunKu 2.12.56 44.39
11. Teija Ritola Olkiluodon Voima 2.13.37 45.21
12. Laura Lamppu Turku 2.15.53 47.36
13. Sini Rantamaa Oripää 2.17.22 49.06
14. Heli Lehtelä Punkalaidun 2.21.24 53.07
15. Anja Tuominen Nurmijärvi 2.39.55 71.39
Poisjääneet
 Siret Haidak Honkajoki
 Kati Pietiläinen Tampere
 Maria Santala Tampere


Naiset 40 vuotta, puoli 21 km
 1. Terhi Matintalo LLuja 1.42.43
 2. Riitta Heinonen Porin Tarmo 1.44.33 1.50
 3. Tuula Vataja KanMara 1.45.18 2.36
 4. Asa Lotta PunKu 1.48.20 5.37
 5. Nina Rapeli Liikuttavat 1.48.25 5.43
 6. Nea Saarinen Rauma 1.54.27 11.44
 7. Susanna Visuri Huittinen 1.56.17 13.34
 8. Johanna Ranta Peipohja 1.56.35 13.52
 9. Sari Lovén Pyhämaan Pyry 1.58.06 15.23
10. Anne Viitaniemi Turku 1.59.42 17.00
11. Eija Pihlaja Valkeakoski 2.00.03 17.21
12. Riikka Tiilikainen Eurajoki 2.01.24 18.42
13. Virpi Peltola Huittinen 2.03.00 20.18
14. Laura Hiekkala-Tiusanen Tampere 2.08.24 25.42
15. Eija Turunen Loimaa 2.11.52 29.09
16. Sirja Haunia 2.11.58 29.16
17. Maija Puonti Espoo 2.23.00 40.18
18. Katja Katila Raisio 2.49.52 67.10

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km
 1. Päivi Mäkelä Liikuttavat 1.44.40
 2. Tuula Kykylä VampU 2.04.54 20.14
 3. Merja Laihonen Pori 2.07.52 23.11
 4. Seija Turunen Alastaro 2.13.25 28.44
 5. Tuula Kaasalainen Huittinen 2.27.18 42.38
 6. Anne Salminen Helsinki 2.39.06 54.26
 7. Jaana Kiuru Äetsän Kunto -81 2.42.02 57.21
 8. Mari Hemmo-Markkula Helsinki 3.00.00 75.19


WarttiMaratonM 10 km
 1. Petteri Urmas Koski TL 35.23
 2. Markus Salo PunKu 35.46 0.22
 3. Sami Nikkilä Sastamala 36.48 1.24
 4. Juha-Pekka Koivula Sastamala 38.30 3.06
 5. Jukka Färm PoKu 38.47 3.23
 6. Pekka Leppänen Mellilä 39.37 4.13
 7. Harri Forsten PoKu 42.30 7.07
 8. Joona Mäntylä LLuja 43.22 7.59
 9. Oscar Varalahti VeloSalo 43.53 8.29
10. Marko Varalahti VeloSalo 43.59 8.35
11. Juha Pakkanen PIR-HI 44.22 8.59
12. Kari Kalli Shape on you 45.40 10.16
13. Juha-Matti Aaltola Shape on you 45.40 10.17
14. Hannu Nikkilä Sastamala 45.45 10.21
15. Robert Silenko LLuja 47.45 12.22
16. Olli Langenoja Huittinen 48.43 13.20
17. Juha Vainio Nummela 49.44 14.20
18. Olli Timonen Loimaa 50.18 14.54
19. Tomi Ojala Huittinen 51.53 16.29
19. Mikko Laine Harjavalta 51.53 16.29
21. Mikael Räsänen Nokia 52.33 17.10
22. Jyrki Välkkynen Huittisten Seudun Yu -85 52.39 17.15
23. Matti Hällfors Huittinen 54.32 19.08
24. Kari Kytönen Kaarina 56.59 21.36
25. Samuli Virtanen Uusikaupunki 59.32 24.09
26. Veijo Suomela Pohjola 1.02.34 27.10
27. Reijo Parkkola Turun Valpas 1.24.08 48.44
Poisjääneet
Aleksi Puonti Uusikaupunki


WarttiMaratonN 10 km
 1. Anne Halkivaha Oripää 38.59
 2. Niina Joensuu Kokemäki 46.28 7.29
 3. Marika Langenoja-Suvitie Valkealan Kajo 48.21 9.23
 4. Sari Känkänen FMR 49.07 10.09
 5. Jenni Haapasalo Koski Tl 49.22 10.24
 6. Aino Eno LLuja 51.52 12.54
 7. Minna Halkivaha Loimaa 52.16 13.17
 8. Eija Laine Harjavalta 52.28 13.30
 9. Pirjo Vainio Nummela 53.15 14.16
10. Virpi Tenkanen Mellilä 53.50 14.52
11. Kirsti Notkonen Nokia 54.14 15.15
12. Milla Nurmi Ulvilan Ura 55.03 16.05
13. Eija Liesmäki Huittinen 55.12 16.14
14. Heli Oksanen 56.34 17.35
15. Minna Rantala Köyliö 58.30 19.32
16. Outi Tervaportti Huittinen 58.43 19.45
17. Marianna Langenoja Huittinen 59.34 20.36
18. Päivi Halkivaha Oripää 1.00.38 21.40
19. Katariina Ranki Hämeenlinna 1.00.41 21.43
20. Sirkka Salo Tampere 1.00.42 21.43
21. Paula Väisänen Kiikan Riento 1.00.53 21.54
22. Katja Myllyoja Sastamala 1.02.11 23.13
23. Hanna Järvinen Eura 1.05.33 26.34
24. Heljä Hakanen Sastamala 1.06.20 27.21
25. Eeva-Marju Huuki Huittinen 1.07.33 28.35
26. Niina Roitto-Mäkelä Mänttä 1.10.43 31.44
27. Kerttu Seppälä Säkylä 1.11.36 32.38
Poisjääneet
Marianne Hovi Helsinki
Johanna Tuomi Huittisten Seudun Yu -85


WarttiPatikkaM 10 km
 1. Risto Lauhanen YKV 55.22
 2. Usko Lind Nurmijärvi 1.32.19 36.56


 WarttiPatikkaN 10 km
 1. Kaija-Leena Koskela Säkylä 1.10.39
 2. Elina Heinonen Helsinki 1.10.52 0.13
 3. Irma Lehtinen Jokioinen 1.10.55 0.16
 4. Riikka Suominen Punkalaidun 1.20.52 10.13
 5. Heli Kyllästinen Punkalaidun 1.21.06 10.26
 6. Auli Nieminen Nokia 1.36.34 25.55


Miehet 5 vuotta 0.46 km
 1. Nico Välimäki VSV 2.24
 2. Roma Laamanen LLuja 2.25 0.01
 3. Otto Leeve Söörmarkku 2.35 0.11
 4. Andreas Helkula Eura 2.44 0.20
 5. Elia Niittymäki Huittinen 2.45 0.21
 6. Lauri Uotila 2.56 0.32
 7. Leevi Kangasperko Turku 6.46 4.22
 8. Akseli Eklöf Huittinen 8.01 5.37
Keskeyttäneet
Sami Lehtoranta Huittinen


Naiset 5 vuotta 0.46 km
 1. Sanni Kangasperko Turku 2.22
 2. Helmi Hovilehto LLuja 2.58 0.36
 3. Milja Anttila Nakkilan Vire 2.59 0.37
 4. Anni Hakasuo Huittinen 3.08 0.46
 5. Siiri Saarinen Nokia 5.17 2.55

Miehet 7 vuotta 2 km
 1. August Helkula Eura 10.56
 2. Eerik Lehtinen LLuja 11.01 0.05


 Naiset 7 vuotta 2 km
 1. Aino Aarnio Ylöjärven Ryhti 11.21
 2. Eevi Pohjolainen LLuja 12.15 0.54
 3. Liina Laine LLuja 12.22 1.01
 4. Pinja Rintala LLuja 14.01 2.40
 5. Aada Alanen LLuja 14.43 3.22
 6. Milja Kaapu PunKu 14.52 3.31
 7. Kerttu Anttila Nakkilan Vire 15.01 3.40
 8. Elli Kangasperko Turku 15.19 3.58
 9. Moona Kallio LLuja 15.20 3.59
10. Moona Sallinen Huittinen 15.43 4.22
11. Inka Leeve Söörmarkku 16.42 5.21
12. Iida Vähä-Jaakkola Huittinen 26.10 14.49


Miehet 9 vuotta 2 km
 1. Emanuel Helkula Eura 10.32
 2. Reiko Lipp LLuja 10.50 0.18
 3. Tomi Kuusisto Turun Urheiluliitto 11.11 0.39
 4. Topias Kaapu PunKu 11.17 0.45
 5. Eelis Harjunmaa Ylöjärvi 11.38 1.06
 6. Nooa Kallio LLuja 12.10 1.38


Naiset 9 vuotta 2 km
 1. Ada Aarnio Ylöjärven Ryhti 10.20
 2. Viivi Hovilehto LLuja 11.18 0.58
 3. Aino Anttila Nakkilan Vire 11.23 1.03
 3. Jenny Nisu LLuja 11.23 1.03
 5. Matilda Ritakallio Vampulan Urheilijat 12.07 1.47
 6. Jenny Alanen LLuja 13.25 3.05
 7. Jessica Suomela LLuja 13.32 3.12
 8. Roosa Uotila Sastamala 13.54 3.34
9. Mona Peltola Huittinen 13.55 3.35


Miehet 11 vuotta 2 km
 1. Turkka Nieminen Vammalan Seudun Voima 9.15
 2. Onni Kaapu Urjala 9.17 0.02
 3. Henrik Lehtinen LLuja 9.26 0.11
 4. Akseli Alanen LLuja 11.02 1.47


Naiset 11 vuotta 2 km
 1. Jeannette Latva Raision Kuula 9.19
 2. Nina Välimäki VSVi 9.21 0.02
 3. Jessica Junkkala Vammalan Seudun Voima 9.21 0.03
 4. Emmi Pohjolainen LLuja 10.59 1.40
 5. Heta Uotila Sastamala 11.18 1.59
 6. Essi Saari LLuja 12.03 2.44
 7. Sanni Ruusunen Huittinen 12.43 3.24
8. Jutta Suomela LLuja 13.37 4.18
 9. Elsa Saari LLuja 15.15 5.56


Miehet 13 vuotta 4 km
 1. Taavi Nyström Hämeenlinnan Tarmo 16.41
 2. Aron Pyssysalo KUY 17.29 0.48
 3. Samuel Harjunmaa Ylöjärvi 22.45 6.04
Kilpailun ulkopuolella
Joonatan Junkkala Vammalan Seudun Voima 15.56


Naiset 13 vuotta 4 km
 1. Isabella Latva Raision Kuula 16.36
 2. Julia Junkkala Vammalan Seudun Voima 18.27 1.51
 3. Lotta-Maria Maine LLuja 18.35 1.59
 4. Nea Peltola LLuja 20.05 3.29

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

XVII Maisematiemaraton 2013 T U L O K S E T 14.9.2013

 

Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

Maraton

Miehet 42 km

1. Halme Tomi FMR 2.48.18

2. Ruotinen Jukka Helsinki Triathlon 3.09.37 21.19

3. Ruohola Tuomas Best Western Rauma 3.10.11 21.53

4. Ojaniittu Jarkko Huittinen 3.41.05 52.47

5. Inna Lauri Punkalaidun 3.42.31 54.13

6. Heikkilä Markku Loimaan Kvi 3.57.58 69.40

7. Huotari Jouni Gusanos 4.00.14 71.56

8. Vatanen Ville Tampere 4.06.57 78.39

9. Jalavikko Ari Virttaan Nousu 4.25.03 96.45

10. Turpeinen Olavi Gusanos 4.37.36 109.18

11. Mäntysaari Jussi SBS Discovery Radio 4.58.34 130.16

12. Saukkonen Kalevi VSVU 6.21.52 213.34

Keskeyttäneet 1

- 8. Tammela Heikki

Poisjääneet 2

- 3. Kuisma Joonas Pirkkalan Hiihtäjät

- 9. Tammela Tomi Tampere

 

Miehet 40 vuotta 42 km

1. Niemenmaa Ville Team Rahola 3.38.28

2. Ilola Arto Säkylän Urheilijat 3.46.46 8.18

3. Tuominen Markku APK-Maratoonarit 3.47.27 8.59

4. Smelepen Viaceslav Clup IRC 3.47.37 9.09

5. Ojaniittu Ilkka Rusko Runners 3.50.26 11.58

6. Harjo Petri APK-Maratoonarit 3.51.31 13.03

7. Suvitie Pekka Kouvolan Uimarit 4.26.09 47.41

 

Miehet 45 vuotta 42 km

1. Lempiäinen Mika Turku 3.03.35

2. Toivonen Petteri Mattorauma Marathon Team 3.35.11 31.36

3. Yli-Lankoski Petri Nokia 3.51.48 48.13

4. Laine Olli Turku 3.57.31 53.56

5. Sjöblom Jukka Turku 4.04.48 61.13

6. Santala Pasi Rauma 4.16.59 73.24

7. Laakso Tero Hattula 4.50.09 106.34

8. Järvenpää Vesa Häjyt/Isojoki 4.55.02 111.27

 

Miehet 50 vuotta 42 km

1. Virta Markku Loimaan Leisku 3.00.00

2. Julin Petri Turku 3.12.16 12.16

3. Viitala Arto Porin Kuntolijat 3.17.02 17.02

4. Rontti Ilmari Kunto-Pirkat 3.22.12 22.12

5. Reponen Anssi Korson Kengurut 3.44.52 44.52

6. Ahonen Timo JaRisat-yhtye 3.53.32 53.32

7. Tuuli Reima Nokia 3.58.16 58.16

8. Moilanen Petri Hämeenlinna 4.15.48 75.48

9. Pasto Antti Häjyt 4.28.55 88.55

 

Miehet 55 vuotta 42 km

1. Ojala Mauri VSVU 3.16.33

2. Halkivaha Erkki Oripää 3.31.12 14.39

3. Malinen Pasi Eura 3.33.12 16.39

4. Tatti Pekka Huittisten Maratoonarit 3.39.50 23.17

5. Saastamoinen Mauno Turku 3.48.59 32.26

6. Koskinen Markku Häjyt/Turku 3.53.11 36.38

7. Yli-Huhtala Teuvo Liikuttavat 3.57.58 41.25

8. Reunanen Jari Virttaan Nousu 4.08.58 52.25

9. Koivumaa Veikko Espoo 4.22.16 65.43

10. Lukkarinen Esa Laitila 4.50.09 93.36

11. Välimäki Tapani Tampereen Maratonklubi 4.57.38 101.05

 

Miehet 60 vuotta 42 km

1. Ollila Veikko Rajamäki 3.13.24

2. Kalliola Pertti FMR 3.28.01 14.37

3. Sundelin Erkki PUV 3.39.50 26.26

4. Moilanen Martti Järvenkiertäjät 3.42.34 29.10

5. Tanskanen Matti Korson Kengurut 4.22.11 68.47

6. Lintulahti Antero Oriveden Erikoiselementti 4.24.09 70.45

7. Ranta Kari 4.33.44 80.20

8. Mannsten Hans Häjyt 4.42.01 88.37

9. Rutanen Pekka Endurance 5.11.02 117.38

 

Naiset 42 km

1. Majuri Henna Pori 3.38.03

2. Nurmi Satu Rauma 3.54.48 16.45

3. Romppanen Virpi Tampere 4.24.05 46.02

4. Gustafsson Leena Luvia 4.43.44 65.41

5. Wallinmaa Sara Tuusula 4.56.43 78.40

Keskeyttäneet 2

- 163. Perttu Armi Kiukainen

- 164. Rintala Marita Huittinen

 

Naiset 40 vuotta 42 km

1. Lehtinen Heli Finnish Marathon Runners 3.32.36

2. Santala Mari Rauma 3.42.22 9.46

3. Vallivaara-Pasto Ritva Loimaa 3.42.46 10.10

4. Raitakari Sari Pori 3.46.32 13.56

5. Mustajoki Anu-Maarit Läyliäinen 3.53.39 21.03

6. Santamäki Helena Ypäjän Yllätys 4.07.05 34.29

7. Heinonen Ritva Säkylän Varuskunnan Urheilij 4.18.38 46.02

8. Savolainen Elina LLuja 4.28.21 55.45

9. Rosenqvist Jaana 4.42.41 70.05

10. Palevuo-Antas Pia Riihimäki 4.45.34 72.58

11. Pihlajaniemi Tarja Häjyt 5.10.56 98.20

 

Puolimaraton

 

Miehet, puoli 21 km

1. Nurmo Mika PunkU 1.19.09

2. Rintala Erkki Tampereen maratonklubi 1.28.24 9.15

3. Eskola Jussi Turenki 1.31.22 12.13

4. Helkula Eero Eura 1.31.26 12.17

5. Miika Jarkko Sastamala 1.39.10 20.01

6. Pitkänen Petri HinnYr 1.39.37 20.28

7. Peltomäki Timo Hinnerjoki 1.40.29 21.20

8. Mäkinen Aimo Sastamala 1.44.17 25.08

9. Saarinen Samuli Remion 1.44.46 25.37

10. Ruohola Juho Kerava 1.45.51 26.42

11. Eliander Olli Yleisurheilu -95 1.51.34 32.25

12. Haavisto Henri Kuljun kepardi 1.53.00 33.51

13. Vatanen Sami FBC Raseborg Knights 1.57.25 38.16

14. Toivo Marko Huittinen 1.58.02 38.53

15. Kaasalainen Tapio Tampere 1.59.34 40.25

16. Ekojärvi Ilkka Sastamala 2.02.19 43.10

17. Kuntsi Pekka VampU 2.05.23 46.14

18. Pirinen Jarkko Iittala 2.06.34 47.25

19. Sepponen Juha-Matti 2.07.26 48.17

20. Häivä Tuomas Espoo 2.07.35 48.26

21. Vuorma Ilari Satahansa 2.09.01 49.52

22. Rinker Dennis Lappeenranta 2.09.22 50.13

23. Manner Rasa Pori 2.10.09 51.00

24. Toriseva Tuomas Järvenpää 2.14.11 55.02

25. Laaksonen Jussi Tampere 2.18.21 59.12

26. Ahtiala Janne Tampere 2.22.25 63.16

27. Ojala Tomi Huittinen 2.23.23 64.14

28. Ristimäki Juha Punkalaidun 2.24.22 65.13

29. Ruusela Teemu Huittinen 2.24.55 65.46

30. Kiiski Antti Klaukkala 2.38.56 79.47

Poisjääneet 1

- 212. Piippo Riku-Pekka Uralinsudet

 

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km

1. Jääskeläinen Jouko Forssan Salama 1.21.43

2. Orke Juha Maskun Kataja 1.27.40 5.57

3. Jokinen Timo Luopioisten Maratoonarit 1.28.38 6.55

4. Färm Jukka PoKu 1.31.19 9.36

5. Turunen Marko UudKK 1.31.38 9.55

6. Kauppila Timo Koovee 1.31.46 10.03

7. Lähde Petri Kiikka 1.36.51 15.08

8. Suonpää Harri Alstom Grid 1.39.42 17.59

9. Leinonen Vesa Nakkila 1.42.09 20.26

10. Nieminen Kari Liikuttavat 1.45.15 23.32

11. Forsten Harri PoKu 1.46.56 25.13

12. Veteläsuo Mika Eurajoki 1.47.36 25.53

13. Pyssysalo Tero Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 1.48.33 26.50

14. Nikkilä Sami Sastamala 1.49.09 27.26

15. Nykänen Pasi Tampereen Maratonklubi 1.49.38 27.55

16. Laaksonen Jukka Ypäjä 1.51.09 29.26

17. Pekki Petri Tampere 1.51.21 29.38

18. Koriseva Eero Angus pihvi 1.55.22 33.39

19. Sarkkinen Jyri Pihapirkot 1.59.08 37.25

20. Vuorma Markus Satahansa 2.04.01 42.18

21. Sirniö Teijo Uusikaupunki 2.06.22 44.39

22. Nieminen Pasi Huittinen 2.06.52 45.09

23. Ketonen Tero Riihikoski 2.09.06 47.23

24. Karttunen Tapio Huittinen 2.14.38 52.55

25. Räsänen Mikael Nokia 2.17.01 55.18

26. Sandholm Pasi Liikuttavat 2.34.48 73.05

Poisjääneet 1

- 271. Salmi Jari Varalan Voima

 

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km

1. Strömsholm Rolle Herwood GYM 1.24.51

2. Leppänen Pekka Mellilä 1.25.52 1.01

3. Rintala Jarmo Tampereen maratonklubi 1.33.32 8.41

4. Saari Timo Liikuttavat 1.36.50 11.59

5. Pärssinen Markku Äetsän Kunto -81 1.39.02 14.11

6. Perkola Pentti Huittisten maratonkerho 1.43.41 18.50

7. Petersohn Jukka Laukkosken Taimi 1.48.48 23.57

8. Virtanen Pentti Äetsän Kunto -81 1.48.52 24.01

9. Kokkonen Asko VampU 1.50.03 25.12

10. Markkula Mikko Virttaan Nousu 1.52.15 27.24

11. Henttinen Tapani PunKu 1.54.28 29.37

12. Helminen Heikki Loimaa 1.54.50 29.59

13. Laakso Kari Loimaa 1.56.43 31.52

14. Ojala Pekka Hämeenlinna 2.03.42 38.51

15. Välkkynen Jyrki Yleisurheilu -95 2.04.35 39.44

16. Korteniemi Jouko Lempäälä 2.07.29 42.38

17. Mäkelä Jukka Mänttä 2.11.34 46.43

18. Pihlajaniemi Markku Häjyt 2.18.21 53.30

19. Pietilä Olli Hippoksen Maratonkerho 2.37.40 72.49

20. Prittinen Mauri Taivaan Valkeat 2.40.52 76.01

 

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km

1. Koivunen Tauno Liikuttavat Sastamala 1.32.34

2. Kortelahti Juhani Punkalaidun 1.35.30 2.56

3. Aaltonen Klaus Nuutajärven Esa 1.38.22 5.48

4. Auranen Reijo Maskun Kataja 1.42.59 10.25

5. Nikkilä Hannu Sastamala 1.49.09 16.35

6. Oinaanoja Jorma Huittinen 1.52.53 20.19

7. Virko Esa Vahdon Tuisku 1.59.23 26.49

8. Peurala Pekka PunKu 2.07.55 35.21

9. Ruoho Markku Panelia 2.10.03 37.29

10. Kuusiluoma Risto Porin Kuntoilijat 2.10.20 37.46

Poisjääneet 1

- 345. Piiroinen Erkki Uusikaupunki

 

Naiset, puoli 21 km

1. Halkivaha Anne Oripää 1.32.57

2. Reponen Heidi-Maria UrjU 1.49.53 16.56

3. Känkänen Sari FMR 1.50.14 17.17

4. Eliander Lotta Yleisurheilu -95 1.54.38 21.41

5. Kauranen Saara Forssa 1.57.37 24.40

6. Pekki Henna Tampere 1.57.53 24.56

7. Gren Sanna Geenilä 1.58.13 25.16

8. Vuorma Anna Tampere 1.59.21 26.24

9. Mikkonen Heini Tampere 1.59.41 26.44

10. Halkivaha Minna Oripää 2.01.37 28.40

11. Liesmäki Eija Huittinen 2.02.15 29.18

12. Mölsä Leena Forssan Suupparit 2.04.17 31.20

13. Laamanen Julia Huittinen 2.05.27 32.30

14. Harakka Sari VampU 2.06.46 33.49

15. Kuntsi Aino VampU 2.08.25 35.28

16. Mölsä Anna Punkalaidun 2.09.12 36.15

17. Klotz Viktoria Lappeenranta 2.09.23 36.26

18. Ritola Teija Olkiluodon Voima 2.09.33 36.36

19. Hyrkäs Katja Huittinen 2.09.42 36.45

20. Toivonen Tuulia Punkalaidun 2.11.28 38.31

21. Laitala Venla Pori 2.13.26 40.29

22. Leino Rosanna Helsinki 2.15.29 42.32

23. Hanhijärvi Anja Sastamala 2.18.33 45.36

24. Toivonen Terhi Huittinen 2.23.28 50.31

25. Ristimäki Hanna Punkalaidun 2.24.22 51.25

26. Laakso Sari PunKu 2.25.03 52.06

27. Tolkki Maikki VampU 2.32.03 59.06

28. Sandholm Olena Liikuttavat 2.34.48 61.51

29. Rehakka Susanna Huittinen 2.35.56 62.59

29. Survonen Sanna Huittinen 2.35.56 62.59

31. Kiiski Milla Klaukkala 2.41.31 68.34

32. Rokka Eveliina Järvenpää 2.44.23 71.26

Keskeyttäneet 1

- 389. Langenoja-Suvitie Marika Kouvolan Uimarit

Poisjääneet 3

- 383. Sirkiä Kirsi Sysmän Sisu

- 386. Uotila Jenna Vampula

- 387. Varjus Marja Tampere

 

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km

1. Tryyki Päivi Liikuttavat Sastamala 1.33.12

2. Joensuu Niina Kokemäki 1.46.06 12.54

3. Pietilä Jaana Hippoksen maratonkerho 1.50.02 16.50

4. Rapeli Nina Liikuttavat 1.51.45 18.33

5. Niittymäki-Koriseva Rita Angus pihvi 1.52.05 18.53

6. Saari Anne HinnYr 1.52.13 19.01

7. Moberg Merja Kokemäki 1.52.22 19.10

8. Matintalo Terhi LLuja 1.55.10 21.58

9. Vesterinen Marita Kuljun Kusema 1.55.45 22.33

10. Pihlaja Eija Valkeakoski 2.00.06 26.54

11. Laivuori Heli Säkylä 2.06.33 33.21

12. Kykylä Tuula VampU 2.06.47 33.35

13. Peltola Virpi Huittinen 2.07.08 33.56

14. Franssila Sari Hurahtaneet 2.14.39 41.27

15. Puonti Maija Espoo 2.17.47 44.35

16. Ikonen Katja Nokia 2.20.57 47.45

17. Viikari Outi Sammaljoen Sampo 2.22.50 49.38

18. Pietilä Elina Helsinki 2.32.35 59.23

19. Pekki Anu Tampere 2.45.50 72.38

Keskeyttäneet 1

- 411. Aalto-Lehtelä Katariina Hippoksen maratonkerho

Poisjääneet 2

- 421. Salmi Katri-Helena Tampere

- 423. Veteläsuo Minna Eurajoki

 

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km

1. Mäkelä Päivi Liikuttavat/Huittinen 1.46.59

2. Aaltonen Erja Nuutajärven Esa 1.53.23 6.24

3. Aro Tuija Huittinen 2.02.09 15.10

4. Riento Sirpa Peipohja 2.05.09 18.10

5. Koljonen Hanna PunkU 2.06.45 19.46

6. Laihonen Merja Pori 2.08.29 21.30

7. Heinonen Elina Helsinki 2.08.49 21.50

8. Notkonen Kirsti Nokia 2.11.37 24.38

9. Ojansivu Merja Hurahtaneet Valkeakoski 2.14.42 27.43

10. Savijoki Leena Huittinen 2.18.03 31.04

11. Nikkilä Ritva Sastamala 2.19.01 32.02

12. Turunen Seija Alastaro 2.28.13 41.14

13. Iso-Ilomäki Maija-Riitta Kokemäki 2.28.28 41.29

14. Vahervuori Sini Helsinki 2.35.35 48.36

15. Vihlman Marjatta Huittinen 2.40.51 53.52

16. Kuusisto Eva APK-maratoonarit 2.42.08 55.09

17. Hemmo-Markkula Mari Helsinki 2.53.09 66.10

18. Kiuru Jaana Äetsän Kunto -81 3.04.47 77.48

 

Warttimaraton

 

WarttiMaratonM 10 km

1. Koivula Juha-Pekka Sastamala 40.37

2. Pakkanen Juha PIR-HI 43.39 3.02

3. Helkkula Frans Eura 46.12 5.35

4. Suominen Reima Lapin Salama 47.05 6.28

5. Stoltzenberg Jens Hämeenlinna 47.19 6.42

6. Rosenback John Tampere 48.10 7.33

7. Langenoja Olli Huittinen 48.31 7.54

8. Hietalahti Veli Vampula 49.36 8.59

9. Kalli Kari Pohjola 50.07 9.30

10. Vainio Juha Nummela 50.59 10.22

11. Luomala Vesa 52.02 11.25

12. Mannila Juha-Pekka Linnavuori 55.42 15.05

13. Järvinen Sulo 56.49 16.12

14. Suomela Veijo Pohjola 59.34 18.57

15. Vuorinen Hannu Tammela 1.01.42 21.05

16. Arbelius Pauli Turenki 1.02.23 21.46

Poisjääneet 1

- 505. Koskinen Kari Pori

 

WarttiMaratonN 10 km

1. Häkkinen Anna-Liisa PunKu 42.09

2. Kojo Katja LLuja/ Liikuttavat 43.28 1.19

3. Kankaanpää Saana Pargas IF 45.49 3.40

4. Kumpulainen Kati Huittinen 46.48 4.39

5. Stoltzenberg Satu Hämeenlinna 47.19 5.10

6. Halkivaha Jenni Oripää 48.48 6.39

7. Ranta Johanna Peipohja 49.43 7.34

8. Asa Lotta PunkU 50.06 7.57

9. Helkamäki Annakaisa Honkajoki 52.30 10.21

10. Sillanpää Eija Oriniemi 53.40 11.31

11. Järvinen Taina Smilerit 54.42 12.33

12. Ahonen Tuuli 55.59 13.50

13. Arbelius Liisa Turenki 56.14 14.05

14. Rantala Minna Köyliö 57.15 15.06

15. Vainio Pirjo Nummela 57.25 15.16

16. Mäkinen Karoliina Sastamala 57.42 15.33

17. Ruohomäki Arja Huittinen 57.47 15.38

18. Kauppi Kristiina Pohjola 58.36 16.27

19. Leppänen Sari Triathlonteam 59.14 17.05

20. Halkivaha Päivi Oripää 1.02.21 20.12

21. Ojanittu Elsa VampU 1.03.38 21.29

22. Huhtala Johanna Äetsän Kunto -81 1.04.01 21.52

23. Ojaniittu Kaisa VampU 1.04.19 22.10

24. Tuomi Johanna Yleisurheilu -95 1.04.42 22.33

25. Aalto Johanna Eura 1.05.00 22.51

26. Ruoho Taina Harjavalta 1.08.01 25.52

27. Lintula Reetta Jokioinen 1.11.12 29.03

28. Roitto-Mäkelä Niina Mänttä 1.14.30 32.21

Poisjääneet 5

- 539. Koskela Kaija-Leena Turku

- 541. Kuusisto Laura Ähtäri

- 545. Nieminen Johanna PunKu

- 547. Rautava Tanja Punkalaidun

- 551. Silver Sini Turku

 

WarttiPatikkaM 10 km

1. Jalonen Pekka Harjavalta 54.37

2. Lauhanen Risto YKV 1.17.53 23.16

3. Lind Usko Nurmijärvi 1.24.08 29.31

 

WarttiPatikkaN 10 km

1. Suominen Riikka Punkalaidun 1.17.53

2. Kyllästinen Heli Punkalaidun 1.17.55 0.02

3. Seppälä Kerttu Säkylä 1.19.19 1.26

3. Seppälä Sari Säkylä 1.19.19 1.26

 

Hippo-minimaraton

 

Miehet 5 vuotta 0.4 km

1. Turunen Joonatan Uud KK 2.10

2. Haavisto Viljami LLuja 2.20 0.10

3. Viitanen Veeti Huittinen 2.27 0.17

4. Välimäki Nico VSV 2.38 0.28

5. Viippola Jaro 3.06 0.56

6. Häkkinen Veeti Punku 3.24 1.14

7. Niittymäki Elia Huittinen 3.26 1.16

8. Lehtinen Joonas LLuja 3.40 1.30

9. Kauppila Roope Ylöjärvi 3.59 1.49

Poisjääneet 2

- 601. Helkkula Andreas Eura

- 603. Koskinen Karo Pori

 

Naiset 5 vuotta 0.4 km

1. Pohjolainen Eevi LLuja 2.05

2. Kaapu Milja PunKu 2.21 0.16

3. Kallio Moona LLuja 2.41 0.36

4. Saarnio Noora 2.46 0.41

5. Kukkonen Elle Kirkkonummi 2.48 0.43

6. Huvila Jenna Virttaan Nousu 3.09 1.04

7. Sivonen Viola 3.15 1.10

8. Kauppila Kaisla Ylöjärvi 4.21 2.16

 

Miehet 7 vuotta 2 km

1. Lehtinen Eerik LLuja 11.27

2. Kuusisto Tomi Turku 12.10 0.43

3. Kallio Nooa LLuja 12.22 0.55

4. Lehtilä Teemu Alastaron Urheilijat 12.41 1.14

5. Helkkula August Eura 12.47 1.20

 

Naiset 7 vuotta 2 km

1. Niittymäki Aksa Huittinen 20.11

Poisjääneet 1

- 841. Koskinen Saga Pori

 

Miehet 9 vuotta 2 km

1. Lehtinen Henrik LLuja 9.58

2. Maine Erkka LLuja 10.44 0.46

3. Jalonen Aatu Huittinen 11.43 1.45

4. Helkkula Emanuel Eura 11.48 1.50

5. Kaapu Topias PunKu 13.35 3.37

6. Koski Samu LLuja 18.38 8.40

 

Naiset 9 vuotta 2 km

1. Välimäki Nina VSV 10.11

2. Junkkala Jessica VsV 10.13 0.02

3. Pohjolainen Emmi LLuja 11.43 1.32

4. Lintern Sofia LLuja 11.55 1.44

5. Peltola Mona HVoLi 12.36 2.25

6. Sivonen Venla 17.19 7.08

Poisjääneet 1

- 882. Paananen Saana Tampere

 

Miehet 11 vuotta 2 km

1. Nyström Taavi Hämeenlinnan Tarmo 8.42

2. Silenko Robert LLuja 9.17 0.35

3. Pyssysalo Aron Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 9.25 0.43

Poisjääneet 1

- 721. Mäkelä Matias Huittinen

 

Naiset 11 vuotta 2 km

1. Junkkala Julia VsV 9.30

2. Latva Jeanette Åifk friidrot 9.53 0.23

3. Maine Lotta-Maria LLuja 9.58 0.28

4. Peltola Nea 10.55 1.25

5. Leppäniemi Inari KK-V Yleisurheilu 11.15 1.45

6. Koski Anna LLuja 11.49 2.19

7. Ojala Verna-Tuulia Hämeenlinna 12.15 2.45

Poisjääneet 1

- 924. Paananen Saga Tampere

 

Miehet 13 vuotta 4 km

1. Mäntylä Joona LLuja 16.03

2. Martti Ilari Loimaan Jankko 19.04 3.01

Poisjääneet 2

- 761. Huvila Jere Virttaan Nousu

- 764. Seppä Ville VSV

 

Naiset 13 vuotta 4 km

1. Latva Isabella Åifk friidrot 16.42

2. Matintalo Veera LLuja 21.22 4.40

3. Turunen Tuulia UudKK 24.03

 

----------------------------------------------------------------------------

 

 

XVI Maisematiemaraton 2012 T U L O K S E T 8.9.2012

 

 

Miehet 42 km

============

1. Tomi Halme FMR 2.47.53

2. Janne Saarinen Häjyt 3.40.53 53.00

3. Miikka Bäckström Häjyt 4.07.41 79.48

4. Timo Koskela Pälkäne 4.09.02 81.09

5. Markus Tähtinen Loimaa 5.22.30 154.37

6. Kalevi Saukkonen VSVU 6.18.16 210.23

 

  

Miehet 40 vuotta 42 km

======================

1. Jyrki Kuusrainen Säkylän Urheilijat 3.36.11

2. Mika Rauta Tuusula 3.48.38 12.27

3. Markku Männistö Pori 4.05.14 29.03

4. Jari Tiimo Lyly/Häjyt 4.37.17 61.06

Keskeyttäneet 2

- 58. Tommi Salo Lohja

- 56. Jukka Laaksonen Ypäjä

  

 

Miehet 45 vuotta 42 km

======================

1. Juha Vihervaara Pori 3.14.07

2. Mika Kallioinen Turku 3.21.47 7.40

3. Vjatseslav Shelepen Saint-Petersburg, IRC 3.32.29 18.22

4. Petri Yli-Lankoski Nokia 3.44.28 30.21

5. Pasi Santala Rauma 3.48.48 34.41

6. Pekka Wiik Huittinen 4.01.48 47.41

7. Timo Marjomäki Häjyt 4.17.03 62.56

8. Vesa Järvenpää Häjyt/IU 4.22.47 68.40

9. Harri Marila Liikuttavat Keikyä 4.30.09 76.02

10. Jarmo Leander Riihimäki 4.41.57 87.50

11. Timo Tuomisto Turku 4.51.18 97.11

12. Timo Repo Häjyt 4.51.58 97.51

 

  

Miehet 50 vuotta 42 km

======================

1. Jouni Killström Halikko 3.39.36

2. Antti Pasto Häjyt 3.53.57 14.21

3. Harri Honko Äetsän Kunto 4.30.09 50.33

4. Tapani Välimäki Varalan maratonklubi 4.53.48 74.12

5. Jorma S Tiiri Loimaa 5.19.22 99.46

Poisjääneet 1

- 119. Pekka Leppänen Mellilä

 

  

Miehet 55 vuotta 42 km

======================

1. Veikko Ollila Rajamäki 3.20.11

2. Pasi Malinen Eura 3.30.06 9.55

3. Mauno Saastamoinen Turku 3.31.06 10.55

4. Erkki Halkivaha Oripää 3.35.14 15.03

5. Teuvo Yli-Huhtala Sastamalan Liikuttavat 3.52.40 32.29

6. Orvo Luoma Porin Kuntoilijat 4.00.03 39.52

7. Pentti Virtanen Äetsän Kunto 4.30.10 69.59

8. Tapio Kainulainen Lempäälä 4.34.47 74.36

 

 

 Miehet 60 vuotta 42 km

======================

1. Markku Koskinen Häjyt 3.32.57

2. Pekka Rutanen Endurance 3.46.00 13.03

3. Antero Lintulahti Oriveden Erikoiselementti 3.53.37 20.40

4. Hans Mannsten Häjyt 3.58.22 25.25

5. Ismo Kivimäki VSVU 4.27.42 54.45

6. Raimo Saarinen Häjyt 4.47.46 74.49

 

 

 Naiset 42 km

============

1. Anne Kuusimäki Tampere 3.48.53

2. Emmi Pasto Häjyt 4.07.22 18.29

3. Maarit Koskela Pälkäne 4.20.47 31.54

4. Sirpa Partinen Kouvola 4.24.17 35.24

5. Anne Nikula-Ranne Äetsä 4.52.01 63.08

6. Niina Santio Mynämäki 5.25.46 96.53

 

 

 Naiset 40 vuotta 42 km

======================

1. Pirjo Boman Helsinki 3.30.26

2. Ritva Vallivaara-Pasto Häjyt 3.49.58 19.32

3. Mari Santala Rauma 3.54.22 23.56

4. Erja Vaali Virrat 3.56.48 26.22

5. Virpi Rantamaa VirtU 3.59.25 28.59

6. Elina Savolainen LLuja 4.29.58 59.32

 

 

 Miehet, puoli 21 km

===================

1. Jouko Jääskeläinen Forssan Salama 1.23.03

2. Harri Lehtimäki RMH 1.31.04 8.01

3. Joonas Järvelä Tampere 1.33.20 10.17

4. Otto Suominen Sastamala 1.33.58 10.55

5. Jussi Eskola Turenki 1.35.59 12.56

6. Tapani Penttilä PunKu 1.40.17 17.14

7. Ville Ojala Ulvila 1.46.26 23.23

8. Tomi Hantula Nokia 1.46.57 23.54

9. Jaakko Simperi Tottijärven Vauhti&Lämäri 1.52.27 29.24

10. Samuli Saarinen Nokia 1.55.00 31.57

11. Matti Hällfors Huittinen 1.55.21 32.18

12. Kalle Lind Pori 1.57.52 34.49

13. Marko Lähde Patria 1.59.53 36.50

14. Pekka Kuntsi Vampulan Urheilijat 2.01.01 37.58

15. Tero Nieminen NoCanDo 2.05.12 42.09

16. Tapio Kaasalainen Tampere 2.06.10 43.07

17. Kasperi Juntunen Pyhämaan Pyry 2.07.20 44.17

18. Lasse Lehtonen Huittinen 2.11.48 48.45

19. Touko Uusitalo Tampere 2.14.19 51.16

20. Ilkka Kaunisto-Häihänen Sastamala 2.17.52 54.49

21. Arto Rantahalvari Säkylä 2.24.52 61.49

22. Teemu Santio Mynämäki 2.36.35 73.32

Poisjääneet 1

- 258. Marko Toivo Huittinen

 

  

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km

=============================

1. Mika Nurmo Punkalaitumen Kunto 1.22.29

2. Heikki Haunia Honkajoen Seudun Urheilijat 1.30.01 7.32

3. Jukka Färm PoKu 1.34.59 12.30

4. Tero Pyssysalo Keski-Uudenmaan YU 1.38.54 16.25

5. Vesa Leinonen Nakkila 1.42.25 19.56

5. Jari Junttila Nocando 1.42.25 19.56

7. Harri Forsten Bear City Cruisers 1.43.03 20.34

8. Tapio Kallio Marathonkoulu Pori 1.43.49 21.20

9. Reijo Peltola Nokia 1.52.00 29.31

10. Jari Niemi PunKu 1.54.08 31.39

11. Pasi Nieminen Huittinen 2.00.03 37.34

12. Petri Pihlaja Valkeakoski 2.01.16 38.47

13. Tero Ketonen Riihikoski 2.06.45 44.16

14. Tapio Karttunen Huittinen 2.07.40 45.11

15. Tuomo Patjas Tampere 2.17.53 55.24

16. Mikko Toissalo Naantali 2.18.09 55.40

17. Matti Järvinen Tampere 2.24.27 61.58

18. Jyrki Ojanen Helsinki 2.48.36 86.07

Poisjääneet 1

- 296. Kimmo Lehti Forssa

 

 

 Miehet 50 vuotta, puoli 21 km

=============================

1. Rolle Strömsholm Herwood GYM 1.28.09

2. Pekka Leppänen Mellilä 1.29.22 1.13

3. Pekka Kouri VarMK 1.33.20 5.11

4. Timo Saari Liikuttavat 1.35.46 7.37

5. Jari Reunanen Virttaan Nousu 1.38.20 10.11

6. Kari Koskinen Liikuttavat Sastamala 1.39.54 11.45

7. Pentti Perkola Huittinen 1.41.10 13.01

8. Lasse Vuorisalo Naantali 1.45.46 17.37

9. Rauno Rantanen Turun Punkalaidun seura 1.46.15 18.06

10. Ilkka Valtonen Eura 1.46.48 18.39

11. Tapani Henttinen PunKu 1.46.59 18.50

12. Asko Kokkonen Vampulan Urheilijat 1.47.04 18.55

13. Pekka Tatti Huittisten Maratonkerho 1.49.53 21.44

14. Kari Laakso Loimaa 1.51.29 23.20

15. Esa Viertola Naantali 1.53.59 25.50

16. Petri Moilanen Hämeenlinna 1.54.24 26.15

17. Heikki Helminen Loimaan Jankko 1.56.54 28.45

18. Juha Nikkanen AAH 1.59.00 30.51

19. Juha Vainio Nummela 2.01.15 33.06

20. Jukka Mäkelä Mänttä 2.04.40 36.31

21. Toivi Suomela Forssa 2.05.17 37.08

22. Kari Hänti Vampula 2.13.20 45.11

23. Mauri Prittinen Ikaalinen 2.34.07 65.58

24. Keijo Puikkonen Korso 2.51.31 83.22

Poisjääneet 2

- 338. Jyrki Peltomaa Huittinen

- 331. Esa Virko Vahdon Tuisku

 

  

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km

=============================

1. Erkki Tiiri Tapola OY 1.37.44

2. Juhani Kortelahti Punkalaidun 1.38.37 0.53

3. Jouko Suominen Vammala 1.42.20 4.36

4. Rauno Nykänen Lempäälä 1.45.55 8.11

5. Olavi Uusitalo Säkylän Urheilijat 1.46.30 8.46

6. Olli Seppänen Fiskarin Ruukki 1.46.53 9.09

7. Ismo Sola Turku 1.53.39 15.55

8. Jorma Oinaanoja Huittinen 1.54.28 16.44

9. Raimo Soininen Hattula 1.57.42 19.58

10. Erkki Piiroinen Uusikaupunki 2.01.24 23.40

11. Pekka Peurala Punkalaitumen Kunto 2.06.23 28.39

12. Risto Malin Virttaan Nousu 2.07.51 30.07

13. Sakari Väisänen Oripään Vesa 2.22.03 44.19

 

  

Naiset, puoli 21 km

===================

1. Andreina Kero Turun Urheiluliitto 1.29.53

2. Tiina Mäkelä Marathonkoulu Pori 1.43.49 13.56

3. Emma Pihlajamäki Rovaniemi 1.47.09 17.16

4. Marjo Lyhty Tampere 1.51.09 21.16

5. Pihla Kankaanpää LLuja 1.57.01 27.08

6. Anu Maijala Virtain Urheilijat 1.57.20 27.27

7. Sari Känkänen FMR 1.58.45 28.52

8. Sini Niskala Tampere 1.59.45 29.52

9. Aino Kuntsi Vampulan Urheilijat 2.06.04 36.11

10. Venla Laitala Pori 2.06.09 36.16

11. Laura Hirvineva Huittinen 2.09.27 39.34

12. Hanna Kuusela Huittinen 2.11.17 41.24

13. Tuuli Vanhakylä Hattulan Apteekki 2.11.51 41.58

13. Terhi Vanhakylä Hattulan Apteekki 2.11.51 41.58

15. Katrin Jepifantsen Loimaa 2.11.52 41.59

16. Marita Rintala Huittinen 2.14.47 44.54

17. Johanna Maunula-Ihantoja Huittinen 2.14.51 44.58

18. Laura Tulppo Toijala 2.18.02 48.09

19. Emmi Välimaa Punkalaidun 2.18.34 48.41

20. Hanna Kiiski Turku 2.21.39 51.46

21. Heidi Lamminen Tampere 2.22.29 52.36

22. Eveliina Uusikartano Uusikaupunki 2.30.04 60.11

23. Sari Laakso PunKu 2.30.05 60.12

Poisjääneet 1

- 407. Minna Halkivaha Oripää

 

  

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km

=============================

1. Tiina Valamaa Kokemäki 1.33.40

2. Päivi Tryyki Liikuttavat Sastamala 1.35.33 1.53

3. Leena Pyssysalo Keski-Uudenmaan YU 1.38.03 4.23

4. Piia Kaaresmaa Marathonkoulu Pori 1.51.24 17.44

5. Nina Rapeli Liikuttavat/ Komas oy 1.54.29 20.49

6. Sirja Haunia Sastamala 1.57.01 23.21

7. Heli Laivuori Säkylä 2.01.09 27.29

8. Kirsi Raiskio Vaulammin Kiusa 2.01.49 28.09

9. Virpi Kiviranta Huittinen 2.03.55 30.15

10. Hanna Koljonen PunKu 2.04.10 30.30

11. Eija Pihlaja Valkeakoski 2.05.28 31.48

12. Taina Wikström Helsinki 2.11.31 37.51

13. Tutta Jaakkola KylVe 2.17.46 44.06

14. Tuula Kykylä VampU 2.18.35 44.55

15. Mari Hemmo-Markkula Helsinki 2.49.52 76.12

Poisjääneet 1

- 456. Niina Joensuu KK-V

 

 

 Naiset 50 vuotta, puoli 21 km

=============================

1. Tuula Kaasalainen Huittinen 2.13.24

2. Riitta Välimaa Punkalaidun 2.18.37 5.13

3. Seija Turunen Alastaro 2.19.40 6.16

4. Lenitta Heikkilä EuVe 2.24.08 10.44

5. Tarja Virta Mervin Juoksukoulu 2.28.05 14.41

6. Ritva Nikkilä Sastamala 2.30.42 17.18

7. Tarja Niemi Huittinen 2.31.33 18.09

8. Marjatta Wilhman Huittinen 2.34.08 20.44

Poisjääneet 2

- 477. Arja Ruohomäki Huittinen

- 476. Leena Savijoki Huittinen

 

  

WarttiMaratonM 9.85 km

======================

1. Eero Helkula Eura 37.31

2. Jorma Laitinen Ra-Lu 38.46 1.15

3. Antti Rantala Kiikoinen 39.20 1.49

4. Tapani Mäkelä Sastamala 39.51 2.20

5. Juha Pakkanen Nokia 42.28 4.57

6. Pasi Sandholm Liikuttavat 47.32 10.01

6. Mikko Markula Virttaan Nousu 47.32 10.01

8. John Rosenback Tampere 48.12 10.41

9. Eero Kemppi PunKu 48.58 11.27

10. Ilkka Kylä-Heikkilä Virttaan Nousu 49.22 11.51

11. Olli Langenoja Huittinen 49.26 11.55

12. Olli Timonen Loimaan Jankko 50.57 13.26

13. Kauko Harteva Turku 52.52 15.21

14. Mika Pylkkänen Hypertroonarit 56.12 18.41

15. Pekka Rosendahl Harjavalta 57.47 20.16

 

 

 WarttiMaratonN 9.85 km

======================

1. Anna Laitinen Rasti-Lukko 38.29

2. Sini-Mari Lepistö Liikuttavat 41.18 2.49

3. Saana Kankaanpää LLuja 44.40 6.11

4. Jenni Halkivaha Oripää 48.49 10.20

4. Anne Halkivaha Oripää 48.49 10.20

6. Johanna Ranta Peipohja 48.57 10.28

7. Netta Nikkanen Hämeenlinnan Tarmo 49.01 10.32

8. Johanna Nieminen PunKu 49.06 10.37

9. Minna Halkivaha Oripää 50.37 12.08

10. Mirka Kivimäki Huittinen 54.04 15.35

11. Marja Hallamaa Rauma 54.54 16.25

12. Hannamari Haapanen Noormarkku 57.01 18.32

13. Pirjo Vainio Nummela 58.20 19.51

14. Minna Rantala Köyliö 1.02.21 23.52

15. Marika Helkiö Rauma 1.02.44 24.15

16. Päivi Halkivaha Oripää 1.02.59 24.30

17. Seija Muurinen Säkylä 1.03.23 24.54

18. Anu Syrjänen Sastamala 1.04.26 25.57

19. Leena Ahonen Huittinen 1.04.32 26.03

20. Terhi Jortikka Huittinen 1.04.50 26.21

21. Leena Ahonen Huittinen 1.05.32 27.03

22. Noora Kajander Harjavalta 1.06.28 27.59

22. Marjo Keikko Harjavalta 1.06.28 27.59

24. Tanja Kivimäki Pori 1.06.37 28.08

25. Marjo Jalonen Huittinen 1.06.38 28.09

26. Niina Roitto-Mäkelä Mänttä 1.15.17 36.48

27. Arja Ahlbom Huittinen 1.19.10 40.41

Poisjääneet 2

- 568. Susanna Rehakka Huittinen

- 551. Annika Savolainen LLuja

 

  

WarttiPatikkaM 9.85 km

======================

1. Usko Lind Nurmijärvi 1.23.03

2. Antti Korunen Huittisten Laatuauto 1.26.57 3.54

3. Kari Aro Huittisten Laatuauto 1.26.58 3.55

4. Henri Kiuttu Huittisten Laatuauto 1.27.00 3.57

4. Mika Reunanen Huittisten Laatuauto 1.27.00 3.57

Poisjääneet 2

- 582. Tuomas Kivistö Huittisten Laatuauto

- 580. Kalle Pelli Huittisten Laatuauto

 

  

WarttiPatikkaN 9.85 km

======================

1. Riikka Suominen Punkalaidun 1.22.44

2. Heli Kyllästinen Punkalaidun 1.22.47 0.03

3. Tanja Kauppila Huittisten Laatuauto 1.27.01 4.17

 

 

 

  

XVI Maisematiemaraton 2012 T U L O K S E T 8.9.2012

  

Miehet 5 vuotta 0.46 km

========================

1. Eerik Lehtinen Lauttakylän Luja 2.16,0

2. Leevi Hantula Nokia 2.27,0 0.11

3. Weeti Kivimäki LLuja 2.35,0 0.19

4. William Kivimäki LLuja 2.35,2 0.19

5. Valtteri Lahtinen Sastamala 2.35,3 0.19

6. Waltteri Kivimäki LLuja 2.38,0 0.22

7. Rasmus Lahtinen Sastamala 2.39,0 0.23

8. Juho Lahtinen Huittinen 2.40,0 0.24

9. Viljami Haavisto Huittinen 2.43,0 0.27

10. August Helkkula Eura 2.48,0 0.32

11. Roni Kulmanen Huittinen 3.00,0 0.44

12. Veeti Viitanen Huittinen 3.15,0 0.59

13. Jani Ahonen Huittinen 3.27,0 1.11

14. Kalle Koivunen LLuja 3.44,0 1.28

15. Eetu Lehto Kouvola 3.45,0 1.29

 

  

Naiset 5 vuotta 0.46 km

========================

1. Elle Kariniemi Lauttakylän Luja 2.29,0

2. Eevi Pohjolainen LLuja 2.31,0 0.02

3. Vilja Hujanen Viialan Valtti 2.34,0 0.05

4. Fanni Turkko Huittinen 2.56,0 0.27

5. Milja Kaapu Punkalaitumen Kunto 2.57,0 0.28

6. Riia Naatula Sastamala 3.10,0 0.41

7. Jenna Huvila Virttaan Nousu 3.15,0 0.46

8. Olivia Lamminen Huittinen 3.23,0 0.54

9. Noora Sainio Huittinen 3.33,0 1.04

10. Elle Kukkonen Espoo 3.37,0 1.08

11. Paola Kero Turku 4.15,0 1.46

12. Jenna Ihamäki Huittinen 5.02,0 2.33

13. Aada Alanen Huittinen 5.24,0 2.55

Poisjääneet 1

- 828. Netta Lehto Kouvola

  

 

Miehet 7 vuotta 2 km

=====================

1. Emanuel Helkkula Eura 11.42,0

2. Samu Matintalo LLuja 12.46,0 1.04

3. Topias Kaapu Punkalaitumen Kunto 14.48,1 3.06

 

 

 Naiset 7 vuotta 2 km

=====================

1. Olivia Kärki Lauttakylän Luja 11.35,0

2. Helmi Hujanen Viialan Valtti 11.43,0 0.08

3. Heini Saarnio Huittinen 14.55,2 3.20

4. Jenny Alanen Huittinen 14.55,6 3.21

5. Juulia Lamminen Huittinen 18.40,7 7.06

Poisjääneet 1

- 880. Saana Paananen Tampere

 

 

 Miehet 9 vuotta 2 km

=====================

1. Anton Kyläheikkilä Virttaan Nousu 9.41,0

2. Elmeri Lehtinen Lauttakylän Luja 10.09,0 0.28

3. Nuutti Murtojärvi Lauttakylän Luja 10.19,0 0.38

4. Henrik Lehtinen LLuja 10.30,0 0.49

5. Oskari Patoranta LLuja 11.56,0 2.15

6. Akseli Alanen Huittinen 14.47,7 5.07

7. Arttu Ihamäki Huittinen 24.50,4 15.09

 

 

 Naiset 9 vuotta 2 km

=====================

1. Jeannette Latva ÅIFK 10.02,0

2. Nina Välimäki Vammalan Seudun Voima 10.33,0 0.31

3. Emmi Pohjolainen LLuja 12.48,0 2.46

4. Josefiina Naatula LLuja 12.48,5 2.47

 

 

 Miehet 11 vuotta 2 km

=====================

1. Ville Seppä Vammalan Seudun Voima 9.02,0

2. Taavi Nyström Hämeenlinnan Tarmo 9.03,0 0.01

3. Aron Pyssysalo Keski-Uudenmaan YU 9.52,0 0.50

4. Jesse Huvila Virttaan Nousu 11.24,0 2.22

5. Juho Autio Tampereen Urheilijat 38 11.57,0 2.55

6. Mikael Ihamäki Huittinen 24.50,4 15.48

 

  

Naiset 11 vuotta 2 km

=====================

Poisjääneet 1

- 960. Saga Paananen Tampere

 

 

 Miehet 13 vuotta 4 km

=====================

1. Robert Srtömsholm Herwood GYM 16.30,1

2. Ilari Martti Loimaan Jankko 21.40,9 5.11

3. Aleksi Kyläheikkilä Virttaan Nousu 21.42,3 5.12

Poisjääneet 1

- 799. Jere Huvila Virttaan Nousu

 

 

 Naiset 13 vuotta 4 km

=====================

1. Jonna Pakola Kosken Kaiku 18.45,2

2. Veera Matintalo LLuja 21.10,9 2.26

Poisjääneet 1

- 1000. Amanda Kyläheikkilä Virttaan Nousu

 

------------------------------------------------------------------------------------------

 

XV Maisematiemaraton 3.9.2011
T U L O K S E T

Sija Nimi Seura Loppuaika Ero

Miehet 42 km

1. Antti Lepistö Liikuttavat 2.54.14

2. Markus Tähtinen Loimaa 3.05.19 11.05

3. Eero Helkkula Eura 3.24.17 30.03

4. Kalle Laaksonen Kiukainen 3.38.52 44.38

5. Tuomas Johansson - 3.50.14 56.00

6. Anssi Lähde Naantali 3.50.16 56.02

7. Lauri Hassi Orivesi 3.53.14 59.00

8. Ari Jalavikko Virttaan Nousu 4.22.40 88.26

9. Tuomo Nieminen Padasjoen Yritys 4.27.53 93.39

10. Jouni Gustafsson Tampere 4.27.54 93.40

 

Miehet 40 vuotta 42 km

1. Vesa Uusitalo Honkakosken Kir 3.13.36

2. Ari Ilola Endurance 3.19.24 5.48

3. Mika Lempiäinen Turku 3.28.06 14.30

4. Juhani Lantto Kuopio 3.38.21 24.45

5. Seppo Mäenpää Häjyt/Isojoki 3.49.43 36.07

6. Ilkka Ojaniittu Rusko Runners 4.01.29 47.53

7. Jarkko Selus Huittinen 4.13.13 59.37

8. Tapani Välimäki Varalan Maraton 4.39.58 86.22

9. Antti Vuorinen Loimaan Jankon 4.42.30 88.54

10. Tapio Karttunen Huittinen 5.12.10 118.34

 

Miehet 45 vuotta 42 km

1. Timo Jokinen Luopioisten Mar 3.18.34

2. Petri Julin Turku 3.22.04 3.30

3. Harri Marila Liikuttavat 3.39.43 21.09

4. Jouni Killström Halikko 3.47.04 28.30

5. Pekka Mononen Häjyt 3.48.24 29.50

6. Juha Sarell Liikuttavat 3.57.12 38.38

7. Pasi Santala Rauma 4.00.21 41.47

8. Petri Myllymäki Pirkkala 4.35.35 77.01

9. Olli Laine Turku 4.48.25 89.51

10. Jarmo Leander Riihimäki 4.48.46 90.12

11. Vesa Järvenpää Häjyt/Isojoki 4.54.36 96.02

12. Jouko Korteniemi - 5.00.46 102.12

 

Miehet 50 vuotta 42 km

1. Reijo Sahla Littoinen 3.20.03

2. Mauno Saastamoinen Turku 3.20.13 0.10

3. Reijo Peltomaa Kankaanpään Mar 3.31.34 11.31

4. Arvo Aaltonen Helsinki 3.55.01 34.58

5. Matti Rantanen Citylappalaiset 3.59.14 39.11

6. Pekka Nikkanen Tampere 4.24.16 64.13

7. Jorma S. Tiiri VSVU 5.10.56 110.53

8. Pentti Anttila Tyrvää 5.12.00 111.57

 

Miehet 55 vuotta 42 km

1. Erkki Sundelin PUV 3.29.11

2. Pasi Malinen Eura 3.32.42 3.31

3. Pekka Tatti Huittinen 3.33.47 4.36

4. Erkki Halkivaha Oripää 3.36.28 7.17

5. Teuvo Yli-Huhtala Liikuttavat/Sas 3.53.59 24.48

6. Esko Heikkonen - 3.54.18 25.07

7. Hannu Kotomäki Isojoen Urheili 4.07.45 38.34

8. Jorma Kurittu Jyskä 4.17.48 48.37

9. Heikki Lielahti Wihan kilometri 4.23.40 54.29

10. Tapani Ala-Louvesniemi Vaasan NaMit 4.52.42 83.31

11. Heikki Helminen Loimaa 5.03.35 94.24

12. Pekka Huhtala Äetsän Kunto -81 5.12.39 103.28

 

Miehet 60 vuotta 42 km

1. Erkki Tiiri Tapola Oy 3.33.48

2. Markku Koskinen Turun Metsänkäv 3.43.00 9.12

3. Antero Lintulahti Oriveden Erikoi 3.49.09 15.21

4. Hans Mannsten Häjyt 3.51.38 17.50

5. Kauko Oinonen Lappeenranta 4.14.09 40.21

6. Antti Ajosmäki WELLQUI 4.19.47 45.59

 

Naiset 42 km

1. Paula Puputti Rauma 3.22.42

2. Elina Lähteenmäki Rusko 4.20.14 57.32

3. Anne Nikula-Ranne - 4.34.27 71.45

4. Eija Liesmäki Huittinen 5.06.58 104.16

 

Naiset 40 vuotta 42 km

1. Ritva Vallivaara-Pasto Häjyt 3.48.03

2. Mari Santala Rauma 3.54.18 6.15

3. Erja Vaali - 3.57.57 9.54

4. Virpi Kiviranta Huittinen 4.11.05 23.02

 

PUOLIMARATON

Miehet, puoli 21 km

1. Jouko Jääskeläinen Forssan Salama 1.20.41

2. Aleksi Toivola Kemiön Kiilat 1.30.32 9.51

3. Tapani Penttilä PunKu 1.35.02 14.21

4. Joonas Järvelä Tampere 1.35.21 14.40

5. Jarkko Ojaniittu Huittinen 1.38.42 18.01

6. Petri Harju APK-Maratoonari 1.40.04 19.23

7. Juuso Penttilä PunKu 1.40.10 19.29

8. Saku Virtanen BEDUINS ry 1.43.06 22.25

9. Henri Haavisto Keikyän Keppihe 1.48.41 28.00

10. Tomi Hantula - 1.49.11 28.30

11. Eero Kauppinen Stormin Teräs 1.51.47 31.06

12. Pekka Kuntsi VampU 1.53.31 32.50

13. Panu Kuotola Janakkala 1.54.05 33.24

14. Heikki Merikivi - 1.54.26 33.45

15. Pauli Heikkilä Eura 1.54.43 34.02

16. Teemu Turunen 1.54.57 34.16

17. Sampo Kuotola Turenki 1.55.54 35.13

18. Samu Rinne Helsinki 1.56.52 36.11

19. Timo Berggren Forssa 2.00.02 39.21

20. Matti Hällfors Huittinen 2.03.33 42.52

21. Petri Lehtola Huittinen 2.07.52 47.11

22. Petri Vestervik Pori 2.13.26 52.45

23. Mika Vallinen Pori 2.22.13 61.32

 

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km

1. Jouko Mahlamäki LLuja 1.14.17

2. Mika Nurmo PunKu 1.18.48 4.31

3. Mika Kujamäki NNH 1.28.49 14.32

4. Jari Junttila Nocando 1.34.47 20.30

5. Jouni Jurmu IF Sibbo Vargar 1.35.27 21.10

6. Jari Salmi Kalkun Dynamo 1.36.58 22.41

7. Jukka Färm Pori 1.37.29 23.12

8. Manu Kuusisto MaVi-Kaluste 1.38.22 24.05

9. Kari Kyyrönen - 1.39.38 25.21

10. Vesa Leinonen Nakkila 1.40.26 26.09

11. Pekka Wiik Huittinen 1.41.18 27.01

12. Ari Viljanen APK-Maratoonari 1.42.12 27.55

13. Jarmo Leino Rauma 1.42.14 27.57

14. Jorma Eskola Loimaa 1.44.57 30.40

15. Risto Saloranta Hämeenlinna 1.46.36 32.19

16. Matti Kallionsivu Riihimäki 1.47.42 33.25

17. Jari Niemi PunKu 1.49.18 35.01

18. Mika Hurttila Pori 1.52.16 37.59

19. Juha Vainio Nummela 1.52.52 38.35

20. Pasi Sandholm Sastamala 1.54.57 40.40

21. Raimo Lehtola Huittinen 1.57.59 43.42

22. Matti Leppämäki Loimaan Jankon 1.58.27 44.10

22. Pertti Lehtiö Laitila 1.58.27 44.10

24. Pasi Nieminen Huittinen 2.01.03 46.46

25. Lauri Hollo Loimaan Jankon 2.05.35 51.18

26. Tero Ketonen Riihikoski 2.05.38 51.21

27. Otso Lapinleimu Rikosseuraamusa 2.09.00 54.43

28. Janne Kankaanpää Lauttakylän Luj 2.15.21 61.04

29. Yrjö Tuominen Loimaa 2.21.05 66.48

30. Pentti Törmä Kirkkonummi 2.23.09 68.52

 

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km

1. Rolle Strömsholm Herwood Gym 1.25.10

2. Pekka Leppänen Mellilä 1.28.08 2.58

3. Arto Viitala Porin Kuntoilij 1.30.10 5.00

4. Matti Kossila Turun Ponteva 1.31.52 6.42

5. Jari Reunanen Virttaan Nousu 1.33.21 8.11

6. Hannu Nordlund APK-M 1.34.49 9.39

7. Tapani Henttinen PunKu 1.41.57 16.47

8. Markku Rantanen Kiikan Riento 1.42.13 17.03

9. Jarmo Soukainen Helsinki 1.42.23 17.13

10. Pentti Virtanen Äetsän Kunto -81 1.43.06 17.56

11. Asko Kokkonen Vampulan Urheil 1.48.13 23.03

12. Toivo Suomela Forssan Salama 1.50.56 25.46

13. Petri Moilanen Hämeenlinna 1.53.06 27.56

14. Mauri Suhonen Turku 1.53.07 27.57

15. Jyrki Peltomaa LLuja 1.54.21 29.11

16. Esa Virko Vahdon Tuisku 1.59.43 34.33

17. Unto Peltoniemi Liikuttavat/Sas 2.02.41 37.31

18. Juha Nikkanen Hämeenlinna 2.04.32 39.22

19. Pekka Kantonen Sorunto 2.05.07 39.57

20. Jaakko Topi-Hulmi Loimaan Jankon 2.05.29 40.19

21. Jukka Mäkelä Mänttä 2.13.15 48.05

22. Ari Selander Varalan Maraton 2.15.03 49.53

23. Matti Niiniskorpi Rikosseuraamusa 2.17.07 51.57

24. Ari Takkinen Huittinen 2.21.48 56.38

25. Juha Kanerva Tuusula 2.30.00 64.50

 

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km

1. Jouko Suominen SAMK/Huittinen 1.35.20

2. Olli Seppänen Fiskarin Ruukki 1.37.03 1.43

3. Juhani Kortelahti Liikuttavat 1.40.20 5.00

4. Eero Peltola Joken Talli 1.42.25 7.05

5. Olavi Uusitalo Säkylän Urheili 1.48.13 12.53

6. Mauri Hokkanen Kunto Pirkat 1.53.38 18.18

7. Eino Eloranta APK-Maratoonari 1.59.16 23.56

8. Pekka Peurala Punkalaidun 1.59.37 24.17

9. Seppo Mattila Huhtamon Ns. 2.02.35 27.15

10. Risto Kuusiluoma Porin Kuntoilij 2.06.59 31.39

11. Jorma Saari - 2.22.20 47.00

 

Naiset, puoli 21 km

1. Jonna Välimaa Sastamala 1.26.46

2. Minna Haka-Risku Nokia 1.31.10 4.24

3. Sini-Mari Lepistö Liikuttavat 1.34.21 7.35

4. Sari Känkänen FMR 1.41.16 14.30

5. Minna Halkivaha Oripää 1.48.33 21.47

6. Anne Pitkänen Punkalaitumen K 1.55.13 28.27

7. Tiina Mäkelä Pori 1.57.05 30.19

8. Susanna Veranko APK-Maratoonari 1.58.02 31.16

9. Maria Taivassalo - 1.59.15 32.29

10. Anne Viitaniemi Turku 1.59.27 32.41

11. Aino Gustafsson Tampere 2.01.55 35.09

12. Nina Hannila Valkeakoski 2.02.41 35.55

13. Marja Hallamaa Rauma 2.04.52 38.06

14. Terhi Haanperä Turenki 2.05.25 38.39

15. Eveliina Rantanen Helsinki 2.05.30 38.44

16. Kirsi Lahtinen Kokemäki 2.07.11 40.25

17. Marika Lahtinen Kokemäki 2.07.50 41.04

18. Pihla Kankaanpää Lauttakylän Luj 2.08.01 41.15

19. Kati Järvinen Sastamala 2.11.29 44.43

20. Leena Hurri Loimaan Jankon 2.13.51 47.05

21. Heli Ahokas Loimaan Jankon 2.18.52 52.06

22. Johanna Maunula - 2.19.33 52.47

23. Iina Salonen Loimaan Jankon 2.20.37 53.51

24. Sanna Kiviranta Loimaan Jankon 2.20.38 53.52

25. Riitta Välimaa - 2.22.09 55.23

26. Emmi Välimaa - 2.22.55 56.09

27. Maarit Oikarinen Tampere 2.23.52 57.06

28. Pauliina Nurmi Tampere 2.25.05 58.19

29. Hanna Muurinen Loimaan Jankon 2.29.20 62.34

30. Suvi Brax Varalan Maraton 2.39.37 72.51

 

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km

1. Niina Joensuu Kokemäen Kova-v 1.45.55

2. Hannele Kyyrönen Tampereen Yrity 1.49.15 3.20

3. Essi Järvinen Hurahtaneet 1.54.44 8.49

4. Liisa Yli-Hellä Sastamala 1.56.58 11.03

5. Heli Laivuori Säkylä 1.58.29 12.34

6. Paula Pellonperä Karinaisten Kun 1.59.55 14.00

7. Elina Savolainen Lauttakylän Luj 2.01.30 15.35

8. Johanna Ranta - 2.01.56 16.01

9. Kirsi Raiskio Vaulammin Kiusa 2.02.11 16.16

10. Outi Ojala Team Rahola 2.02.40 16.45

11. Sirpa Leppämäki Loimaan Jankon 2.06.18 20.23

12. Tuija Leppämäki Loimaan Jankon 2.06.19 20.24

13. Leena Metsämäki Huittinen 2.07.20 21.25

14. Tuula Kykylä VampU 2.12.30 26.35

15. Anne Ylipaino - 2.15.33 29.38

16. Päivi Koivunen Sastamala 2.15.34 29.39

17. Eija Mäki Loimaan Jankon 2.20.31 34.36

18. Anne Vuorinen Loimaan Jankon 2.22.15 36.20

19. Marina Keskitalo-Ojaniittu Rusko Runners 2.23.11 37.16

20. Satu Rämö Loimaan Jankon 2.25.48 39.53

21. Pirjo Marjamäki Loimaan Jankon 2.39.58 54.03

 

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km

1. Tuija Lehtonen Liedon Luja 1.42.14

2. Päivi Juden Herwood Gym 1.46.24 4.10

3. Merja Sundman Rauma 1.48.46 6.32

4. Elina Leskinen SjundeåIF 1.50.31 8.17

5. Päivi Kuotola Janakkala 1.54.15 12.01

6. Eeva Jokela Vammalan Kuntou 2.00.56 18.42

7. Eeva Nurmi Eura 2.01.50 19.36

8. Päivi Lahtinen Kokemäki 2.07.49 25.35

9. Arja Ruohomäki - 2.10.32 28.18

10. Ulla-Maija Kuusisto Eura 2.15.25 33.11

11. Pirkko Ala-Louvesniemi Vaasan Namit 2.15.47 33.33

12. Leena Savijoki Huittinen 2.16.21 34.07

13. Marjatta Wihlman Huittinen 2.16.27 34.13

14. Leena Uusitalo Loimaan Jankon 2.21.01 38.47

15. Taina Kemppainen Huittinen 2.21.48 39.34

16. Tarja Niemi - 2.32.25 50.11

17. Elina Suominen APK-Maratoonari 2.35.22 53.08

18. Mari Hemmo-Markkula Helsinki 2.40.18 58.04

 

WARTTIMARATON n. 10 km

WarttiMaratonM, noin 10 km

1. Juha Kesti-Helia Preiviikin Kiri 37.57

2. Rauno Koski Liikuttavat 39.43 1.46

3. Juha-Pekka Koivula Sastamala 41.22 3.25

4. Manu Stenroos Ahlaisten Urhei 45.29 7.32

5. Olli Langenoja Huittinen 49.03 11.06

6. Pekka Suvitie Harju 49.13 11.16

7. Kauko Harteva - 49.25 11.28

8. Raimo Soininen Hattula 51.09 13.12

9. Sampo Wiik Huittinen 51.58 14.01

10. Sauli Savolainen Lauttakylän Luj 52.00 14.03

11. Martin von Weissenberg Helsinki 52.19 14.22

12. Jussi Kannisto Huittinen 1.04.17 26.20

13. Juha Suontausta - 1.15.08 37.11

 

WarttiMaratonN, noin 10 km

1. Marika Langenoja-Suvitie Harju 49.13

2. Jenni Halkivaha Oripää 51.28 2.15

3. Päivi Piha Pöytyä 53.21 4.08

4. Janita Matintalo Lauttakylän Luj 55.54 6.41

5. Salme Haavisto - 56.02 6.49

6. Annika Savolainen Lauttakylän Luj 56.05 6.52

7. Teija Ritola Eura 56.19 7.06

8. Heidi Savolainen Lauttakylän Luj 56.48 7.35

9. Pirjo Vainio Nummela 57.14 8.01

10. Heli Suhonen Turku 57.34 8.21

11. Paula Väisänen Kiikan Riento 57.45 8.32

12. Katrin Jepifantsev - 57.49 8.36

13. Terhi Jortikka Huittinen 1.00.31 11.18

13. Mirka Kivimäki - 1.00.31 11.18

15. Minna Rantala Köyliö 1.00.56 11.43

16. Heli Lehtoranta Huittinen 1.02.48 13.35

17. Päivi Halkivaha Oripää 1.04.21 15.08

18. Marita Rintala - 1.05.39 16.26

19. Elli Ojala Huittinen 1.08.30 19.17

20. Marika Pörsti Loimaan Jankon 1.08.32 19.19

21. Kaija Suominen Loimaan Jankon 1.08.53 19.40

22. Eveliina Saloranta Hämeenlinna 1.09.06 19.53

23. Päivi Reini Loimaan Jankon 1.10.13 21.00

24. Niina Roitto-Mäkelä Mänttä 1.11.44 22.31

25. Helka Salo Huittinen 1.17.22 28.09

26. Annukka Karttunen Huittinen 1.19.27 30.14

27. Kaija-Leena Rantanen Loimaan Jankon 1.20.13 31.00

28. Raija Lundgren - 1.28.49 39.36

29. Heljä Lundgren-Laine VsShp/TYKS 1.28.50 39.37

 

WarttiPatikkaM, noin 10 km 10 km

1. Pekka Jalonen Harjavalta 57.14

2. Jari Rajala Ac Beduins ry 1.05.45 8.31

Kilpailun ulkopuolella 1

-- Pertti Vepsä (5 km) Nakkila 52.47

 

WarttiPatikkaN, noin 10 km

1. Heini Wihlman-Rajala Ac Beduins ry 1.05.45

2. Taina Ruoho Harjavalta 1.07.11 1.26

3. Riikka Suominen Punkalaidun 1.23.29 17.44

4. Heli Kyllästinen Punkalaidun 1.23.30 17.45

 

HIPPO- MINIMARATON

Miehet 5 vuotta 0.4 km

1. Samu Matintalo Lauttakylän Luj 2.08

2. Oskari Ojala Huittinen 2.13 0.05

3. Pyry Haka-Risku Nokia 2.39 0.31

4. William Kivimäki Huittinen 2.49 0.41

5. Weeti Kivimäki Huittinen 2.50 0.42

6. Niilo Harjunmaa Lauttakylän Luj 2.59 0.51

 

Naiset 5 vuotta 0.4 km

1. Noora Lehtonen - 2.20

2. Heini Saarnio - 2.21 0.01

3. Ella Yli-Sipilä Lauttakylän Luj 2.25 0.05

4. Elle Kariniemi Huittinen 2.28 0.08

5. Ellen Kaasalainen Lauttakylän Luj 2.31 0.11

6. Sanni Pihko Lauttakylän Luj 2.32 0.12

7. Elli Kangasperko Turku 2.43 0.23

8. Malla Harjunmaa Lauttakylän Luj 3.00 0.40

9. Alina Syrjälä Tammelan Ryske 3.10 0.50

10. Fanni Turkko Huittinen 3.18 0.58

11. Jenna Huvila Virttaan Nousu 3.27 1.07

12. Noora Saarnio - 4.22 2.02

13. Meeri Lehtonen - 4.43 2.23

14. Sanni Kangasperko Turku 6.53 4.33

*. Olivia Kärki (2 km) Lauttakylän Luj 12.09 9.49

 

Miehet 7 vuotta 2 km

1. Elmeri Syrjälä Tammelan Ryske 10.20

2. Anton Kyläheikkilä Virttaan Nousu 10.24 0.04

3. Elmeri Lehtinen Lauttakylän Luj 11.04 0.44

4. Ville Harju Porin Yleisurhe 11.18 0.58

5. Erkka Maine Lauttakylän Luj 12.11 1.51

 

Naiset 7 vuotta 2 km

1. Nina Välimäki VSV 11.14

2. Jenni Häihänen Lauttakylän Luj 12.32 1.18

3. Julia Kaasalainen Lauttakylän Luj 13.55 2.41

4. Aino Lausniemi Lauttakylän Luj 14.16 3.02

5. Jenny Alanen Aja Racing 15.40 4.26

 

Miehet 9 vuotta 2 km

1. Niilo Syrjälä Tammelan Ryske 9.20

2. Taavi Nyström Hämeenlinnan Ta 9.40 0.20

3. Iiro Uusitalo Tammelan Ryske 9.55 0.35

4. Jesse Huvila Virttaan Nousu 11.05 1.45

5. Rasmus Lehtinen Lauttakylän Luj 11.07 1.47

6. Nuutti Murtojärvi Lauttakylän Luj 11.23 2.03

7. Samuli Mäntylä Lauttakylän Luj 11.44 2.24

8. Kim Välimäki VSV 11.45 2.25

9. Akseli Alanen Aja Racing 13.35 4.15

10. Lauri Rantanen Virttaan Nousu 14.58 5.38

 

Naiset 9 vuotta 2 km

1. Julia Junkkala VsV 10.32

2. Lotta-Maria Maine Lauttakylän Luj 10.59 0.27

3. Nea Peltola - 11.07 0.35

4. Lilli Virtanen Vammalan Seudun 11.10 0.38

5. Anna Koski Lauttakylän Luj 12.28 1.56

6. Henna Kaunistola Lauttakylän Luj 12.30 1.58

7. Inari Harjunmaa Lauttakylän Luj 13.27 2.55

 

Miehet 11 vuotta 2 km

1. Joonatan Junkkala VsV 9.01

2. Joona Mäntylä Lauttakylän Luj 9.11 0.10

3. Jere Huvila Virttaan Nousu 10.04 1.03

4. Eero Rantanen Virttaan Nousu 10.12 1.11

5. Julle Virtanen Vammalan Seudun 10.21 1.20

6. Juho Marttila Lauttakylän Luj 10.22 1.21

7. Risto-Matti Hoikka Lauttakylän Luj 10.57 1.56

8. Arttu Lausniemi - 10.58 1.57

9. Tuukka Lehtomäki - 11.03 2.02

10. Lasse Harju Porin Yleisurhe 13.26 4.25

11. Eemil Lehtomäki - 16.21 7.20

 

Naiset 11 vuotta 2 km

1. Karoliina Iso-Ropo VsV 9.34

2. Jade Aalto Lauttakylän Luj 10.07 0.33

3. Veera Matintalo Lauttakylän Luj 10.18 0.44

4. Aino Eno Lauttakylän Luj 10.37 1.03

5. Jenni Toivola PunKu 12.12 2.38

 

Miehet 13 vuotta 4 km

1. Robert Strömsholm Herwood Gym 17.06

2. Joel Rajamäki Ulvila Sport Te 19.14 2.08

 

Naiset 13 vuotta 4 km

1. Netta Nikkanen Hämeenlinnan Ta 20.07

2. Pinja Koivumäki Lauttakylän Luj 21.36 1.29

3. Hertta Eno Lauttakylän Luj 27.12 7.05

Keskeyttäneet 1

Jane Aalto Lauttakylän Luja

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

XIV Maisematiemaraton 2010

 

T U L O K S E T 11.9.2010

Lauttakylän Luja ja Punkalaitumen Kunto --------------- 17:33

Sija Nimi Seura Tulos Ero

Miehet 42 km ============

1. Paasonen Aki - 3.09.23
2. Tähtinen Markus Loimaa 3.09.57 0.34
3. Huunonen Janne Pori 3.24.32 15.09
4. Järvinen Antti Liikuttavat 3.38.10 28.47
5. Lempinen Kalle Porin Yleisurheilu 3.38.12 28.49
6. Viskari Jari Tampere 3.44.27 35.04
7. Laatikainen Jouko Kalevin Siipi-Veikot 3.53.57 44.34
8. Laakso Sampsa Jyrkkä Kerake 3.54.28 45.05
9. Hassi Lauri Orivesi 4.05.24 56.01
10. Kamppari Tero Kangasalan Kisa 4.05.51 56.28
11. Toivonen Mikko Turku 4.07.49 58.26
12. Heino Aleksi Rauma 4.15.55 66.32
13. Granvik Alf IFN 4.51.53 102.30
14. Fisher Erno Huittinen 5.14.33 125.10
Keskeytys 1 - 1. Rinne Ville Hurahtanet

Miehet 40 vuotta 42 km ======================

1. Jalonen Marko KU-58 2.49.20
2. Koskenoja Juha Jokioisten Jänne 2.55.00 5.40
3. Heinonen Kai MäKi 2.56.20 7.00
4. Salo Pekka Littoinen 3.22.39 33.19
5. Ilola Ari Endurance 3.23.17 33.57
6. Malinen Juha Liikuttavat 3.26.57 37.37
7. Jokinen Juha Run and Race Team 3.38.55 49.35
8. Jaakkonen Jouni Häjyt 3.53.08 63.48
9. Vanninen Vesa - 4.12.35 83.15
10. Sandholm Pasi Sastamala 5.12.53 143.33
Poisjäänyt 2 - 33. Marila Harri Liikuttavat - 31.
Halme Olli-Pekka Linnainmaan Luja

 Miehet 45 vuotta 42 km ======================

1. Wiik Pekka Huittinen 3.35.12
2. Killström Jouni Halikko 3.39.27 4.15
3. Lähde Anssi Naantali 3.51.48 16.36
4. Junttila Jari NoCanDo 4.00.06 24.54
5. Ruohomaa Veikko Huittinen 4.33.02 57.50
6. Laine Olli Turku 4.34.48 59.36

Miehet 50 vuotta 42 km ======================

1. Virta Markku Loimaan Leisku 2.53.28
2. Lehtiranta Kari Tampere 3.09.22 15.54
3. Leppänen Pekka Mellilä 3.09.39 16.11
4. Saastamoinen Mauno Turku 3.29.37 36.09
5. Sahla Reijo Littoinen 3.32.50 39.22
6. Tatti Pekka Huittisten Maratoonarit 3.36.06 42.38
7. Tiiri Jorma VSVU 4.48.45 115.17
8. Anttila Pentti Tyrvää 5.26.12 152.44

 Miehet 55 vuotta 42 km ======================

1. Ollila Veikko Rajamäki 3.18.50
2. Sundelin Erkki Porin Urheiluveteraanit 3.22.51 4.01
3. Halkivaha Erkki Oripää 3.25.19 6.29
4. Peltoniemi Unto Liikuttavat 3.40.19 21.29
5. Paasikoski Matti Espoo 3.56.28 37.38
6. Rutanen Pekka Endurance 4.10.13 51.23
7. Lukkarinen Esa Laitilan Jyske 4.29.24 70.34
Poisjäänyt 1 - 125. Lielahti Heikki Wihan kilometrit

Miehet 60 vuotta 42 km ======================

1. Moilanen Martti Järvenkiertäjät 3.32.12
2. Mannsten Hans Häjyt 3.43.10 10.58
3. Lintulahti Antero Oriveden Erikoiselementti 3.44.24 12.12
4. Ajosmäki Antti Wellquip 3.45.00 12.48
5. Malin Risto Virttaan Nousu 3.59.58 27.46
6. Saarinen Raimo Häjyt 4.08.17 36.05
7. Leskinen Kauko Forssan Alku 4.27.40 55.28
8. Koskinen Markku Tume 4.29.14 57.02
9. Huhtamäki Seppo Häjyt 4.49.16 77.04
10. Huohvanainen Veli-Matti Tampere 5.32.50 120.38

Naiset 42 km ============

1. Sampolahti Heli Vampulan Urheilijat 3.34.49
2. Pasto Emmi Häjyt 4.59.19 84.30
3. Benyik Laura Matkalehti 5.00.54 86.05
Poisjäänyt 1 - 161. Halminen Mirja Turku

Naiset 40 vuotta 42 km ======================

1. Boman Pirjo BearingPoint 3.17.38
2. Hynnä Jaana Liikuttavat 3.29.23 11.45
3. Vallivaara-Pasto Ritva Häjyt 3.34.54 17.16
4. Santamäki Helena Ypäjän Yllätys 3.45.49 28.11
5. Vaali Erja Virrat 3.53.47 36.09
6. Järvinen Virpi Huittinen 4.33.02 75.24
7. Virtanen Tarja Varalan Maratonklubi 4.52.33 94.55
8. Peltonen Liisa Tajut 4.55.42 98.04
9. Lehtimäki Anne Liikuttavat 4.59.07 101.29
10. Fabritius Heljä Ypäjä 5.00.55 103.17
Poisjäänyt 1 - 181. Halme Tiina Linnainmaan Luja

Miehet, puoli 21 km ===================

1. Forsblom Tomi Teivo Stagers 1.16.25
2. Jääskeläinen Jouko Forssan Salama 1.16.46 0.21
3. Rauhaniemi Riku Salo 1.20.57 4.32
4. Männikkö Valtteri Karinaisten Kunto 1.27.19 10.54
5. Kortesmäki Jussi Fläkt Woods Oy 1.31.25 15.00
6. Pakola Jussi Panssariprikaati 1.31.54 15.29
7. Penttilä Tapani Punkalaitumen Kunto 1.32.13 15.48
8. Penttilä Juuso Punkalaitumen Kunto 1.32.30 16.05
9. Arnesen Mikael Tromssa 1.39.07 22.42
10. Kallioinen Eetu Turku 1.41.22 24.57
11. Heinonen Mikko Nokia Road Runners 1.42.18 25.53
12. Kulmala Pekka Sastamala 1.42.48 26.23
13. Suomi Jussi Somero 1.43.11 26.46
14. Jaakkola Mikko NoCanDo-Maratonclub 1.43.18 26.53
15. Stenroth Joonas Tampere 1.45.15 28.50
15. Vatanen Jani - 1.45.15 28.50
17. Merikivi Heikki Fläkt Woods Oy 1.47.21 30.56
18. Salo Lasse Tampere 1.50.22 33.57
19. Helmi Petri PunKu 1.50.38 34.13
20. Karo Jani Nokia 1.51.03 34.38
21. Tatti Toni Tampere 1.55.59 39.34
22. Matintalo Eero Lauttakylän Luja 1.56.24 39.59
23. Kuntsi Pekka Vampu 1.56.56 40.31
24. Turunen Teemu Helsinki 1.58.35 42.10
25. Nieminen Pasi Huittinen 1.58.45 42.20
26. Lahtinen Matti Rauma 1.59.27 43.02
27. Rantanen Teppo K-rauta Passeli 2.00.10 43.45
28. Hällfors Matti Huittinen 2.01.56 45.31
29. Karttunen Tapio Huittinen 2.02.14 45.49
30. Sillman Ari - 2.03.12 46.47
31. Kiiski Antti Tuusula 2.05.07 48.42
32. Yli-Sipilä Kai Lauttakylän Luja 2.07.19 50.54
33. Peltonen Ville Kokemäki 2.08.13 51.48
34. Hämäläinen Tuomas Panssariprikaati 2.11.07 54.42
35. Rautavaara Antti Helsinki 2.15.26 59.01
36. Mäkinen Kalle Kokemäki 2.20.04 63.39
37. Mäkitalo Petteri - 2.38.50 82.25
Poisjäänyt 1 - 207. Taipale Tero Tampere

 Miehet 40 vuotta, puoli 21 km =============================

1. Nurmo Mika PunKu 1.17.44
2. Vainio Marko Äetsä 1.19.58 2.14
3. Nuikka Asko Kylmäkosken Veikot 1.21.39 3.55
4. Kujamäki Mika NNH 1.26.32 8.48
5. Uusitalo Vesa Honkakosken Kiri 1.27.11 9.27
6. Männikkö Jari Karinaisten Kunto 1.27.49 10.05
7. Punkka Sami - 1.35.39 17.55
8. Suonpää Harri Areva T&D 1.37.21 19.37
9. Färm Jukka Pori 1.37.36 19.52
10. Kurki Arto Näätä RC 1.37.59 20.15
11. Nieminen Jouni Sastamala 1.38.13 20.29
12. Viljanen Ari APK-Maratoonarit 1.40.33 22.49
13. Kaunisto Pasi Ypäjän Yllätys 1.41.03 23.19
14. Leinonen Vesa Nakkila 1.41.40 23.56
15. Kuusisto Manu Mavi-Kaluste 1.44.24 26.40
16. Yli-Olli Juhani Fläkt Woods Oy 1.44.34 26.50
17. Koriseva Eero - 1.47.00 29.16
18. Mäkitalo Juha Finn-Power 1.47.15 29.31
19. Saarikko Pekka Lauttakylän Luja 1.47.20 29.36
20. Santala Pasi Rauma 1.49.54 32.10 
21. Sjöman Juhani NoCanDo 1.51.07 33.23
22. Huoponen Timo Hurahtanet 1.52.11 34.27
23. Vainio Juha Nummela 1.53.43 35.59
24. Tasanen Marko Minkiö 1.54.13 36.29
25. Mononen Jari Liedon Luja 1.56.33 38.49
26. Nieminen Kari Liikuttavat 1.57.45 40.01
27. Rahkila Pasi Pertteli 2.00.11 42.27
28. Niemi Jari PunKu 2.03.04 45.20
29. Sillanpää Jari Kiukainen 2.05.43 47.59
30. Numminen Mikojuhani - 2.05.49 48.05
31. Henriksson Mika - 2.38.51 81.07
Poisjäänyt 1 - 271. Pesonen Jari Rauma

 Miehet 50 vuotta, puoli 21 km =============================

1. Saari Timo Vammala 1.28.46
2. Reunanen Jari Virttaan Nousu 1.29.52 1.06
3. Aaltonen Klaus Nuutajärven Esa 1.33.03 4.17
4. Auranen Reijo Maskun Kataja 1.35.20 6.34
5. Olli Jari Maskun Kataja 1.37.17 8.31
6. Aaltola Seppo - 1.39.24 10.38
7. Soukainen Jarmo - 1.40.22 11.36
8. Poskiparta Tommi YIT-Runners 1.41.10 12.24
9. Tiiri Erkki Tapola Oy 1.42.12 13.26
10. Henttinen Tapani Punkalaitumen Kunto 1.42.31 13.45
11. Virtanen Jari Paimio 1.44.56 16.10
12. Kokkonen Asko Vampulan Urheilijat 1.45.23 16.37
13. Virtanen Pentti Äetsän Kunto 81 1.51.31 22.45
14. Helminen Heikki Loimaa 1.51.35 22.49
15. Suomela Toivo Forssan Salama 1.52.37 23.51
16. Koskinen Kari - 1.53.23 24.37
17. Kantonen Pekka Nurmijärvi 1.56.13 27.27
18. Matila Kauno Paimion Rasti 1.56.32 27.46
19. Kaunisto Martti SASKY/HAYO 2.05.37 36.51
20. Suhonen Mauri Turku 2.06.06 37.20
21. Huhtala Pekka Äetsän Kunto 81 2.07.49 39.03
22. Jaakkola Teuvo Pori 2.07.52 39.06
23. Mäkelä Jukka - 2.08.24 39.38
Poisjäänyt 1 - 308. Knuutila Heikki Toijala

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km =============================

1. Nevalainen Auvo Backaksen Isku 1.33.42
2. Suominen Jouko SAMK 1.37.11 3.29
3. Peltola Eero Joken Talli 1.40.37 6.55
4. Nykänen Rauno Lempäälä 1.40.54 7.12
5. Karo Pentti Tottijärven Urheilijat 1.53.15 19.33
6. Soininen Raimo Sportti&Klubi/T 1.53.53 20.11
7. Peurala Pekka Punkalaidun 1.59.27 25.45
8. Saari Teuvo Kista 2.06.13 32.31
9. Mattila seppo Huhtamo 2.08.47 35.05
10. Turkki Mikko Västilän Voima 2.10.10 36.28
11. Ahti Risto - 2.40.27 66.45
Poisjäänyt 1 - 343. Kortelahti Juhani Liikuttavat 
 

 Naiset, puoli 21 km ===================

1. Salminen Laura - 1.34.22
2. Alhorinne Anni Turku 1.34.50 0.28
3. Haka-Risku Minna Nokia 1.37.40 3.18
4. Matintalo Terhi Lauttakylän Luja 1.43.22 9.00
5. Särkinen Eliisa Hämeenlinna 1.44.48 10.26
6. Tenkanen Liisa Huittinen 1.45.50 11.28
7. Känkänen Sari Turku 1.48.25 14.03
8. Heinänen Saana Tampere 1.49.19 14.57
9. Heinonen Riitta Pori 1.49.55 15.33
10. Halkivaha Minna Oripää 1.50.13 15.51
11. Niittymäki-Koriseva Rita - 1.51.26 17.04
12. Loponen Liisa Tampere 1.53.38 19.16
13. Kauppi Niina Preiviikin Kiri 1.54.44 20.22
14. Kantola Tanja Alastaro 1.57.02 22.40
15. Kuntsi Aino VamPu 1.57.07 22.45
16. Pääskynkivi Eila - 1.57.39 23.17
17. Krekula Katri Kangasalan Kisa 1.58.02 23.40
18. Virtanen Laura - 1.58.30 24.08
19. Mäkelä Tiina Pori 2.00.08 25.46
20. Rekikoski Krista - 2.00.56 26.34
21. Metsämäki Leena Huittinen 2.02.01 27.39
22. Lähdemäki Riikka Ypäjän Yllätys 2.06.31 32.09
23. Luukkanen Eeva Tampere 2.07.12 32.50
24. Hannila Nina Hurahtanet 2.08.52 34.30
25. Hietalahti Henna Vampulan Urheilijat 2.09.24 35.02
26. Ala-Laurinaho Kerttu LoiLe 2.09.43 35.21
27. Kovala Kaisa Salo 2.11.57 37.35
28. Kovala Hanna Salo 2.11.58 37.36
29. Koivu-Salminen Heidi Hurahtanet 2.14.06 39.44
30. Maunula Johanna - 2.14.10 39.48
31. Lehtonen Heidi Vesilahti 2.14.17 39.55
32. Ärölä Anniina Valkeakoski 2.16.23 42.01
33. Leppälä Enni Tampere 2.17.18 42.56
34. Koskinen Liina Sastamala 2.17.21 42.59
35. Jahkola Anna Tampere 2.18.55 44.33
36. Eronen-Levonen Ella Paikkakunta 2.20.01 45.39
37. Leppälä Essi Tampere 2.21.19 46.57
38. Ojaniittu Liisa Vampulan Urheilijat 2.25.28 51.06
39. Yli-Hongisto Tarja Kerava 2.31.04 56.42
40. Yli-Hongisto Eerika Pori 2.32.17 57.55
41. Lehto Tiina Alastaron Urheilijat 2.37.41 63.19
42. Kumpula Eeva-Katri Ykkössählääjät 2.42.10 67.48
Poisjäänyt 3 - 390. Meri Virpi Pori - 373.
Ruokola Pirjetta Helsinki - 363.
Mikkola Sanna Turku

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km =============================

1. Hakala Anne Compactor Finland 1.35.05
2. Tryyki Päivi Liikuttavat 1.36.06 1.01
3. Salminen Päivi Säkylä 1.42.30 7.25
4. Voutilainen Tuula HämTa 1.42.40 7.35
5. Joensuu Niina KK-V 1.46.12 11.07
6. Kyyrönen Hannele Tampereen Yritys 1.47.45 12.40
7. Paunasalo Kati Hurahtanet 1.50.26 15.21
8. Saari Anne HinnYr 1.50.46 15.41
9. Santala Mari Rauma 1.52.43 17.38
10. Haavisto Niina Eura 1.57.01 21.56
11. Laivuori Heli Säkylän Urheilijat 1.58.11 23.06
12. Pekkanen Saara Paikkakunta 1.58.29 23.24
13. Järvinen Essi Hurahtanet 2.02.39 27.34 
14. Reuna Paula Siuro 2.04.37 29.32
15. Forsström Päivi Eura 2.05.53 30.48
16. Raiskio Kirsi Vaulammin Kiusa 2.06.22 31.17
17. Rantala Niina Urjala 2.12.08 37.03
18. Heinonen Elina Helsinki 2.13.41 38.36
19. Vuorinen Anneli Lohja 2.15.15 40.10
20. Jalonen Mari Köyliö 2.15.42 40.37
21. Haavisto Kim Eura 2.15.47 40.42
22. Kykylä Tuula Rutava 2.16.01 40.56
23. Kaappola Liisa Varalan Hiihtoklubi 2.19.18 44.13
Poisjäänyt 3 - 430. Pesonen Eijastiina Rauma - 426.
Unkila Kirsi Tampere - 425.
Halin Tina VarMk

 Naiset 50 vuotta, puoli 21 km =============================

1. Mäkelä Päivi Liikuttavat 1.39.20
2. Sundman Merja Rauma 1.44.42 5.22
3. Aaltonen Erja Nuutajärven Esa 1.45.30 6.10
4. Auranen Pirjo Maskun Kataja 1.49.56 10.36
5. Nurmi Eeva - 2.00.52 21.32
6. Virtanen Leena Paimio 2.10.19 30.59
7. Savijoki Leena Huittinen 2.11.53 32.33
8. Kuusisto Ulla-Maija Euran Raiku 2.12.39 33.19
9. Ahonen Leena Huittinen 2.27.30 48.10
10. Peltola Anne Huittinen 2.29.07 49.47
11. Koivu Mervi Hurahtanet 2.32.36 53.16
Keskeytys 1 - 470. Ruohomäki Arja - Poisjäänyt 1 - 467.
Hiden-Knuutila Heidi Toijala

WarttiMaratonM 10 km ====================

1. Kero Jukka TuUL 33.27
2. Okkonen Jussi Sjunola IF 34.05 0.38
3. Laitinen Jarmo Ra-Lu 35.57 2.30
4. Rantaniitty Ilkka Lauttakylän Luja 37.35 4.08
5. Strömsholm Rolle Herwood Gym 38.56 5.29
6. Nikkilä Sami - 39.18 5.51
7. Liukko-Sipi Ari Vammalan Kuntourheilijat 39.47 6.20
8. Suominen Reima Rauma 46.25 12.58
9. Jalonen Juha Tampere 47.23 13.56
10. Salo Heikki Huittinen 47.34 14.07
11. Langenoja Olli Huittinen 47.48 14.21
12. Nikkilä Hannu - 50.01 16.34
13. Kankaanpää Janne Huittinen 51.12 17.45
14. Ruoho Markku NaVire 51.18 17.51
15. Pietilä Pauli Kiikan Riento 51.51 18.24
16. Jalonen Ari Vanha-Ulvila 53.10 19.43
17. Arbelius Pauli Vantaa 53.16 19.49
18. Seppälä Jarmo LaKo 1.00.04 26.37
19. Reunanen Olli Äetsän Kunto -81 1.03.24 29.57
20. Harju Jarmo Turun Valpas 1.27.49 54.22
Poisjäänyt 1 - 503. Koivula Juha-Pekka Sastamala 
 

 WarttiMaratonN 10 km ====================

1. Välimaa Jonna - 36.37
2. Kero Andreina TuUL 37.41 1.04
3. Laitinen Anna Ra-Lu 40.18 3.41
4. Iso-Ropa Marita VsV 40.40 4.03
5. Nurminen Riikka - 47.49 11.12
6. Uusitalo Sanna Honkakosken Kiri 50.04 13.27
7. Kankaanpää Pihla Lauttakylän Luja 50.29 13.52
8. Arbelius Liisa Vantaa 53.17 16.40
9. Savolainen Elina Lauttakylän Luja 54.05 17.28
10. Aalto Johanna Eura 55.06 18.29
11. Vainio Pirjo Nummela 55.35 18.58
12. Ritola Teija Huittinen 58.47 22.10
13. Halkivaha Päivi Oripää 1.00.04 23.27
14. Vilenius Tarja LaKo 1.00.05 23.28
15. Ahonen Leena Huitinen 1.01.22 24.45
16. Roitto-Mäkelä Niina - 1.14.41 38.04
17. Karttunen Annukka - 1.16.00 39.23
18. Karttunen Tuula Turun Valpas 1.27.48 51.11
Poisjäänyt 1 - 532. Viitamaa Marianne VSV

WarttiPatikkaM 10 km ====================

1. Suominen Mikko Punkalaidun 1.24.56

WarttiPatikkaN 10 km ====================

1. Ruoho Taina Harjavalta 1.00.49
2. Suominen Riikka Punkalaidun 1.24.47 23.58
3. Kyllästinen Heli Punkalaidun 1.24.56 24.07
4. Elkiö Marjaana - 1.28.26 27.37
5. Simolin Anne - 1.28.27 27.38

Miehet 5 vuotta 0.4 km =======================

1. Hynnä Henri Säkylän Varuskunnan Urheilij 2.07
2. Männikkö Velmeri Karinaisten Kunto 2.36 0.29
3. Matintalo Samu Lauttakylän Luja 3.08 1.01
4. Haka-Risku Pyry Nokia 3.32 1.25

Naiset 5 vuotta 0.4 km =======================

1. Hujanen Helmi Viialan Valtti 2.11
2. Kaasalainen Julia Lauttakylän Luja 2.20 0.09
3. Lehtonen Noora Turku 2.35 0.24
4. Peltola Mona Lauttakylän Luja 2.38 0.27
5. Patoranta Emilia Lauttakylän Luja 2.46 0.35
6. Alanen Jenny Lauttakylän Luja 2.57 0.46

7. Syrjälä Alina Tammelan Ryske 3.41 1.30
8. Nippala Mimosa Hanko 5.16 3.05
Poisjäänyt 1 - 809. Husanen Vilja Viiala

 Miehet 7 vuotta 2 km =====================

 1. Syrjälä Elmeri Tammelan Ryske 10.45
2. Lehtinen Rasmus Lauttakylän Luja 12.31 1.46
3. Maine Erkka Lauttakylän Luja 13.15 2.30
4. Patoranta Oskari Lauttakylän Luja 13.31 2.46
5. Alanen Akseli Lauttakylän Luja 15.20 4.35

Naiset 7 vuotta 2 km =====================

1. Latva Jeannette ÅIFK 11.03
2. Virtanen Lilli Vammalan seudun voima 12.49 1.46
3. Naatula Josefiina Lauttakylän Luja 12.55 1.52
4. Leppäniemi Inari KKV 13.14 2.11
5. Häihänen Jenni Lauttakylän Luja 13.46 2.43
6. Nippala Vanessa Hanko 15.42 4.39

Miehet 9 vuotta 2 km =====================

1. Mäntylä Joona Lauttakylän Luja 9.31
2. Syrjälä Niilo Tammelan Ryske 10.14 0.43
3. Rantahalvari Lassi Virttaan Nousu 10.24 0.53
3. Virtanen Julle Vammalan seudun Voima 10.24 0.53
5. Nieminen Joonas PunKu 10.29 0.58
6. Huvila Jere Virttaan Nousu 10.31 1.00
7. Rantahalvari Ossi Virttaan Nousu 11.06 1.35
8. Huvila Jesse Virttaan Nousu 11.39 2.08
9. Rantanen Lauri Virttaan Nousu 13.52 4.21

Naiset 9 vuotta 2 km =====================

1. Iso-Ropo Karoliina VsV 9.53
2. Latva Isabella ÅIFK 10.10 0.17
3. Kosonen Silja Raision Kuula 11.11 1.18
4. Aalto Jade Lauttakylän Luja 11.20 1.27
5. Maine Lotta-Maria Lauttakylän Luja 11.39 1.46

6. Aalto Eerika Eura 12.16 2.23
7. Peltola Nea Lauttakylän Luja 12.40 2.47

Miehet 11 vuotta 2 km =====================

1. Rantahalvari Leo Virttaan Nousu 9.20
2. Rantahalvari Onni Virttaan Nousu 9.24 0.04
3. Rantanen Eero Virttaan Nousu 10.07 0.47
4. Aalto Jari Eura 10.58 1.38
5. Heikkinen Veikka Pirkkalan Hiihtäjät 11.10 1.50
6. Kaunistola Juho Lauttakylän Luja 12.36 3.16
7. Jokinen Ilari Lauttakylän Luja 14.12 4.52

Poisjäänyt 2 - 723. Martti Ilari Loimaan Jankko - 721.
Lius Jaska TU-38

Naiset 11 vuotta 2 km =====================

1. Pakola Jonna Kosken Kaiku 9.37
2. Matintalo Veera Lauttakylän Luja 10.25 0.48
3. Naatula Jasmiina Lauttakylän Luja 11.33 1.56
4. Häihänen Janna Lauttakylän Luja 12.08 2.31
5. Lähteenmäki Anni Lauttakylän Luja 12.09 2.32

6. Pääkkönen Julia - 13.26 3.49

Miehet 13 vuotta 4 km =====================

1. Strömsholm Robert Herwood Gym 17.51
2. Heikkinen Juho Pirkkalan Hiihtäjät 18.25 0.34
3. Pääkkönen Jaakko - 21.39 3.48
4. Aalto Jere Lauttakylän Luja 31.15 13.24

Naiset 13 vuotta 4 km =====================

1. Koljonen Inka Punkalaitumen Kunto 19.15
2. Matintalo Janita Lauttakylän Luja 19.44 0.29
3. Aalto Jane Lauttakylän Luja 21.47 2.32
4. Savolainen Annika Lauttakylän Luja 22.02 2.47
5. Jokinen Riikka Lauttakylän Luja 22.04 2.49

Tulospalvelu: Timo Jokinen

Kuvia Maisematiemaratonilta

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

XIII Maisematiemaraton 2009              

 

T U L O K S E T             12.9.2009
Lauttakylän Luja                          ---------------                 20:51

Sija Nimi                     Seura                          Tulos        Ero

     Miehet 42 km
     ============

  1. Huunonen Janne           Pori                         3.19.14
  2. Anttila Timo             Rauma                        3.23.17        4.04
  3. Järvinen Antti           Liikuttavat                  3.30.46       11.33
  4. Miikki Kari              Liedon Luja                  3.31.20       12.07
  5. Rantanen Miika           Rauman työväen urheilijat    3.44.04       24.51
  6. Rantanen Teppo           K-rauta Passeli              3.50.20       31.07
  7. Toriseva Tuomas          Helsinki                     4.03.08       43.55
  8. Susi Juha                Viiala                       4.12.58       53.45
  9. Meriniemi Tuukka         Helsinki                     4.14.12       54.59
 10. Salo Jukka               KK-V                         4.28.37       69.24
 11. Nuotio Miska             Pori                         4.49.25       90.12
 12. Fischer Erno             Huittinen                    5.14.44      115.31

 Keskeytys   1
  -  12.            Seppälä Marko            Vasaraisten Isku
 Poisjäänyt   1
  -   8.            Witham Herman            Järvenpää


     Miehet 40 vuotta 42 km
     ======================

  1. Ilola Ari                Endurance                    3.18.45
  2. Kulmala Petri            Euran Kanoottiklubi          3.35.46       17.02
  3. Jaakkonen Jouni          Hyvinkää                     3.43.20       24.36
  4. Hietalahti Veli          Punkalaidun                  4.00.45       42.01
  5. Salminen Rami            Rauma                        4.17.10       58.26
  6. Selus Jarkko             Huittinen                    4.27.42       68.58
  7. Rosendahl Pekka          Kokemäki                     4.58.33       99.49

 Keskeytys   1
  -  37.            Laaksonen Jukka          Ypäjä


     Miehet 45 vuotta 42 km
     ======================

  1. Alho Vesa                Tajut                        3.04.59
  2. Anttila Hannu            Tammela                      3.22.38       17.39
  3. Vciechowski Piotr        Ozpr Pkp Opole               3.24.47       19.48
  4. Tuuli Reima              Varalan maratonklubi         3.29.31       24.32
  5. Reponen Anssi            Korson Kengurut              3.32.18       27.19
  6. Nevalainen Kai           Masku                        3.39.48       34.49
  7. Voutilainen Heino        KKP                          3.41.58       36.59
  8. Viljanen Ari             APK-maratoonarit             4.07.39       62.40
  9. Leander Jarmo            Riihimäki                    4.11.23       66.24
 10. Ruusila Jukka            Häjyt                        4.12.32       67.33
 11. Laine Olli               Turku                        4.14.42       69.43
 12. Timoskainen Markku       Espoo                        4.38.04       93.05
 13. Anttila Pentti           Sastamala                    5.46.46      161.47

 Poisjäänyt   1
  -  71.            Rautarinta Pasi          Masku


     Miehet 50 vuotta 42 km
     ======================

  1. Leppänen Pekka           Mellilä                      2.57.16
  2. Virta Markku             Loimaan Leisku               3.02.06        4.51
  3. Hannikainen Jorma        Espoo                        3.04.42        7.27
  4. Saastamoinen Mauno       Turku                        3.11.22       14.07
  5. Sahla Reijo              Littoinen                    3.19.41       22.26
  6. Sivosavi Veikko          Maskun Kataja                3.28.40       31.25
  7. Malinen Pasi             EuRa                         3.33.01       35.46
  8. Tatti Pekka              Huittisten Maratoonarit      3.42.11       44.56
  9. Laatikainen Jouko        Kalevin Siipi-Veikot         3.45.05       47.50
 10. Myllymäki Kari           Sandvik Maraton Club         3.55.00       57.45
 11. Kokkonen Asko            Vampula                      4.02.24       65.09
 12. Lielahti Heikki          Wihan kilometrit             4.10.59       73.44
 13. Välimäki Tapani          Varalan maratonklubi         4.28.47       91.32

 Poisjäänyt   1
  -  92.            Nieminen Esa             Järvenpää


     Miehet 55 vuotta 42 km
     ======================

  1. Halkivaha Erkki          Oripää                       3.08.46
  2. Ollila Veikko            Rajamäki                     3.12.26        3.40
  3. Koskinen Markku          Turku                        3.31.04       22.18
  4. Lintulahti Antero        Oriveden Erikoiselementti    3.36.28       27.42
  5. Koivisto Arto            Peipohjan Vanhat Miehet      3.45.30       36.44
  6. Hakamäki Pentti          Euran Kemikalio              4.03.09       54.23
  7. Pyykkönen Timo       Tampere                      4.07.10       58.24

 Poisjäänyt   1
  - 121.            Kortelahti Juhani        Liikuttavat


     Miehet 60 vuotta 42 km
     ======================

  1. Moilanen Martti          Järvenkiertäjät              3.28.28
  2. Ajosmäki Antti           Sweco Marine                 3.42.45       14.18
  3. Mannsten Hans            Häjyt                        3.43.41       15.14
  4. Kostiainen Aimo          Global Mariners              4.01.44       33.17
  5. Saarinen Raimo           Häjyt                        4.04.27       36.00
  6. Ranta Kari               Järvenkiertäjät              4.14.31       46.04
  7. Mänttäri Matti           Wihan kilometrit             4.37.57       69.30
  8. Heino Markku             Rauma                        4.55.39       87.12
  9. Kaukonen Aarin           Liikkeelle, com k18          5.22.17      113.50
 10. Huotari Matti            Häjyt Sodankylä              6.00.20      151.53


     Naiset 42 km
     ============

  1. Salo Katri               Pori                         3.49.32
  2. Sirkka Aino              APK-Maratoonarit             4.52.49       63.17

 Poisjäänyt   1
  - 162.            Minkkinen Niina          APK-Maratoonarit


     Naiset 40 vuotta 42 km
     ======================

  1. Boman Pirjo              Espoo                        3.25.56
  2. Sivosavi Outi            Turku                        3.28.40        2.45
  3. Hynnä Jaana              Liikuttavat                  3.29.41        3.46
  4. Vallivaara-Pasto Ritva   Häjyt                        3.39.43       13.48
  5. Haunia Sirja             Sastamala                    4.03.44       37.49
  6. Salo Marke               Vammala                      4.07.12       41.17
  7. Piispanen Päivi          Tampere                      4.11.07       45.12
  8. Reuna Paula              Siuro                        4.14.39       48.44
  9. Järvinen Virpi           Huittinen                    4.27.13       61.18

 

     Miehet, puoli 21 km
     ===================

  1. Jääskeläinen Jouko       Forssa Salama                1.16.04
  2. Välimäki Markus          Ylöjärven Urheilijat         1.16.23        0.20
  3. Suominen Otto            Patria                       1.23.07        7.04
  4. Ovaska Marko             TuUL                         1.25.01        8.58
  5. Penttilä Janne           Parkanon Urheilijat          1.28.04       12.01
  6. Penttilä Juuso           PunKu                        1.28.46       12.43
  7. Suoramaa Juho            Rauma                        1.30.02       13.59
  8. Leikkanen Antti          Tampere                      1.30.19       14.16
  9. Kelkka Mikko             LLuja                        1.30.41       14.38
 10. Suominen Samu            APK-maratoonarit             1.30.50       14.47
 11. Harju Petri              APK-maratoonarit             1.31.45       15.42
 12. Siljamäki Pasi           Norinkylä                    1.32.01       15.58
 13. Penttilä Tapani          PunKu                        1.32.32       16.29
 14. Tuominen Markku          APK-maratoonarit             1.33.50       17.47
 15. Karo Jani                Nokia                        1.34.01       17.58
 16. Kukila Esa               Turku                        1.34.22       18.19
 17. Keskitalo Juhani         LLuja                        1.35.05       19.02
 18. Kauppinen Eero           Stormin Teräs                1.37.05       21.02
 19. Saari Risto              TaJu                         1.39.26       23.23
 20. Merikivi Heikki          Turku                        1.44.28       28.25
 21. Lind Kalle               Pori                         1.45.12       29.09
 22. Valve Heikki             Kangasala                    1.45.53       29.50
 23. Haapala Jukka            Tajut                        1.47.54       31.51
 24. Hannus Mika              Nokia                        1.48.07       32.04
 25. Järvinen Olli            Ulvila                       1.48.44       32.41
 26. Kaasalainen Martti       Turku                        1.51.15       35.12
 27. Mäkitalo Juha            Nokia                        1.53.09       37.06
 28. Sillanpää Jukka          Tampere                      1.56.51       40.48
 29. Nieminen Pasi            Huittinen                    1.57.52       41.49
 30. Karttunen Tapio          Huittinen                    1.59.16       43.13
 31. Koivisto Jussi           Tampere                      2.00.22       44.19
 32. Kattilakoski Olli        Vammalan Kuntourheilijat     2.25.11       69.08
 33. Mäkitalo Petteri         Kauttua                      2.31.44       75.41
 33. Henriksson Mika          Kauttua                      2.31.44       75.41

 Poisjäänyt   3
  - 223.            Tolvanen Ville           Eduskunnan urheilukerho
  - 217.            Höglund Christian        IF Femman
  - 216.            Palm Antti               Tampere


     Miehet 40 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Nurmo Mika               PunKu                        1.16.55
  2. Jalonen Marko            KU-58                        1.19.41        2.46
  3. Koskenoja Juha           Jokioisten Jänne             1.21.26        4.31
  4. Vainio Marko             Äetsä                        1.21.47        4.52
  5. Koski Rauno              Stormin Teräs                1.26.43        9.48
  6. Männikkö Jari            Karinaisten Kunto            1.28.30       11.35
  7. Malinen Juha             Sastamala                    1.30.46       13.51
  8. Saarenko Tapio           Turku                        1.30.58       14.03
  9. Suonpää Harri            Areva T&D                    1.33.31       16.36
 10. Uusitalo Vesa            Honkakoski                   1.35.22       18.27
 11. Pyssysalo Tero           Tuusulanjärven Urheilijat    1.36.29       19.34
 12. Wiik Pekka               Huittinen                    1.36.40       19.45
 13. Aalto Kimmo              NoCanDo                      1.37.15       20.20
 14. Hirvonen Hannu           Urju                         1.42.24       25.29
 15. Kulmala Pekka            Sastamala                    1.42.57       26.02
 16. Leppäniemi Marko         Kokemäki                     1.44.35       27.40
 17. Punkka Sami              Sastamala                    1.45.41       28.46
 18. Keskinen Esa             Sastamala                    1.47.01       30.06
 19. Ruohomaa Veikko          Huittinen                    1.53.26       36.31
 20. Niemi Jari               PunKu                        1.53.52       36.57
 21. Lilja Mikko              NoCanDo                      1.55.16       38.21
 22. Heino Pasi               NoCanDo                      1.57.08       40.13
 23. Kerokoski Vesa           Nousiainen                   2.05.06       48.11

 Poisjäänyt   1
  - 256.            Antila Petri             Alastaro


     Miehet 50 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Välimaa Harri            Euran Raiku                  1.26.51
  2. Reunanen Jari            Virttaan Nousu               1.28.11        1.21
  3. Aittokallio Jukka        Varalan maratonklubi         1.30.20        3.30
  4. Aaltonen Klaus           Nuutajärven Esa              1.32.02        5.12
  5. Nordlund Hannu           APK-maratoonarit             1.32.05        5.15
  6. Saari Timo               Reininmaan Oravat            1.34.00        7.10
  7. Tiiri Erkki              Tampere                      1.36.25        9.35
  8. Henttinen Tapani         PunKu                        1.36.31        9.41
  9. Keskimäki Tapio          Turku                        1.39.27       12.37
 10. Tiiri Jorma              VSVU                         1.41.50       15.00
 11. Kaarnaoja Kari           Tainionkosken Tähti          1.41.55       15.05
 12. Kuoppala Kari            Riihimäen Kiista-Veikot      1.44.09       17.19
 13. Virtanen Pentti          Äetsän Kunto -81             1.46.06       19.16
 14. Kauranen Simo            Forssa                       1.48.30       21.40
 15. Harteva Kauko            Turku                        1.49.19       22.29
 16. Helminen Heikki          Loimaa                       1.53.51       27.01
 17. Ristimäki Jari           SKO. Skiteam                 1.55.37       28.47
 18. Virko Esa                Vahto                        1.56.01       29.11
 19. Knuutila Heikki          Toijala                      1.57.33       30.43
 20. Hänti Kari               Vampula                      2.02.45       35.55
 21. Mäkelä Jukka             Mänttä                       2.05.24       38.34
 22. Koskinen Kari            Sastamala                    2.09.53       43.03

 Poisjäänyt   1
  - 303.            Perkola Pentti           Huittisten maratonkerho


     Miehet 60 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Nevalainen Auvo          B-Isku                       1.30.31
  2. Issakainen Pertti        Kalviaisten Urh.             1.34.13        3.43
  3. Suominen Jouko           SAMK                         1.37.20        6.50
  4. Vastamäki Seppo          Ypäjän Yllätys               1.39.05        8.35
  5. Suominen Pertti          Euran Raiku                  1.40.11        9.41
  6. Peltola Eero             Joken Talli                  1.41.28       10.58
  7. Karo Pentti              Tottijärven Urheilijat       1.44.26       13.56
  8. Malin Risto              Virttaan Nousu               1.50.30       20.00
  9. Peurala Pekka            PunKu                        2.03.30       33.00
 10. Saari Teuvo              Reininmaan Oravat            2.04.33       34.03
 11. Turkki Mikko             Västilän Voima               2.09.30       39.00

 Poisjäänyt   1
  - 324.            Kuusiluoma Risto         Porin Kuntoilijat


     Naiset, puoli 21 km
     ===================

  1. Joensuu Niina            KK-V                         1.46.17
  2. Paunasalo Kati           Saarioinen                   1.47.14        0.58
  3. Ranta Johanna            Peipohja                     1.48.56        2.40
  4. Tenkanen Liisa           Huittinen                    1.52.19        6.03
  5. Höylänen Jenni           LLuja                        1.53.27        7.11
  6. Kallio Viivi             Tampere                      1.55.19        9.03
  7. Annunen Taru              HPSH                        1.55.59        9.43
  8. Okker Saija              Järvenpää                    1.56.06        9.50
  9. Lähdemäki Riikka         Ypäjän Yllätys               1.57.01       10.45
 10. Liesmäki Eija            Huittinen                    1.57.28       11.12
 11. Rapeli Nina              Komas Oy                     1.58.07       11.51
 12. Maijala Pauliina         Letku                        1.58.20       12.04
 13. Järvinen Essi            Valkeakoski                  2.00.04       13.48
 14. Loponen Liisa            Sastamala                    2.00.23       14.07
 15. Ojaniittu Liisa          VampU                        2.02.21       16.05
 16. Jokela Eeva               Vammalan Kuntourheilijat    2.03.21       17.05
 17. Ketola Sari              Kokemäki                     2.05.00       18.44
 18. Luukkanen Eeva           Tampere                      2.05.18       19.02
 19. Anttila Minna            Rauma                        2.11.58       25.42
 20. Mertsalmi Sanna          Tampereen Pyörä-pojat        2.12.15       25.59
 20. Mertsalmi-Vuorinen Lotta Kone ja Kuljetus Maxi Oy     2.12.15       25.59
 22. Sillanpää Eija           Punkalaidun                  2.12.58       26.42
 23. Castaneda Jovana         Helsinki                     2.19.57       33.41
 24. Vaha Marianne            Someron Esa                  2.22.26       36.10
 25. Viljanen Jaana           Valkeakoski                  2.22.37       36.21
 26. Lehtinen Kati            PiPi                         2.23.57       37.41
 27. Rajanti Christa          Ylöjärvi                     2.40.05       53.49
 27. Ylivinkka Tutta          Tottijärvi                   2.40.05       53.49
 29. Yli-Korpela Marjut       Huittinen                    3.49.19      123.03
 29. Metsämäki Leena          Huittinen                    3.49.19      123.03

 Poisjäänyt   4
  - 362.            Kyyrönen Iida            Tampereen Yritys
  - 360.            Ruusila Aija             Tampere
  - 345.            Krok Eija                Turku
  - 340.            Loponen Liisa            Sastamala


     Naiset 40 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Reilimo Marja            Turku                        1.41.24
  2. Aaltonen Erja            Nuutajärven Esa              1.48.19        6.55
  3. Knuutila Satu            KoRy                         1.54.20       12.56
  4. Laivuori Heli            Säkylän Urheilijat           1.58.03       16.39
  5. Fabritius Heljä          Ypäjä                        2.04.11       22.47
  6. Riento Sirpa             Peipohja                     2.04.39       23.15
  6. Kangas Taina             Kokemäki                     2.04.40       23.16
  8. Jokela Riikka            Kokemäki                     2.05.00       23.36
  9. Järvinen Eeva-Riitta     Pispalan Pinkojat            2.05.04       23.40
 10. Koljone Hanna            PunKu                        2.08.21       26.57
 11. Silvan Pauliina          Hämeenlinna                  2.13.01       31.37
 12. Nordström Minna          Hämeenlinna                  2.14.01       32.37
 13. Kemppainen Taina         Huittinen                    2.17.06       35.42
 14. Vuoksenmaa Johanna       Pispalan Pinkojat            2.20.10       38.46
 15. Karimo Kirsi             Pispalan Pinkojat            2.23.34       42.10

 Poisjäänyt   1
  - 390.            Notkonen Kirsti          Nokia


     Naiset 50 vuotta, puoli 21 km
     =============================

  1. Asp Mirva                AKP-maratoonarit             1.32.53
  2. Heinonen Ritva           Säkyälän Varusk urh          1.47.23       14.30
  3. Uotila Marja             Liikuttavat                  1.52.31       19.38
  4. Turunen Seija            Alastaro                     1.59.20       26.27
  5. Keränen Hilkka           Turun Doorikset              2.01.13       28.20
  6. Vihlman Marjatta         Liikuttavat                  2.05.58       33.05
  7. Savijoki Leena           Huittinen                    2.06.25       33.32
  8. Ruohomäki Arja           Huittinen                    2.06.44       33.51
  9. Niemi Tarja              Huittinen                    2.09.53       37.00
 10. Hiden-Knuutila Heidi     Kela                         2.11.16       38.23
 11. Ahonen Leena             Huittinen                    2.19.29       46.36
 12. Kulmala Kaisa            Ypäjän Yllätys               2.22.31       49.38
 13. Hyvönen Marjukka         Pispolan Pirkojat            2.23.46       50.53
 14. Lindström Taina          Helsinki                     2.24.20       51.27
 15. Tiila Lindström          Espoo                        2.29.06       56.13

 Poisjäänyt   1
  - 427.            Asp Mirva                APK-maratoonarit


     WarttiMaratonM 10 km
     ====================

  1. Rantaniitty Ilkka        LLuja                          37.07
  2. Männikkö Valtteri        Karku                          37.22        0.15
  3. Strömsholm Rolle         Herwood Gym                    37.38        0.31
  4. Liukko-Sipi Ari          Vammalan Kuntourheilijat       39.06        1.59
  5. Pakkanen Juha            PIR-HI                         40.52        3.45
  6. Marila Harri             Liikuttavat                    43.53        6.46
  7. Wiik Sampo               Huittinen                      46.44        9.37
  8. Sarell Juha              Äetsän Kunto                   47.02        9.55
  9. Langenoja Olli           Huittinen                      48.03       10.56
 10. Ruoho Markku             Nakkilan Vire                  49.08       12.01
 11. Vainio Juha              Nummela                        51.00       13.53
 12. Suvitie Pekka            Kouvola                        52.19       15.12
 13. Kankaanpää Janne         LLuja                          53.25       16.18
 14. Männikkö Viljami         Karku                          53.28       16.21
 15. Kärki Mika               LLuja                          54.31       17.24
 16. Virtanen Tenho           Huittinen                      54.37       17.30
 17. Mattila Markku           Tampere                        55.27       18.20
 18. Rantanen Markku          Sastamala                      59.13       22.06
 19. Reunanen Olli            Sastamala                    1.06.56       29.49


     WarttiMaratonN 10 km
     ====================

  1. Välimaa Jonna            Vammalan Seudun Voima          38.08
  2. Matintalo Terhi          LLuja                          43.47        5.39
  3. Nieminen Johanna         PunKu                          44.58        6.50
  4. Nurminen Riikka          Sastamala                      47.46        9.38
  5. Kuntsi Aino              VamPu                          48.26       10.18
  6. Varblane Kristiina       Helsinki                       48.40       10.32
  7. Kankaanpää Saana         LLuja                          52.08       14.00
  8. Marika Langenoja-Suvitie Kouvola                        52.19       14.11
  9. Perkola Raili            Huittinen                      54.36       16.28
 10. Vainio Pirjo             Nummela                        54.50       16.42
 11. Väisänen Paula           Kiikan Riento                  59.29       21.21
 12. Aalto Johanna            Eura                           59.58       21.50
 13. Halkivaha Päivi          Oripää                       1.00.09       22.01
 14. Hakanen Heljä            Liikuttavat                  1.00.33       22.25
 15. Kivimäki Mirka           Huittinen                    1.05.10       27.02
 15. Kivimäki Tanja           Pori                         1.05.11       27.03
 17. Ojaniittu Kaisa          VampU                        1.05.44       27.36
 18. Järvi Paula              HSYU-95                      1.11.27       33.19
 19. Roitto-Mäkelä Niina      Mänttä                       1.12.32       34.24
 20. Karttunen Annukka        Huittinen                    1.13.06       34.58


     WarttiPatikkaM 10 km
     ====================

  1. Koskinen Ari             Sastamala                    1.06.56
  2. Suominen Mikko           Punkalaidun                  1.21.52       14.57
  3. Suontausta Juha          Huittinen                    1.28.53       21.58

 Poisjäänyt   1
  - 522.            Alajoki Pasi             Joletek Oy

     WarttiPatikkaN 10 km
     ====================

  1. Suominen Riikka          Punkalaidun                  1.20.32
  2. Kyllästinen Heli         Punkalaidun                  1.20.51        0.20
  3. Reunanen Marja           Joletek Oy                   1.30.45       10.14


     Miehet  5 vuotta 0.4 km
     =======================

  1. Harju Ville              Porin Yleisurheilu              1.52
  2. Rautakallio Juuso        Äetsä                           2.16        0.24
  3. Maine Erkka              LLuja                           2.19        0.27
  4. Heinonen Max             VsV                             2.32        0.40
  5. Kärki Mikko              LLuja                           2.43        0.51
  6. Kaapu Topias             Punkalaidun                     2.58        1.06
  7. Matintalo Samu           LLuja                           3.37        1.45
  8. Männikkö Velmeri         Kasku                           3.47        1.55

 Poisjäänyt   2
  - 587.            Tamminen Teemu           PunKu
  - 584.            Virtanen Juho            LLuja


     Naiset  5 vuotta 0.4 km
     =======================

  1. Häihänen Jenni           LLuja                           2.00
  2. Ala-Aho Emmi             NoNo                            2.07        0.07
  3. Yli-Parri Julia          Punkalaidun                     2.20        0.20
  4. Lausniemi Aino           VAPS                            2.22        0.22
  5. Kärki Olivia             LLuja                           2.30        0.30
  6. Kaasalainen Julia        LLuja                           2.37        0.37
  7. Kaitaranta Iina          LLuja                           3.05        1.05
  8. Tiuttu Elli              LLuja                           3.08        1.08
  9. Tiuttu Elisa             LLuja                           3.32        1.32

 10. Sivonen Venla            Tampereen Pyrintö               4.00        2.00
 11. Poutala Aamu             Huittinen                       4.18        2.18

 Poisjäänyt   1
  - 811.            Hujanen Helmi            Koskioinen


     Miehet  7 vuotta 2 km
     =====================

  1. Pyssysalo Aron           Tuusulanjärven Urheilijat      12.00
  2. Pihjalavirta Jaani       Nokian Pyry                    14.05        2.06
  3. Rautakallio Aleksi       Äetsä                          14.55        2.56
  4. Kulmala Arttu            VsV                            15.14        3.15
  5. Toppinen Juho            Märynummi                      15.18        3.19
  5. Patoranta Oskari         LLuja                          15.18        3.19


     Naiset  7 vuotta 2 km
     =====================

  1. Maine Lotta-Maria        LLuja                          12.57
  2. Naatula Josefiina        LLUja                          14.34        1.37

  3. Virtanen Lilli           VsV                            14.52        1.55
  4. Leppäniemi Inari         Kokemäen K-V                   16.27        3.30
  5. Jamalainen Mila          Tampere                        17.04        4.07

 

     Miehet  9 vuotta 2 km
     =====================

  1. Mäntylä Joona            LLuja                          10.13
  2. Martti Ilari             Loimaan Jankko                 10.26        0.14
  3. Kärki Oskari             LLuja                          10.38        0.26
  4. Nieminen Joonas          PunKu                          10.55        0.43
  5. Hollo Eemeli             Loimaan Jankko                 11.02        0.50
  6. Heikkinen Veikka         Pirkkalan Hiihtäjät            11.18        1.06
  7. Virtanen Julle           VsV                            11.37        1.25
  8. Kaunistola Juho          LLuja                          11.57        1.45
  9. Nyberg Nico              Tampere                        12.14        2.02
 10. Kulmala Aaro             VsV                            12.20        2.08
 11. Lausniemi Arttu          Vaps                           13.43        3.31
 12. Harju Lasse              Porin Yleisurheilu             13.44        3.32


     Naiset  9 vuotta 2 km
     =====================

  1. Matintalo Veera          LLuja                          10.27
  2. Heinonen Jenna           VsV                            12.43        2.16
  3. Hollo Eveliina           Loimaan Jankko                 13.06        2.39
  4. Pääkkönen Julia          Pori                           14.17        3.50
  5. Ojala Henna              Sastamala                      14.49        4.22


     Miehet 11 vuotta 2 km
     =====================

  1. Pyssysalo Anton          Tuusulanjärven Urheilijat       9.21
  2. Strömsholm Robert        Herwood Gym                     9.33        0.13
  3. Mäkinen Tuukka           LLuja                           9.37        0.17
  4. Heikkinen Juho           Pirkkalan Hiihtäjät            10.11        0.51
  5. Sariola Oskari           Virttaan Nousu                 10.22        1.02
  6. Tuomola Tuomas           LLuja                          10.36        1.16
  7. Pääkkönen Jaakko         Pori                           11.48        2.28
  8. Kulmala Leevi            VsV                            12.30        3.10
  9. Isoherranen Jussi        Valkeakoski                    13.22        4.02
 10. Viljanen Eetu            LLuja                          15.14        5.54


     Naiset 11 vuotta 2 km
     =====================

  1. Aalto Jane               LLuja                           9.50
  2. Kankaanpää Pihla         LLuja                          10.19        0.30
  3. Kaasalainen Fanni        LLuja                          11.02        1.13
  4. Savolainen Annika        LLuja                          11.02        1.13

  5. Kyyrönen Essi            Tampereen Yritys               11.13        1.24
  6. Naatula Jasmiina         LLuja                          11.15        1.26
  7. Pihlajavirta Liida       Nokian Pyry                    11.42        1.53
  8. Vainio Emmi              Huittinen                      15.07        5.18
  9. Mäkelä Noora             LLuja                          15.56        6.07
 10. Lehto Annika             Huittinen                      16.03        6.14


     Miehet 13 vuotta 4 km
     =====================

  1. Hopeasalo Lassi          Teivo Stayers                  16.49
  2. Ala-Aho Joro             NoNo                           18.55        2.06
  3. Tamminen Samuli          PunKu                          19.57        3.08
  4. Tuomola Eero             LLuja                          20.27        3.38


     Naiset 13 vuotta 4 km
     =====================

  1. Matintalo Janita         LLuja                          20.29
  2. Savolainen Heidi         LLuja                          20.35        0.07
  3. Jokinen Riikka           LLuja                          23.58        3.30

 Keskeytys   2
  - 975.            Toppinen Anni            Märynummi
  - 974.            Saari Jenna              Tampere

 

Tulospalvelu: Timo Jokinen, LLujan hiihtojaosto, Huittinen
 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57       31.05
15. Ella Kivipelto           Lauttakylän Pyry             2.10.11       31.19
16. Susanna Virtanen         Huittinen                    2.13.47       34.55
17. Lila Anttila             Vammala                      2.15.57       37.05
18. Tiina Anttila            Vammala                      2.15.57       37.05
19. Petra Koivu              Roismala                     2.17.37       38.45
20. Emmi Sairanen            Huittinen                    2.20.59       42.07
21. Kati Lehtinen            Tahmelan Talsijat            2.23.33       44.41
22. Hanna Vandell            Kokemäki                     2.30.53       52.01
23. Henna Jussila            Tampere                      3.06.23       87.31
Poisjäänyt   2 - 381.            Kirsti Ilomäki           Valkeakosken Haka  - 380.           
Maria Pietilä            Tampere

Naiset 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Anne Hakala              Compactor Finland            1.33.17 
2. Päivi Tryyki             Liikuttavat                  1.35.06        1.49 
3. Hannele Kyyrönen         Tampereen Yritys             1.46.30       13.13 
4. Jaana Hynnä              Liikuttavat                  1.49.00       15.43 
5. Sirpa Riento             Peipohja                     1.54.21       21.04 
6. Taina Kangas             Kokemäki                     1.54.21       21.04 
7. Kirsti Notkonen          Nokia                        1.57.18       24.01 
8. Eeva Jokela              Vammalan Kuntourheilijat     1.59.26       26.09 
9. Merja Ahvenjärvi         Nokian Urheilijat            2.00.35       27.18
10. Eeva-Riitta Järvinen     Tahmelan Talsijat            2.00.54       27.37
11. Leena Lähteenmäki        Huittinen                    2.01.51       28.34
12. Tanja Vaskunlahti        Korkeaoja                    2.02.14       28.57
13. Hanna-Kaisa Sarkki       Vammala                      2.02.26       29.09
14. Satu Tanskanen           Tampere                      2.02.29       29.12
15. Hanna Koljonen           Punkalaitumen Kunto          2.02.31       29.14
16. Katriina Laurila         Liikuttavat                  2.04.45       31.28
17. Tuula Kykylä             Vampulan Urheilijat          2.10.56       37.39
18. Johanna Vuoksenmaa       Tahmelan Talsijat            2.24.47       51.30
19. Tuija Heinonen           Lahti                        2.28.59       55.42
20. Heli Laivuori            Hockey Mimmit                2.32.02       58.45
21. Virve Saarinen           Hockey Mimmit                2.32.33       59.16
22. Jaana Aaltonen           Lahti                        2.35.21       62.04
23. Tarja Lähdemäki          Köyliö                       2.46.10       72.53
Poisjäänyt   4  - 430.            Tuija Aro                Huittinen  - 427.           
Erja Aaltonen            Nuutajärven Esa  - 424.           
Kristiina Wallenius      Tampere  - 421.           
Tuula Voutilainen        HämTa

Naiset 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Ritva Heinonen           Säkylän Varuskunnan Urheilij 1.48.58 
2. Arja Ruohomäki           Huittinen                    2.01.02       12.03 
3. Seija Turunen            Alastaro                     2.02.35       13.36 
4. Helena Halla             Nokian kaupunki              2.04.20       15.21 
5. Tarja Niemi              Huittinen                    2.07.05       18.07 
6. Heidi Hiden-Knuutila     Toijala                      2.14.34       25.36 
7. Leena Ahonen             Huittinen                    2.15.19       26.21 
8. Taina Lindström          Helsinki                     2.27.43       38.45 
9. Tiila Lindström          Espoo                        2.27.53       38.55
10. Marjukka Hyvönen         Tahmelan Talsijat            2.29.10       40.11
11. Mari Hemmo-Markkula      Helsinki                     2.32.54       43.55

PuoliPatikka

N 21 km  
1. Sirpa Mäkitalo           Eura                         2.15.46 
2. Riitta Muuvila           Eura                         2.15.47        0.00

 

 

VARTTIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

WarttiMaratonM 10 km  
1. Jussi Nurmi              Nakkilan Vire                  32.27 
2. Kalle Lempinen           PorY                           35.50        3.22 
3. Ilkka Rantaniitty        Lauttakylän Luja               37.53        5.25 
4. Rolle Strömsholm         Tampere                        38.41        6.13 
5. Valtteri Männikkö        Karinaisten Kunto              39.11        6.43 
6. Rami Heikkonen           FU-47                          40.29        8.01 
7. Ari Liukko-Sipi          Köyliön Lallit                 40.41        8.13 
8. Tomi Heinola             Lauttakylän Luja               41.22        8.55 
9. Arto Lehtovaara          Vampulan Urheilijat            41.24        8.56
10. Olli Seppänen            Fiskari                        42.28       10.00
11. Juha Pakkanen            Pirkkalan Hiihtäjät            42.32       10.04
12. Tomi Mäkinen             Harjavallan Jymy               43.59       11.32
13. Juha Sarell              Liikuttavat                    45.54       13.26
14. Heimo Lahtovaara         Vampulan Urheilijat            47.37       15.10
15. Olli Langenoja           Huittinen                      47.37       15.10
16. Sampo Wiik               Keikyä                         48.55       16.27
17. Tenho Virtanen           Huittinen                      54.16       21.48
18. Jukka Mäkelä             Mänttä                         54.53       22.25
19. Jaakko Kurikka           Punkalaitumen Kunto            58.15       25.47
20. Jesse Virtanen           Tampere                      1.03.58       31.30
21. Viljami Männikkö         Karinaisten Kunto            1.04.23       31.56
22. Jussi Kannisto           Huittinen                    1.13.16       40.48
23. Markus Suominen          Punkalaidun                  1.18.48       46.20
24. Pertti Vepsä             Nakkilan Vire                1.25.13       52.46
Poisjäänyt   1  - 500.            Tomi Hantula             Nokia

WarttiMaratonN 10 km  
1. Paula Nurmi              Nakkilan Vire                  38.54 
2. Katja Kojo               Turun Weikot                   41.44        2.50 
3. Johanna Nieminen         PunKu                          47.10        8.15 
4. Jenni Halkivaha          Oripää                         49.50       10.55 
5. Erja Lind                Loimaa                         52.08       13.13 
6. Pirjo Vainio             Huittinen                      54.43       15.48 
7. Liisa Ojaniittu          Vampulan Urheilijat            55.39       16.45 
8. Johanna Aalto            Eura                           58.25       19.31 
9. Maija-Liisa Simula       Punkalaidun                    59.10       20.15
10. Päivi Halkivaha          Oripää                         59.37       20.42
11. Pirjo Väyrynen           Huittinen                    1.00.18       21.23
12. Katja Korpela            Äetsä                        1.00.38       21.44
13. Leena Virtanen           Äetsä                        1.00.38       21.44
14. Titta Virtanen           Pori                         1.02.43       23.48
15. Jenniina Virtanen        Helsinki                     1.10.17       31.22
16. Niina Roitto-Mäkelä      Mänttä                       1.15.27       36.32
Poisjäänyt   2  - 554.            Satu Intonen             Äetsä  - 552.           
Anu Syrjänen             Äetsä

WarttiPatikkaM 10 km  
1. Jukka Suontausta         Huittinen                      57.25 
2. Juha Suontausta          Huittinen                    1.10.00       12.35 
3. Pasi Alajoki             Joletek Oy                   1.22.12       24.46 
4. Mikko Suominen           Punkalaidun                  1.22.56       25.31

WarttiPatikkaN 10 km  
1. Heli Kyllästinen         Punkalaidun                  1.22.56 
2. Satu Syrjätie            Huittinen                    1.23.43        0.46
Poisjäänyt   1  - 626.            Marja Reunanen           Joletek Oy

 

 

RULLALUISTELUN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Rullal miehet, puolikas 21 km   
1. Olli Pohjolainen         Kemet-Valu                     43.45 
2. Petri Tattinen           Alastaron Urheilijat           44.23        0.37 
3. Ville Mäkelä             Omjakon                        44.52        1.06 
4. Kari Heinonen            TASI                           50.59        7.14 
5. Jouko Valonen            Elämän valttikortit            52.42        8.56 
6. Kari Vuorinen                                           53.07        9.22 
7. Veli-Pekka Autio                                        54.54       11.08 
8. Pekka Hakanen                                           55.50       12.04 
9. Heimo Törmä              Kaaron Roima                 1.04.23       20.37
10. Lauri Jokela                                          1.14.03       30.17
11. Erkki Jokela                                          1.14.03       30.17
12. Matti Haavisto           Satakunnan Liikenne          1.18.14       34.28
13. Antero Alenius                                        1.26.20       42.34

Rullal naiset, puolikas 21 km   
1. Tuija Jokinen                                           57.37 
2. Tanja Henttinen          Koo-Vee                      1.12.20       14.42 
3. Tiina Isotalo                                         1.26.59       29.21

 

 

Hippo-Minimaratonin tulokset

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

 

Miehet 9 vuotta 2 km           
1. Oskari Sariola           Virttaan Nousu                 10.47 
2. Ilari Martti             Loimaan Jankko                 10.56        0.09 
3. Joonas Nieminen          Punkalaitumen Kunto            11.27        0.39 
4. Juho Kaunistola          Lauttakylän Luja               11.37        0.49

Naiset 9 vuotta 2 km  
1. Fanni Kaasalainen        Lauttakylän Luja               12.49 
2. Jasmiina Naatula         Lauttakylän Luja               12.54        0.05 
3. Jenna Niemi              Punkalaitumen Kunto            14.15        1.25

Miehet 11 vuotta 2 km  
1. Tuukka Mäkinen           Lauttakylän Luja               10.11 
2. Robert Strömsholm        Herwood Gym                    10.20        0.09 
3. Samu Virtanen            Lauttakylän Luja               13.24        3.13 
4. Juho Ruusunen            KK-V                           13.25        3.14

Naiset 11 vuotta 2 km  
1. Annika Savolainen        Lauttakylän Luja               10.46 
2. Pihla Kankaanpää         Lauttakylän Luja               10.53        0.06 
3. Riikka Jokinen           Lauttakylän Luja               11.11        0.24 
4. Noora Mäkelä             Mänttä                         15.10        4.24

Miehet 13 vuotta 4 km  
1. Samuli Tamminen          Punkalaitumen Kunto            21.38
Poisjäänyt   1  - 711.            Lauri Martti             Loimaan Jankko

Naiset 13 vuotta 4 km  
1. Saana Kankaanpää         Lauttakylän Luja               17.55 
2. Sara-Sofia Sariola       Virttaan Nousu                 18.38        0.42 
3. Heidi Savolainen         Lauttakylän Luja               20.16        2.21 
4. Annika Salonen           Porin Seudun Hiihtäjät         20.43        2.47 
5. Janita Jokinen           Lauttakylän Luja               24.52        6.56

Miehet 15 vuotta 4 km  
1. Eero Rantala             Atlas-Fysio                    17.29 
2. Joonas Tammela           Pori                           17.33        0.04

Naiset 15 vuotta 4 km  
1. Sani Helin               Valkeakoski                    20.03 
2. Hanna Järvinen           Valkeakoski                    20.04        0.00 
3. Iida Kivilähde           Pori                           20.29        0.25 
4. Anette Kangasniemi       Koiviston Isku                 22.53        2.49

 

 

» Siirrä tähän (Pääpalsta) «

 

XII Maisematiemaraton 2008

MARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:

 

Miehet 42 km  
1. Sakari Nieminen          Liikuttavat                  3.01.24 
2. Turkka Koistinen         PePe                         3.31.43       30.19 
3. Antti Järvinen           Liikuttavat                  3.31.53       30.29 
4. Antti Lepistö            Jyväskylä                    3.31.54       30.30 
5. German Morrero Campos    Urjala                       3.37.37       36.13 
6. Tapio Mäkinen            Tampere                      3.38.24       37.00 
7. Veli Hietalahti          Vampulan Urheilijat          3.42.06       40.41 
8. Henry Viholainen         Fosa                         3.43.06       41.42 
9. Johan Päivike            Piikkiö                      3.44.12       42.48
10. Jarmo Lehtinen           Väiskin Talli                3.44.18       42.54
11. Jari Tuovinen            Tampere                      3.54.17       52.52
12. Juha Susi                Viiala                       4.04.45       63.20
13. Person Unknown           Tampere                      4.07.21       65.56
14. Heikki Kiiski            Tampere                      4.07.21       65.57
15. Tero Raittinen           Kylve                        4.20.06       78.42
16. Miikka Backström         Häjyt                        4.32.25       91.01
17. Mika Lavonius            Kokemäki                     4.32.27       91.03
18. Tapio Karttunen          Huittinen                    4.54.58      113.34
19. Erno Fischer             Huittinen                    5.15.03      133.38
Poisjäänyt   1  -  11.            Tero Kamppari            KangKi

Miehet 40 vuotta 42 km  
1. Rauno Koski              Stormin Teräs                3.06.17 
2. Ari Ilola                Endurance                    3.13.43        7.25 
3. Harri Marila             Liikuttavat                  3.37.58       31.41 
4. Jouni Jaakkonen          Hyvinkää                     3.39.03       32.46 
5. Petri Yli-Lankoski       Nokia                        3.42.25       36.08 
6. Riku Peltonen            Vammala                      3.42.49       36.31
Keskeytys   1  -  33.            Jukka Laaksonen          Ypäjä

Miehet 45 vuotta 42 km  
1. Pekka Leppänen           Mellilä                      2.57.06 
2. Vesa Alho                Tajut                        2.58.14        1.07 
3. Hannu Anttila            Tammela                      3.27.15       30.09 
4. Kauko Hirvonen           Liikuttavat                  3.27.50       30.44 
5. Ari Viljanen             Porin maratonkoulu           3.36.08       39.02 
6. Vouni Killström          Halikko                      3.42.46       45.40 
7. Pekka Wiik               Keikyä                       3.43.03       45.57 
8. Tapio Sten               Tampereen aluepelastuslaitos 4.02.31       65.24 
9. Hannu Hirvonen           UrJu                         4.05.40       68.34
10. Pentti Anttila           Tyrvää                       5.38.26      161.20
Poisjäänyt   1  -  64.            Jussi Vaskunlahti        Korkeaoja

Miehet 50 vuotta 42 km  
1. Harri Välimaa            Euran Raiku                  3.06.24 
2. Mauno Saastamoinen       Turku                        3.06.32        0.07 
3. Erkki Halkivaha          Oripää                       3.08.34        2.10 
4. Mauri Ojala              Lauttakylän Pyry             3.14.00        7.35 
5. Reijo Sahla              Littoinen                    3.22.23       15.59 
6. Pekka Tatti              Huittinen                    3.30.04       23.40 
7. Jorma S. Tiiri           Loimaa                       3.44.47       38.23 
8. Esa Nieminen             Järvenpää                    3.47.27       41.02 
9. Heikki Lielahti          Varalan maratonklubi         3.53.03       46.38
10. Tapani Välimäki          Varalan maratonklubi         4.14.17       67.52
11. Timo Pyykkönen           Tampere                      4.14.53       68.28
12. Esa Lukkarinen           Laitila                      4.15.55       69.31
13. Markku Pihlajaniemi      Liikuttavat                  4.28.49       82.24
Poisjäänyt   2  - 101.            Matti Aalto              Kortelan Ryhti  -  94.           
Niilo Kemppi             Koitti

Miehet 55 vuotta 42 km  
1. Veikko Ollila            Rajamäki                     3.21.58 
2. Erkki Tiiri              Tampere                      3.26.58        4.59 
3. Martti Moilanen          Järvenkiertäjät              3.29.00        7.01 
4. Markku Koskinen          Turun Metsänkävijät          3.30.48        8.50 
5. Anders Colliander        Helsinki                     3.36.48       14.49 
6. Antero Lintulahti        Oriveden Erikoiselementti    3.45.48       23.49

Miehet 60 vuotta 42 km  
1. Antti Ajosmäki           Sweco Marine                 3.41.02 
2. Aimo Kostiainen          Global Mariners              3.43.26        2.23 
3. Hans Mannsten            Häjyt                        4.00.42       19.39 
4. Kari Ranta               Järvenkiertäjät              4.04.24       23.21 
5. Pekka Karilo             Helsinki                     4.23.03       42.00 
6. Lasse Luoto              Lauttakylän Luja             4.40.33       59.30 
7. Matti Mänttäri           Endurance                    4.48.20       67.17 
8. Kalevi Saukkonen         VSVU                         5.25.18      104.15

Naiset 42 km  
1. Marika Papinaho          Maratonkoulu Pori            3.53.14 
2. Kirsi Helasmäki          Tampere                      3.54.18        1.04 
3. Leena Metsämäki          Huittinen                    4.32.24       39.09 
4. Riitta Holm              Lieto                        5.32.35       99.21

Naiset 40 vuotta 42 km  
1. Pirjo Boman              Espoo                        3.26.11 
2. Helena Santamäki         Ypäjän Yllätys               3.42.17       16.05 
3. Ritva Vallivaara-Pasto   Häjyt                        3.44.48       18.36 
4. Tarja Pihlajaniemi       Liikuttavat                  4.28.49       62.37

 

 

PUOLIMARATONIN T U L O K S E T

© Lauttakylän Luja
Sarjaluettelo:
 

 

Miehet, puoli 21 km  
1. Miko Nurmo               PunKu                        1.16.27 
2. Jaakko Niemelä           TTYY                         1.22.45        6.17 
3. Marko Ovaska             TUUL                         1.23.00        6.32 
4. Pasi Pennanen            Tampere                      1.27.53       11.26 
5. Jari Astala              Tampere                      1.28.25       11.58 
6. Tapio Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.30.18       13.51 
7. Rami Saarijärvi          PEMK                         1.30.51       14.24 
8. Aki Paasonen             Tristadi                     1.31.23       14.55 
9. Petri Harju              Porin maratonkoulu           1.33.04       16.36
10. Samu Suominen            Porin maratonkoulu           1.36.09       19.41
11. Juhani Keskitalo         Lauttakylän Luja             1.37.41       21.14
12. Risto Saari              TAJUT                        1.38.29       22.02
13. Reijo Anttila            Kyttälä                      1.38.31       22.04
14. Ari Heino                Kyrön Pamaus                 1.38.50       22.22
15. Marko Pietilä            Tampere                      1.41.20       24.52
16. Aleksi Pakkanen          Tumi05                       1.41.21       24.53
17. Joni Levola              Tumi05                       1.42.31       26.03
18. Petri Teerikoski         Huittinen                    1.44.11       27.44
19. Tomi Hantula             Nokia                        1.46.34       30.06
20. Eetu Malinen             Äetsä                        1.47.10       30.43
21. Jani Karo                Pirkkala                     1.50.08       33.40
22. Mikko Hautanen           Helsinki                     1.55.14       38.46
23. Mikko Aro                Huittinen                    1.55.28       39.01
24. Mikko Ek                 Huittinen                    1.55.54       39.26
25. Mikko Rämö               Kulovalkea                   1.56.12       39.44
26. Mika Hannus              Nokia                        1.58.22       41.54
27. Samuli Saarinen          Remion Oy                    1.59.55       43.28
28. Juho Karvonen            Helsinki                     2.00.26       43.59
29. John Rosenback           Tampere                      2.01.06       44.38
30. Pasi Nieminen            Huittinen                    2.01.07       44.39
31. Tuomas Noutio            Tampere                      2.35.03       78.35
32. Marko Toivo              Huittinen                    2.35.03       78.35

Miehet 40 vuotta, puoli 21 km  
1. Timo Jokinen             Luopioisten Maratoonarit     1.23.33 
2. Mika Kujamäki            Harjavalta                   1.24.49        1.15 
3. Asko Nuikka              Urjalan Urheilijat           1.26.16        2.43 
4. Jari Männikkö            Karinaisten Kunto            1.29.05        5.31 
5. Juha Malinen             Äetsä                        1.33.25        9.52 
6. Jari Salmi               Tekniset Tampere             1.34.27       10.54 
7. Ari Koskinen             Äetsä                        1.36.53       13.20 
8. Kimmo Aalto              NoCanDo                      1.37.24       13.51 
9. Jouko Jakala             Vetsport                     1.37.47       14.14
10. Asko Kokkonen            Vampulan Urheilijat          1.39.58       16.24
11. Jari Junttila            NoCanDo                      1.41.11       17.38
12. Olli Timonen             Loimaan Jankko               1.43.54       20.21
13. Jari Niemi               Punkalaitumen Kunto          1.46.12       22.39

Miehet 50 vuotta, puoli 21 km  
1. Seppo Rosnell            Nokia RoadRunners           1.26.56 
2. Timo Saari               Vammala                      1.29.08        2.11 
3. Erkki Kivimäki           Loimaa                       1.33.36        6.40 
4. Tapani Henttinen         Punkalaitumen Kunto          1.35.20        8.24 
5. Pentti Virtanen          Äetsän Kunto -81             1.35.42        8.45 
6. Pentti Perkola           Huittinen                    1.36.49        9.52 
7. Seppo Aaltola            Rauma                        1.37.13       10.16 
8. Jarmo Heino              Nokia Road Runners           1.37.53       10.56 
9. Juha Vainio              Huittinen                    1.39.19       12.22
10. Juhani Kortelahti        Punkalaitumen Kunto          1.44.40       17.43
11. Reijo Kallio             EUK                          1.46.24       19.27
12. Jukka Keskitalo          Lauttakylän Luja             1.48.24       21.27
13. Pekka Peurala            PunKu                        1.51.04       24.07
14. Esa Virko                Vahdon Tuisku                1.52.40       25.43
15. Jari Ristimäki           Riihimäki                    1.52.41       25.45
16. Heikki Helminen          Loimaa                       1.55.12       28.15
17. Oiva Lehtinen            TAJUT                        1.55.15       28.18
18. Keijo Kulmala            Tampere                      1.56.52       29.55
19. Kari Hänti               Vampula                      1.57.50       30.53
20. Jorma Saari              Pori                         2.00.24       33.27
21. Heikki Knuutila          Toijalan Pallo -49           2.14.34       47.37
22. Olli Kattilakoski        Vammalan Kuntourheilijat     2.22.56       55.59
23. Martti Antero Aaltonen   Huittinen                    2.37.24       70.27
Poisjäänyt   1  - 316.            Klaus Aaltonen           Nuutajärven Esa

Miehet 60 vuotta, puoli 21 km  
1. Pertti Suominen          Euran Raiku                  1.38.55 
2. Eero Peltola             Jokentalli                   1.42.01        3.06 
3. Pentti Karo              Tottijärven Urheilijat       1.44.24        5.29 
4. Risto Kuusiluoma         Porin Kuntoilijat            1.54.47       15.52 
5. Pertti Tuulensuu         Punkalaitumen Latu ja Polku  2.07.51       28.56 
6. Mikko Turkki             Västilän Voima               2.13.33       34.38

Naiset, puoli 21 km  
1. Sini-Mari Lepistö        Jyväskylä                    1.38.52 
2. Niina Joensuu            KK-V                         1.42.12        3.20 
3. Johanna Ranta            Peipohja                     1.49.21       10.29 
4. Liisa Loponen            Huittinen                    1.57.57       19.05 
5. Sirja Haunia             Stormi                       1.59.28       20.36 
6. Elisa Lavonius           Kokemäki                     2.00.23       21.31 
7. Essi Järvinen            VAKP                         2.00.29       21.37 
8. Marika Linden            Espoo                        2.02.33       23.41 
9. Sanni Sairanen           Huittinen                    2.02.58       24.06
10. Johanna Aaltonen         Tampere                      2.04.49       25.57
11. Nina Rapeli              Äetsä                        2.05.44       26.52
12. Kertin Ala-Laurinaho     Loile                        2.07.11       28.19
13. Elisa Rantanen           Tampere                      2.09.53       31.01
14. Päivi Hakasuo            Huittinen                    2.09.57  &n