Kesäkisojen tulokset 2013

 

 

Lauttakylän Lujan mestaruuskilpailut 26.8.2013

 

T5 40m
1) Eevi Pohjolainen 8,0
2) Liina Laine 8,2
3) Heidi Kaunistola 9,4
T5 pallo
1) Liina Laine 6,53
2) Eevi Pohjolainen 5,67
3) Heidi Kaunistola 4,27
P5 40m
1) Sampo Rintala 9,2
P5 pallo
1) Sampo Rintala 3,58
T7 40m
1) Olivia Kärki 7,2
2) Elisa Tiuttu 7,6
3) Pinja Rintala 7,9
4) Ellen Kaasalainen 8,9
5) Inkeri Rantapelkonen 9,2
T7 pituus
1) Olivia Kärki 3,43
2) Elisa Tiuttu 2,91
3) Pinja Rintala 2,81
4) Ilona Koivuranta 2,44
5) Inkeri Rantapelkonen 2,43
6) Ellen Kaasalainen 2,15
P7 40m
1) Elmeri Kivipelto 7,8
2) Eerik Lehtinen 7,9
3) Severi Laine 8,8
4) Verneri Lehtinen 10,0
5) Samuel Mäkelä 10,3
P7 pituus
1) Eerik Lehtinen 2,78
2) Severi Laine 2,40
3) Verneri Lehtinen 2,17
4) Elmeri Kivipelto 2,12
5) Samuel Mäkelä 2,03
T9 40m
1) Sofia Lintern 7,2
2) Elli Tiuttu 7,3
T9 pituus
1) Emmi Pohjolainen 3,22
2) Helinä Koivuranta 3,15
3) Elli Tiuttu 2,66
T9 junnukeihäs
1) Emmi Pohjolainen 12,20
2) Jenny Nisu 8,38
T9 1000m
1) Emmi Pohjolainen 4.26,8
2) Sofia Lintern 4.29,0
3) Jenny Nisu 4.38,0
P9 40m
1) Elmeri Lehtinen 6,8
2) Erkka Maine 6,9
3) Johannes Laineenoja 7,9
P9 pituus
1) Henrik Lehtinen 3,62
2) Elmeri Lehtinen 3,62
3) Leevi Mäkelä 2,71
P9 junnukeihäs
1) Henrik Lehtinen 31,48
2) Erkka Maine 25,51
3) Leevi Mäkelä 13,81
4) Johannes Laineenoja 8,46
P9 1000m
1) Elmeri Lehtinen 3.39,4
2) Henrik Lehtinen 3.42,4
3) Erkka Maine 4.08,8
T11 60m
1) Maria Laineenoja 9,2
2) Lotta-Maria Maine 9,9
3) Henna Kaunistola 9,9
T11 pituus
1) Maria Laineenoja 4,14
2) Henna Kaunistola 3,87
3) Lotta-Maria Maine 3,66
4) Rebecca Lintern 2,38
T11 1000m
1) Lotta-Maria Maine 3.51,3
P11 60m
1) Robert Silenko 9,0
P11 pituus
1) Robert Silenko 4,33
2) Samuli Mäntylä 3,41
P11 kuula
1) Frans Hakasuo 10,17
P11 1000m
1) Robert Silenko 3.33,3
2) Samuli Mäntylä 4.13,1
T13 60m
1) Niina Mäkelä 8,9
2) Aino Eno 9,1
3) Jenni Jalas 9,1
4) Jenniina Suontausta 9,9
T13 korkeus
1) Niina Mäkelä 140
T13 keihäs
1) Hanna Nisu 16,18
T13 1000m
1) Aino Eno 3.36,7
2) Jenniina Suontausta 3.44,7
3) Hanna Nisu 4.01,5
4) Niina Mäkelä 4.37,6
P13 60m
1) Eemil Kaasalainen 9,0
P13 keihäs
1) Frans Hakasuo 38,89
2) Joona Mäntylä 26,32
P13 1000m
1) Joona Mäntylä 3.19,1
T15 korkeus
1) Annika Savolainen 145
2) Pinja Koivumäki 140
T15 keihäs
1) Pinja Koivumäki 35,08
2) Annika Savolainen 24,26
P15 korkeus
1) Hermanni Hakasuo 145
P15 keihäs
1) Hermanni Hakasuo 46,83

 
------------------------------------------------------------------
LUJAN KESÄKISAT 2013 
Kokonaispisteet
 Osallistuminen lajiin 5p. Sijoituksista pisteitä seuraavasti: voittaja 3p, toinen 2p ja kolmas 1p.
Tasapisteissä ykkössijat ratkaisevat, jos ne tasan niin kakkossijat jne.
 
T5
1.      Eevi Pohjolainen        47
2.      Liina Laine                   15
3.      Heidi Kaunistola         7
 
P5
1.      Sampo Rintala            47
2.      Masi Tervaniemi        31
3.      Mikael Mäkitalo        14
 
T7
1.      Olivia Kärki                  48
2.      Pinja Rintala               40
3.      Ellen Kaasalainen      34
4.      Elisa Tiuttu                    30
5.      Inkeri Rntapelkonen   22
6.      Ella Kariniemi               14
7.      Anna Marttila               10
 
P7
1.      Verneri Lehtinen        51
2.      Eerik Lehtinen             47
3.      Atte Apilisto                 41
4.      Elmeri Kivipelto           39
5.      Samuel Mäkelä            37
6.      Severi Laine                  15
7.      Mikael Vinko                15
8.      Eetu Virtanen               12
9.      Leevi Lehtonen            10
10.   Jesse Hovilehto           6
11.   Matias Heinonen         5
 
 
T9
1.      Jenni Häihänen         61
2.      Emmi Pohjolainen   37
3.      Sofia Lintern              36
4.      Jenny Nisu                   32
5.      Julia Kaasalainen       32
6.      Elli Tiuttu                     21
7.      Aino Lausniemi           12
8.      Sofia Mäkitalo            11
9.      Henna Hosike             10
Matilda Ojainmaa       10
        11.Viivi Hovilehto               5
 
P9
1.      Elmeri Lehtinen          46
2.      Vili Kumpusalo           46
3.      Leevi Mäkelä               44
4.      Erkka Maine                 40
5.      Johannes Laineenoja 39
6.      Henrik Lehtinen           28
7.      Joosa Siltanen              10
 
T11
1.      Lotta-Maria Maine   49,5
2.      Maria Laineenoja      43,5
3.      Henna Kaunistola      27
4.      Emma Marttila            15
5.      Josefiina Naatula        7
6.      Anna Koski                    5
 
P11
1.      Samuli Mäntylä          47
2.      Frans Hakasuo            34
3.      Nuutti Murtojärvi      21
4.      Robert Silenko             16
5.      Veeti Laine                   13
 
 T13
1.      Aino Eno                       46
2.      Niina Mäkelä              35
3.      Hanna Nisu                  29
4.      Julia Mikola                  25
5.      Jenniina Suontausta   25
6.      Jenni Jalas                     15
7.      Janna Häihänen           8
8.      Amanda Virtanen        6
 
P13
1.      Luukas Kivipelto         43
1.      Joona Mäntylä           43
3     Juho Marttila              37
4.      Lauri Ruohomaa          15
5.      Eemil Kaasalainen       13
6.      Oskari Kärki                  8
7.      Niilo Huhtala                7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kesäkisat IV                       15.7.2013
 
Tulokset:
 
P5                  100m
1. Masi Tervaniemi            39,2
2. Mikael Mäkitalo            42,8
 
P5                  pituus
1. Masi Tervaniemi            185
2. Mikael Mäkitalo            111
 
T7                 100m
1.Olivia Kärki                    16,7
2. Elisa Tiuttu                    18,4
3. Inkeri Rantapelkonen     22,1
 
T7                 pituus
1. Olivia Kärki                   325
2. Elisa Tiuttu                    275
3. Inkeri Rantapelkonen     221
 
P7                  100m
1. Elmeri Kivipelto            19,8
2. Verneri Lehtinen            22,6
3. Atte Apilisto                  23,5
4. Samuel Mäkelä              24,9
 
P7                  pituus           
1. Elmeri Kivipelto            238
2. Verneri Lehtinen            218
3. Samuel Mäkelä              211
4. Atte Apilisto                  158
 
T9                 800m
1. Jenni Häihänen               3,20,5
2. Sofia Lintern                  3,33,8
3. Silvia Valdimarsdottir   3,37,7
4. Henna Hosike                 3,46,1
5. Sofia Mäkitalo               3,52,2
 
T9                 korkeus
1. Jenni Häihänen               100
2. Elli Tiuttu                       91
3. Sofia Mäkitalo               85
4. Silvia Valdimarsdottir   80
5. Sofia Lintern                  80
6. Henna Hosike                 70
 
 
P9                  800m
1. Elmeri Lehtinen             2,57,1
2. Erkka Maine                   3,15,8
3. Vili Kumpusalo              3,42,5
4. Johannes Laineenoja      3,46,9
5. Leevi Mäkelä                 3,57,6
 
P9                  korkeus
1. Elmeri Lehtinen             94
2. Erkka Maine                   88
3. Vili Kumpusalo              80
4. Leevi Mäkelä                 70
 
T11               800m
1. Lotta-Maria Maine        3,06,8
 
T11               kiekko
1. Lotta-Maria Maine        16,42
2. Maria Laineenoja           12,95
 
P11                800m
1. Samuli Mäntylä             3.19.0
 
P11                kiekko
1. Samuli Mäntylä             9,12
 
T13               800m
1. Aino Eno                        2,51,2
2. Niina Mäkelä                 3,14,8
3. Julia Mikola                   4,11,9
 
T13               kiekko
1. Aino Eno                        11,82
 
P13                800m
1. Joona Mäntylä                2,41,1
2. Luukas Kivipelto           2,51,7
 
P13                kiekko
1. Luukas Kivipelto           21,81
2. Joona Mäntylä                19,03
 
 
T5 –sarjassa ei ollut osallistujia
 

 

 

 

 

Kesäkisat III
8.7.2013

 

T5 300m:
1) Eevi Pohjolainen 1.25,7

T5 pallo:
 1) Eevi Pohjolainen 7,32
 2) Heidi Kaunistola 3,14

P5 300m:
 1) Sampo Rintala 1.36,1
 2) Masi Tervaniemi 1.41,7

P5 pallo:
1) Masi Tervaniemi 7,11
2) Sampo Rintala 3,49

T7 300m:
1) Olivia Kärki 1.02,4
 2) Pinja Rintala 1.16,0
 3) Ellen Kaasalainen 1.23,6

T7 pallo:
1) Olivia Kärki 23,50
 2) Pinja Rintala 8,58
 3) Ellen Kaasalainen 4,90

P7 300m:
1) Eerik Lehtinen 1.10,0
 2) Elmeri Kivipelto 1.16,8
 3) Verneri Lehtinen 1.18,4
4) Atte Apilisto 1.27,2
 5) Mikael Vinko 1.35,7
6)  Samuel Mäkelä 1.38,0

P7 pallo:
 1) Eerik Lehtinen 18,64
 2) Verneri Lehtinen 13,01
 3) Samuel Mäkelä 12,10
  4) Elmeri Kivipelto 11,28
 5) Atte Apilisto 8,55,
 6) Mikael Vinko 8,53

T9 600m:
1) Jenni Häihänen 2.21,9
 2) Emmi Pohjolainen 2.27,0
 3) Julia Kaasalainen 2.38,4
 4) Jenny Nisu 2.39,3

T9 junnukeihäs:
1) Emmi Pohjolainen 14,32
 2) Jenny Nisu 7,56
 3) Julia Kaasalainen 7,22
 4) Jenni Häihänen 6,39

P9 600m:
1) Elmeri Lehtinen 2.05,4
 2) Henrik Lehtinen 2.12,0
 3) Erkka Maine 2.16,3
 4) Johannes Laineenoja 2.36,9
 5) Leevi Mäkelä 2.45,9
 6) Vili Kumpusalo 2.48,0

P9 junnukeihäs:
1) Henrik Lehtinen 23,97
 2) Erkka Maine 22,10
 3) Elmeri Lehtinen 18,21
     Eerik Lehtinen 14,10 ulkop.kilp.
 4) Leevi Mäkelä 13,52
 5) Vili Kumpusalo 9,81
 6) Johannes Laineenoja 8,78 
   
T11 1000m:
1) Lotta-Maria Maine 3.53,4
2) Maria Laineenoja 4.10,4

T11 keihäs:
1) Maria Laineenoja 13,29
 2) Lotta-Maria Maine 10,65
 3) Henna Kaunistola 8,63

P11 1000m:
1) Nuutti Murtojärvi 3.50,9
 2) Samuli Mäntylä 4.08,6
 3) Frans Hakasuo 4.13,8

P11 keihäs:
1) Frans Hakasuo 31,82
 2) Nuutti Murtojärvi 12,39
 3) Samuli Mäntylä 8,43

T13 1000m:
 1) Aino Eno 3.38,8
 2) Jenniina Suontausta 4.00,4,
 3) Hanna Nisu 4.15, 5

T13 pituus:
 1) Janna Häihänen 4,42
 2) Aino Eno 3,85
 3) Julia Mikola 3,49
 4) Niina Mäkelä 3,37
 5) Jenniina Suontausta 3,32

P13 1000m:
 1) Joona Mäntylä 3.23,1
 2) Luukas Kivipelto 3.49,4
 3) Juho Marttila 3.56,4

P13 pituus:
1) Oskari Kärki 4,43
 2) Niilo Huhtala 4,30
 3) Juho Marttila 4,10
4) Luukas Kivipelto 3,98
 5) Joona Mäntylä 3,76
 


 
 

 

 

 

Pienten kisat 1.7.2013

 

T4 40m
1. Aino Törmä
2. Alina Yski
T4 pallo
1. Aino Törmä                               2,61
2. Alina Yski                                 1,03
P4 40m
1. Sampo Rintala
2. Armas Yski
3. Kimi Kumpusalo
4. Anton Mäkelä
5. Ami Hakala
5. Eemi Hakala
P4 pallo
1. Kimi Kumpusalo                     3,95
2. Armas Yski                               3,86
3. Eemi Hakala                            3,84
4. Sampo Rintala                        2,98
5. Ami Hakala                              1,94
6. Anton Mäkelä                         1,20
T5 40m
1. Eevi Pohjolainen
2. Liina Laine
T5 pallo
1. Eevi Pohjolainen                    7,97
2. Liina Laine                               7,15
P5 40m
1. Viljami Haavisto
P5 pallo
1. Viljami Haavisto                     10,49
T6 mehukattiaidat 40m
1. Pinja Rintala
2. Ellen Kaasalainen
2. Siiri Törmä
T6 pituus
1. Pinja Rintala                            2,76
2. Siiri Törmä                               2,15
3. Ellen Kaasalainen                   1,95
P6 mehukattiaidat 40m
1. Eerik Lehtinen                       
2. Elmeri Kivipelto
3. Samuel Mäkelä
P6 pituus
1. Eerik Lehtinen                        2,91
2. Elmeri Kivipelto                      2,35
3. Samuel Mäkelä                      2,07
T7 mehukattiaidat 40m
1. Elisa Tiuttu                             
T7 pituus
1. Elisa Tiuttu                              2,72
P7 pituus
1. Severi Laine                            2,28
2. Verneri Lehtinen                    2,28
 
 
 
 
 
 
 
 
Kesäkisat 17.6.13
 
T5                  40 m
 
1. Eevi Pohjolainen               8.47
2. Liina Laine                        8.53
 
T5                  pallonheitto
 
1. Liina Laine                        7.88
2. Eevi Pohjolainen               5.26
 
P5                 40 m
 
1. Sampo Rintala                  11.23
 
P5                 pallonheitto
 
1. Sampo Rintala                  2.96
 
T7                  40 m
 
1. Olivia Kärki                       7.59
2. Pinja Rintala                     8.43
3. Ellen Kaasalainen             8.70
 
T7                  pallonheitto
 
1. Olivia Kärki                       17.10
2. Pinja Rintala                      7.69
3. Ellen Kaasalainen              5.37
 
P7                  40 m
 
1. Eerik Lehtinen                   7.76
2. Severi Laine                                            8.01
3. Verneri Lehtinen                9.14
4. Samuel Mäkelä                 10.38
5. Atte Apilisto                                            10.48
6. Leevi Lehtonen                 13.70
 
P7                 pallonheitto
 
1. Severi Laine                                           16.19
2. Eerik Lehtinen                  13.94
3. Verneri Lehtinen               11.17
4. Samuel Mäkelä                 10.19
5. Atte Apilisto                                            7.28
6. Leevi Lehtonen                 6.10             
 
T9                  40 m
 
1. Jenni Häihänen                6.82
2. Aino Lausniemi                 7.16
3. Sofia Lintern                     7.22
4. Emmi Pohjolainen             7.25
5. Julia Kaasalainen              7.65
6. Jenny Nisu                       7.74
 
 
 
 
 
T9                  pituushyppy
 
1. Jenni Häihänen                341
2. Sofia Lintern                     306
3. Emmi Pohjolainen             303
4. Aino Lausniemi                 275
5. Julia Kaasalainen              248
6. Jenny Nisu                       208
 
P9                 40 m
 
1. Elmeri Lehtinen                6.72
2. Erkka Maine                     6.88
3. Henrik Lehtinen                6.96
4. Vili Kumpusalo                  7.57
5. Joosa Siltanen                  7.59
6. Leevi Mäkelä                    7.70
7. Johannes Laineenoja        7.77
 
 
P9                 pituushyppy
 
1. Elmeri Lehtinen                358
2. Henrik Lehtinen                344
3. Erkka Maine                     327
4. Joosa Siltanen                  294
5. Vili Kumpusalo                  286
6. Leevi Mäkelä                    245
7. Johannes Laineenoja        240
 
T11               60 m
 
1. Maria Laineenoja              9.18
2. Henna Kaunistola             9.66
3. Lotta- Maria Maine            9.70
4. Emma Marttila                  11.41
 
T11               pituushyppy
 
1. Maria Laineenoja              345
2. Lotta-Maria Maine             339
3. Henna Kaunistola             330
4. Anna Koski                       323
5. Emma Marttila                  266
 
P11               60 m
 
1. Robert Silenko                  9.20
2. Frans Hakasuo                 9.59
3. Veeti Laine                       9.82
4. Samuli Mäntylä                 10.31             
                                           
P11               pituushyppy
 
1. Robert Silenko                  408
2. Veeti Laine                       351
3. Frans Hakasuo                 350
4. Samuli Mäntylä                 330
 
 
 
T13               60 m
 
1. Jenni Jalas                       8.95
2. Aino Eno                          8.98
3. Amanda Virtanen              9.19
4. Niina Mäkelä                     9.42
5. Hanna Nisu                      10.42
 
T13                keihäs
 
1. Hanna Nisu                      13.94
2. Niina Mäkelä                     13.57
 
P13               60 m
 
1. Joona Mäntylä                  9.19
2. Lauri Ruohomaa               9.61
3. Juho Marttila                    9.71
 
P13               keihäs
 
1. Lauri Ruohomaa               30.83
2. Joona Mäntylä                  21.58
3. Juho Marttila                    15.56
 
                                           
 

 

 

 

Kesäkisat 10.6.2013

 
T5                   40m
 
1. Eevi Pohjolainen                                     9.41
 
T5                   pituushyppy
 
1. Eevi Pohjolainen                                     1.94
 
P5                 40 m
 
1. Sampo Rintala                                        11.18
 
P5                 pituushyppy
 
1. Sampo Rintala                                        0.91
 
T7                  40 m
 
1. Elisa Tiuttu                                            7.57
2. Elle Kariniemi                                         8.20              
3. Pinja Rintala                                           8.36
4. Anna Marttila                                         8.42
5. Ellen Kaasalainen                                   8.64
6. Inkeri Rantapelkonen                             8.99
 
T7                  pituushyppy
 
1. Elisa Tiuttu                                            2.63
2. Elle Kariniemi                                         2.44
3. Pinja Rintala                                           2.33
4. Anna Marttila                                         2.12
5. Ellen Kaasalainen                                   1.68
6. Inkeri Rantapelkonen                             1.60
 
P7                 40 m
 
1. Eerik Lehtinen                                        8.41
2. Eetu Virtanen                                         8.53
3. Jesse Hovilehto                                      8.84
4. Verneri Lehtinen                                     8.91
5. Mikael Vinko                                           9.46
6. Matias Heinonen                                    9.68
7. Elmeri Kivipelto                                      10.03
8. Samuel Mäkelä                                       10.85
9. Atte Apilisto                                            11.06
 
P7                 pituushyppy
 
1. Eerik Lehtinen                                        2.46
2. Verneri Lehtinen                                     2.20
3. Elmeri Kivipelto                                      2.03
4. Eetu Virtanen                                         1.70
5. Atte Apilisto                                            0.86
 
 
T9                  150 m
 
1. Jenni Häihänen                                      25.72
2. Elli Tiuttu                                               27.04
3. Emmi Pohjolainen                                   27.35
4. Sofia Lintern                                           27.60
5. Julia Kaasalainen                                    28.87
6. Matilda Ojainmaa                                   28.99             
7. Jenny Nisu                                             31.25
8. Viivi Hovilehto                                        33.95
 
  
T9                  kuulantyöntö
 
1. Jenni Häihänen                                      4.84
2. Elli Tiuttu                                               4.58
3. Sofia Lintern                                           4.31
4. Emmi Pohjolainen                                   4.10
5. Matilda Ojainmaa                                   3.80
6. Jenny Nisu                                             3.15
7. Julia Kaasalainen                                    2.95
 
P9                 150 m
 
1. Vili Kumpusalo                                        29.60
2. Johannes laineenoja                               30.00
3. Leevi Mäkelä                                          32.07
 
P9                 kuulantyöntö
 
1. Leevi Mäkelä                                          4.94
2. Johannes Laineenoja                              4.42
3. Vili Kumpusalo                                        3.37              
 
 
T11               korkeushyppy
 
1. Henna Kaunistola                                   95
2. Josefiina Naatula                                    95
3. Maria Laineenoja                                    95
    Lotta-Maria Maine                                  95
4. Emma Marttila                                        80
 
T11 ja P11 150m jätettiin juoksematta kovan sateen vuoksi
 
P11               korkeushyppy
 
1. Samuli Mäntylä                                      105
2. Frans Hakasuo                                       100
3. Nuutti Murtojärvi                                     95
 
 
T13               200 m
 
1. Aino Eno                                                 32.18
2. Jenni Jalas                                             32.67
3. Jenniina Suontausta                               33.36
4. Julia Mikola                                            33.42
5. Niina Mäkelä                                          33.92
6. Hanna Nisu                                            37.97
 
T13               kuulantyöntö
 
1. Julia Mikola                                            6.33
2. Jenniina Suontausta                               6.16
3. Niina Mäkelä                                          6.14
4. Hanna Nisu                                            4.30
 
 
P13               200 m
 
1. Luukas Kivipelto                                     30.10
2. Eemil Kaasalainen                                  32.47
3. Juho Marttila                                          33.27
 
P13               kuulantyöntö
 
1. Luukas Kivipelto                                     6.88
2. Juho Marttila                                          6.37
3. Eemil Kaasalainen                                  5.33
 
P15               kuulantyöntö
 
1. Hermanni Hakasuo                                 9.56